Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Продаж нерухомості



Для цілей оподаткування доходів від продажу фізособою нерухомості важливо розуміти, хто буде відповідальним за сплату ПДФО. У консультації розглянемо порядок обкладення ПДФО і військовим збором доходів фізособи, яка продає своє нерухоме майно, якщо покупцями є такі ж фізособи, юрособи та фізособи-підприємці.

ПДФО

Правила оподаткування доходів, отриманих від продажу нерухомості, викладено в ст. 172 ПК.

Нагадаємо, з метою оподаткування під продажем розуміється будь-який перехід права власності на об'єкти нерухомого майна, крім їх спадкування та дарування (п. 172.8 ПК).

Порядок оподаткування доходу платника податків – резидента від продажу (обміну) нерухомості залежить від ряду факторів (її виду, кількості проданих протягом звітного року об'єктів та ін.) (див. таблицю).


з / п

Об'єкт нерухомості

Ставка

Умови застосування

1

2

3

4

1

1. Житловий будинок, квартира або їх частина, кімната, садовий (дачний) будинок (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці*.

2. Земельна ділянка, що не перевищує норми безплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗК залежно від її призначення

Не обкладається (п. 172.1 ПК)

1. Продаж (обмін) не частіше одного разу протягом звітного податкового року одного з таких об'єктів.

2. Перебування такого майна у власності платника податків понад три роки. Ця умова не поширюється на майно, отримане в спадщину

5 % (п. 167.2, 172.2 ПК)

1. Продаж протягом звітного податкового року більше одного із зазначених об'єктів.

2. Перебування такого майна у власності платника податків не більше трьох років (крім майна, отриманого в спадщину)

2

Інші об'єкти нерухомості, не зазначені в ряд. 1 таблиці, у т. ч. земельні ділянки розміром понад установлені ст. 121 ЗК норми

Незалежно від кількості проданих об'єктів протягом звітного року та строку перебування об'єкта у власності платника податків

3

Незавершене будівництво

* Дохід від продажу (обміну) господарсько-побутових споруд, які розташовані на одній ділянці із житловим або садовим (дачним) будинком і продаються разом із ним, для цілей оподаткування окремо не визначається.

Доходи фізосіб-нерезидентів від продажу нерухомості обкладаються податком у порядку, передбаченому для резидентів, – за ставкою 18 % (п. 172.9 ПК).

База оподаткування. Дохід, що підлягає оподаткуванню, визначається виходячи із ціни, зазначеної в договорі, але не нижче від оціночної вартості такого об'єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону, і зареєстрованої в єдиній базі даних звітів про оцінку (п. 172.3 ПК). Таку оцінку проводять суб'єкти оціночної діяльності, визначені в ст. 5 Закону № 2658.

Хочемо попередити, що звіт про оцінку, який не зареєстрований у єдиній базі даних звітів про оцінку і не має унікального номера, є недійсним. Перевіряти правильність реєстрації такого звіту повинен нотаріус.

Якщо один об'єкт нерухомості обмінюється на інший (інші) з отриманням грошової компенсації, то згідно з п. 172.3 ПК дохід платника податків у вигляді грошової компенсації обкладається податком за тими ж правилами, що й дохід від продажу.

Сплата податку. Якщо стороною договору купівлі-продажу або міни є юрособа або фізособа-підприємець, то така особа є податковим агентом і, відповідно, утримує та сплачує податок до бюджету (п. 172.7 ПК). При цьому ПДФО повинен бути сплачений до бюджету до нотаріального посвідчення договору (п. 172.4, 172.7 ПК).

Якщо сторонами договору є тільки фізособи, сума ПДФО визначається й самостійно сплачується до бюджету через банк особою, яка продає або обмінює нерухомість з іншою фізособою, до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу або міни (п. 172.5 ПК).

При проведенні операцій із продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізособами нотаріус (п. 172.4 ПК):

  • засвідчує договір при наявності оціночної вартості та документа про сплату ПДФО;
  • надає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або офісу приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи його вартість і суму сплаченого ПДФО, у порядку, установленому для форми № 1ДФ.

І податковий агент, і нотаріус відображають дохід фізособи та суму перерахованого до бюджету ПДФО у формі № 1ДФ із кодом «104».

Якщо договір купівлі-продажу або міни об'єкта нерухомості, за яким сплачено ПДФО, нотаріально не засвідчений, то платник податків має право на повернення сплаченого податку. Підставою для цього є податкова декларація та документи, що підтверджують фактичну сплату податку (п. 172.6 ПК).

Військовий збір

Військовий збір утримується з доходів фізосіб і сплачується до бюджету за правилами утримання та сплати ПДФО. Тому доходи фізособи від продажу нерухомого майна, які обкладаються ПДФО, також є базою обкладення військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

ПРИКЛАД 1

Підприємство придбало у фізособи-резидента для свого співробітника квартиру за ціною, зазначеною в договорі, – 2 600 000 грн. Фізособа купила квартиру в 2017 році. Для неї це перший у 2018 році продаж. Оціночна вартість квартири – 2 800 000 грн. Хто та у якому розмірі повинен сплатити ПДФО і військовий збір?

Квартира знаходиться у власності менше трьох років, тому дохід фізособи обкладається за ставкою 5 %.

