Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Облік списання кредиторської заборгованості перед нерезидентом

21.02.2020 1787 0 1

Експорт, імпорт, ЗЕД-заборгованості

Кредиторська заборгованість (далі – КЗ) перед нерезидентом виникає в резидента України, зокрема, коли такий резидент отримує від нерезидента або товари (роботи, послуги) без передоплати за договорами імпорту або передоплату за експортним договором. Якщо така КЗ перетворюється в безнадійну заборгованість, її потрібно списати з балансу підприємства. Як правильно відобразити в бухгалтерському та податковому обліку резидента списання безнадійної КЗ, що виникла за договором імпорту/експорту, розглянемо в консультації.

Залежно від способу, яким первісно передбачається погасити виниклу перед нерезидентом КЗ (грошима чи іншими активами), заборгованості умовно можна поділити на грошові та товарні. Пояснимо:

  • грошова КЗ виникає в покупця в результаті отримання товарів (робіт, послуг) і т. д. Підлягає погашенню коштами. Обліковується за кредитом субрахунка 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками». Залежно від суті договору, за яким виникла КЗ, для її обліку можуть також застосовуватися, наприклад, рахунки 62 «Короткострокові векселі видані», 68 «Розрахунки за іншими операціями»;
  • товарна КЗ виникає в постачальника товарів (робіт, послуг) у результаті отримання від покупця передоплати (авансу). Погашається відвантаженням товарів (робіт, послуг). Обліковується за кредитом субрахунка 6812 «Розрахунки за авансами, одержаними від нерезидента».

Оскільки первісно передбачається, що грошова КЗ перед нерезидентом буде погашатися грошима, вона вважається монетарною статтею балансу (п. 4 П(С)БО 21).

Тому сума грошової КЗ перераховується (п. 7, 8 П(С)БО 21):

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали