Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Підприємєць-єдинник другої групи отримав у безплатне користування приміщення: які податкові наслідки?

Підприємець – єдинник другої групи безплатно користується виробничим приміщенням за договором позики. У зв'язку із цим у нього з'явилося декілька запитань.

Чи виникає дохід від безплатного користування приміщенням?

Так. Пояснимо чому.

У пп. 1 п. 292.1 Податкового кодексу (далі – ПК) зазначено, що доходом фізособи-єдинника в загальному випадку слід уважати дохід, отриманий у грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у тому числі визначеній п. 292.3 ПК. А в п. 292.3 ПК серед доходів значиться вартість безплатно отриманих послуг. При цьому маються на увазі послуги, отримані єдинником за договорами, які не вимагають будь-якої компенсації.

У нашому випадку єдинник користується приміщенням за договором позики. А такий договір якраз і не вимагає компенсації. Позика – це передача майна в безплатне користування на певний строк (ст. 827 Цивільного кодексу).

Чи можна вважати послугою надання приміщення в користування? Завважимо, що із цього питання існують різні думки. Ми вважаємо, що в цьому випадку безплатне користування приміщенням є безплатно отриманою послугою. А її вартість повинна бути включена до доходу єдинника.

Якщо це дохід, то який? Це потрібно вважати доходом від виду діяльності, не зазначеного в реєстрі єдинника? Чи не доведеться піти зі спрощенки на підставіпп. 7 пп. 298.2.3 ПК?

Звичайно, ні.

Нагадаємо, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єкта господарювання у сфері громадського виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт або надання послуг вартісного характеру, ціну яких визначено (ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу). Тобто просто отримання приміщення в користування діяльністю назвати не можна. Та й у Національному класифікаторі кодів видів економічної діяльності ДК 009:2010 виду подібної діяльності ви не знайдете.

Тому ви не порушуєте правила перебування на спрощеній системі, коли «безплатно» отримуєте дохід. Це стосується й доходу від списання кредиторської заборгованості для єдинників третьої та п'ятої груп – платників ПДВ, й інших доходів, що виникли не від діяльності.

Як визначити суму доходу від отримання приміщення за договором позики?

Такий дохід дорівнюватиме нулю. Річ у тому, що платники податку на прибуток, підприємці на загальній системі оподаткування і просто громадяни дохід від безплатно отриманого повинні визначати на рівні звичайної ціни (пп. 135.5.4, п. 164.5, 177.6 ПК).

Для єдинників же таких умов ПК не встановлює. Для повноти картини завважимо: у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі - ЗІР) (категорія 108.04) є роз'яснення, що дохід від безплатно отриманих товарів (робіт, послуг) у розмірі не нижчому від звичайної ціни повинні визнавати юрособи-єдинники. Але стосовно фізосіб-єдинників податкові органи зберігають лояльність – подібних роз'яснень немає.

Отже, при отриманні безплатних послуг у вигляді користування приміщенням підприємець-єдинник може не орієнтуватися на звичайну ціну таких послуг. Він має право визнавати дохід від їх отримання в розмірі 0 грн.

Таким чином, фізособи-єдинники можуть користуватися приміщенням за договором позики і не турбуватися про віртуальний дохід. Так робити їм дозволяють норми чинного законодавства.

А якщо наш єдинник – суперобережний? Вирішить перестрахуватися і все ж таки визнає дохід за звичайною ціною? Як йому відобразити такий дохід у звітності?

У рядку 06 податкової декларації.

При цьому сума такого доходу зіграє свою роль тільки для визначення допустимої суми річного доходу єдинника другої групи (1 000 000 грн.), а не для обчислення суми єдиного податку (п. 293.2 ПК).

Нагадаємо також, що форму Податкової декларації платника єдиного податку – фізособи-підприємця затверджено наказом Мінфіну від 21.12.11 р. № 1688.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
10.07.2025
Рекламні послуги в Інтернеті від нерезидента: коли виникає обов’язок сплачувати ПДВ?
Замовляєте нерезиденту рекламу в Інтернеті та є запитання щодо обкладення ПДВ? У статті з’ясуємо, коли саме виникає обов’язок сплачувати ПДВ та як уникнути порушень. Суб’єкти господарювання для просування товарів і послуг часто замовляють рекламу в Інтернеті. Адже інтернет-реклама ...
23.05.2025
Підприємець планує займатися зовнішньоекономічною діяльністю: чи потрібна акредитація на митниці?
Юрист відповідає на запитання, чи потрібно підприємцеві проходити акредитацію на митниці, якщо він має намір займатися експортом та імпортом товарів. Зовнішньоекономічна діяльність Підприємець планує зайнятися зовнішньоекономічною діяльністю: буде експортувати та імпортувати товари. Виникли запитан...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
10.07.2025
Рекламні послуги в Інтернеті від нерезидента: коли виникає обов’язок сплачувати ПДВ?
Замовляєте нерезиденту рекламу в Інтернеті та є запитання щодо обкладення ПДВ? У статті з’ясуємо, коли саме виникає обов’язок сплачувати ПДВ та як уникнути порушень. Суб’єкти господарювання для просування товарів і послуг часто замовляють рекламу в Інтернеті. Адже інтернет-реклама ...
30.06.2025
Чи сплачується податок на нерухомість за споруди?
У статті розглянемо, чи потрібно сплачувати податок на нерухомість за інженерні споруди, зокрема трансформаторну підстанцію. Порядок справляння податку на нерухомість завжди викликає чимало запитань. Одне з найпоширеніших: що саме вважати об’єктом оподаткування? Якщо з житловою нерухомістю все...
30.06.2025
З дати оформлення податкової накладної минуло 365 днів: чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом?
Розглянемо, чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом, якщо з дати складання податкової накладної сплило 365 днів Практична ситуація Бухгалтер виявила податкову накладну, з дати оформлення якої минуло 365 днів. Податкова накладна була зареєстрована своєчасно і не була заблокована. Чи є м...
Кращі матеріали