База оподаткування – оціночна вартість (вона перевищує договірну ціну).

Оскільки покупець нерухомості – юрособа, вона є податковим агентом і утримує:

  • ПДФО – 140 000 грн. (2 800 000 грн. х 5 %);
  • військовий збір – 42 000 грн. (2 800 000 грн. х х 1,5 %).

Таким чином, продавець квартири отримає на руки 2 418 000 грн. (2 600 000 грн. – 140 000 грн. – 42 000 грн.).

До нотаріального посвідчення договору юрособа утримує та перераховує до бюджету за своїм місцезнаходженням ПДФО і військовий збір та відображає виплачений дохід у формі № 1ДФ (код «104»), яку подає до органу ДФС за своїм місцезнаходженням.

ПРИКЛАД 2

Фізособа продає фермерському господарству – юрособі земельну ділянку площею, що не перевищує норму безплатної передачі, визначеної ст. 121 ЗК. Це перший продаж нерухомості в 2018 році. Земельна ділянка придбана в 2011 році. Договірна вартість ділянки 300 000 грн. Оціночна вартість – 220 000 грн. Який порядок оподаткування доходу?

Дохід від продажу земельної ділянки не обкладається ПДФО (перший продаж, у межах норм ст. 121 ЗК, у власності більше трьох років).

ПРИКЛАД 3

Фізособа продає фізособі житловий будинок, який знаходиться у власності більше трьох років. Протягом податкового звітного року фізособа продала гараж (договірна вартість – 300 000 грн., а оціночна – 300 000 грн.). Як обкладати ПДФО такі операції?

Гараж не належить до пільгової категорії об'єк­тів, зазначених у пп. 172.1 ПК, тому дохід від його продажу обкладається ПДФО за ставкою 5 % і військовим збором за ставкою 1,5 %. База оподаткування – 300 000 грн. Звідси сума ПДФО становитиме 15 000 грн. (300 000 грн. х 5 %), військовий збір – 4 500 грн. (300 000 грн. х 1,5 %).

Фізособа-продавець сплачує ПДФО і військовий збір до нотаріального посвідчення договору.

Дохід від продажу житлового будинку не буде обкладатися ПДФО (п. 172.1 ПК). Оподаткування такої операції здійснюється незалежно від того, що протягом звітного року був проданий гараж. Адже продаж житлового будинку – це перший продаж протягом звітного року пільгової категорії об'єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ПК.

Висновки

Сума ПДФО та військового збору розраховується й самостійно сплачується до бюджету особою, яка продає (обмінює) нерухоме майно іншій фізособі, до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу або міни.

Якщо покупцем є юрособа або фізособа-підприємець, то саме ці особи вважаються податковими агентами й зобов'язані утримати та перерахувати ПДФО до бюджету, а також відобразити виплачений дохід у формі № 1ДФ.

Коментарі до матеріалу
Статті за темою
12.05.2025
Як створити паперову копію електронного документа
У статті розповімо в яких випадках створення паперових копій електронних документів є обов’язковим, як засвідчувати такі копії, як описати процедуру їх створення у відповідному локальному положенні. Електронні документи – це зручно, екологічно, економно. Тому все більше суб’єктів г...
12.05.2025
Безплатні передачі ЗСУ та іншим неприбутковим організаціям: як визначити суму податкової різниці та суму пільги?
Зі статті ви дізнаєтеся, як платнику податку на прибуток розрахувати та відобразити у декларації суму податкової різниці та суму пільги, якщо в одному звітному періоді ним здійснювалися безплатні передачі коштів або майна як звичайним неприбутковим організаціям, так і ЗСУ. Багато платників податку н...
12.05.2025
Питання про ПДВ: огляд листа ДПС
ДПС у свіжому листі надала важливі роз’яснення щодо ПДВ – строки для відображення податкового кредиту, облік заблокованих податкових накладних і штрафи за можливі порушення. Ми зібрали головне, щоб ви уникнули помилок і втрат! У листі від 02.05.2025 № 461/2/99-00-24-01-01-02 (далі &ndash...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
12.05.2025
Як створити паперову копію електронного документа
У статті розповімо в яких випадках створення паперових копій електронних документів є обов’язковим, як засвідчувати такі копії, як описати процедуру їх створення у відповідному локальному положенні. Електронні документи – це зручно, екологічно, економно. Тому все більше суб’єктів г...
12.05.2025
Безплатні передачі ЗСУ та іншим неприбутковим організаціям: як визначити суму податкової різниці та суму пільги?
Зі статті ви дізнаєтеся, як платнику податку на прибуток розрахувати та відобразити у декларації суму податкової різниці та суму пільги, якщо в одному звітному періоді ним здійснювалися безплатні передачі коштів або майна як звичайним неприбутковим організаціям, так і ЗСУ. Багато платників податку н...
12.05.2025
Помилки у додатку ПП до декларації або його неподання: що загрожує платнику податку на прибуток?
У статті розглянемо, як діяти платнику податку на прибуток, якщо у додатку ПП до декларації було виявлено помилку або додаток взагалі не подали. Бухгалтер підприємства при самоперевірці виявила помилки, пов'язані з відображенням у декларації з податку на прибуток (далі – декларація) суми подат...
Кращі матеріали