Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Засновник надав фіндопомогу своєму підприємству і вийшов зі складу засновників: що в обліку у позичальника?

9 червня 2013 року підприємство отримало від засновника (платника податку на прибуток за основною ставкою) поворотну фінансову допомогу (далі – ПФД). Строк повернення допомоги згідно з угодою – червень 2015 року. Пільговий строк – 365 календарних днів (далі – к. д.) із дня видачі ПФД – закінчується 9 червня 2014 року. Як у підприємства-позичальника обкладається податком на прибуток сума неповерненої ПФД після виходу позикодавця зі складу засновників, якщо такий вихід відбувся 17 березня 2014 року (до закінчення 365 к. д.)?

У Податковому кодексі (далі – ПК) немає прямих норм, які описували б таку ситуацію. Тому спиратимемося на відповідні норми ПК (пп. 14.1.257, 135.5.4, 135.5.5) і відповіді з Узагальнюючої податкової консультації, затвердженої наказом Міндоходів від 01.07.14 р. № 367 (далі – Узагальнююча консультація № 367).

Сформулюємо правила оподаткування ПФД, якими будемо користуватися.

Правило 1. Якщо ПФД отримана від платника податку на прибуток за основною ставкою (не засновника) і не повернена на кінець звітного періоду, то позичальник зобов'язаний нарахувати умовні проценти в розмірі облікової ставки НБУ за кожний день фактичного користування цими грошима. Такі проценти вважаються безповоротною фіндопомогою і включаються до доходу позичальника.

Правило 2. Для ПФД, отриманої від засновника – платника податку на прибуток за основною ставкою, передбачено пільговий період у 365 днів, коли умовні проценти не нараховуються, не визнаються безповоротною фіндопомогою і не включаються до доходу позичальника. Цей висновок випливає з абзацу четвертого пп. 135.5.5 ПК і зі змісту Узагальнюючої консультації № 367.

Правило 3. Якщо ПФД, отримана від засновника – платника податку на прибуток за основною ставкою, не повернена до закінчення пільгового 365-денного періоду, то вона підлягає обкладенню податком на прибуток за правилами пп. 14.1.257, 135.5.4 ПК. При цьому умовні проценти на суму ПФД, яка не повернена на кінець звітного періоду, нараховуються з моменту видачі такої ПФД (відповідь на запитання 4 Узагальнюючої консультації № 367).

Тут зробимо паузу, щоб внести ясність. За логікою відповіді на запитання 4 Узагальнюючої консультації № 367, якщо пільговий період у 365 к. д. закінчується у звітному періоді, а ПФД на кінець такого періоду не повернена, пільга «згорає». Тобто вважається, що її начебто і не було. Саме тому такому позичальникові доводиться вважати, що ПФД спочатку була видана не засновником, а звичайним платником податку на прибуток (див. правило 1).

Скоріше за все, фіскальні органи міркуватимуть так само і в нашій ситуації. Тільки таким днем «ікс» уважатимуть 17 березня 2014 року – день, коли позикодавець вийшов зі складу засновників. Виходить, що право на пільгу позичальник утратив раніше, ніж закінчився пільговий період у 365 к. д. (він закінчується 9 червня 2014 року).

Отже, пільга згоріла, а ПФД на кінець звітного періоду не повернена. Значить, нашому підприємству-позичальникові доведеться нарахувати умовні проценти на суму ПФД. Якщо він є платником податку на прибуток:

з річним звітним періодом – то відсотки нараховуються за період 09.06.13 р. – 31.12.14 р. Адже пільга у звітному періоді загублена, а ПФД на кінець такого звітного періоду (2014 року) не повернена. Дохід у вигляді умовних процентів відображається в рядку 03.12 додатка ІД до декларації за 2014 рік. Форма декларації затверджена наказом Міндоходів від 30.12.13 р. № 872 (далі – декларація). Якщо ПФД буде повернена до кінця 2015 року, то нараховувати умовні проценти за 2015 рік не потрібно;

з квартальним звітним періодом – умовні проценти потрібно нараховувати на суму ПФД за період 09.06.13 р. – 30.06.14 р. уже при складанні декларації за півріччя 2014 року. Адже втрата пільги відбулася у цьому звітному періоді, а ПФД на кінець такого звітного періоду не повернена. Крім того, у рядку 03.12 додатка ІД декларації за три квартали і за 2014 рік такому позичальникові слід також відобразити проценти, що припадають на ці звітні періоди. І далі нараховувати проценти аж до закінчення звітного кварталу, що передує тому звітному кварталу, у якому відбудеться повернення ПФД.

Може виникнути запитання: а якби позикода-вець вийшов зі складу засновників після закінчення пільгових 365 днів користування ПФД (після 9 червня 2014 року)? Що тоді?

Для цілей оподаткування ПФД це ніякої ролі не зіграє. Адже на той час позичальник уже і так позбудеться пільги, раз пільговий період закінчився (див. правило 3). Тільки днем «ікс» у такому разі вважатиметься дата, коли минуло 365 днів користування ПФД – адже саме на цю дату пільга позичальника «згорає».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали