Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Платник податку на прибуток переходить на єдиний податок: звітність та авансові внески

За який звітний період та в який термін платнику податку на прибуток потрібно подавати декларацію з податку на прибуток, якщо в середині року платник переходить на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до п. 137.4 Податкового кодексу (далі – ПК) податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень, визначених п. 57.1 ПК. Податковий (звітний) рік для платників податків починається з 1-го календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року.

Пунктом 291.3 ПК передбачено, що юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл. І розд. ХІV ПК, та реєструється платником єдиного податку (далі – ЄП) в порядку, визначеному цією главою.

Суб’єкт господарювання (далі – СГ), який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий СГ може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування СГ, зазначеного в абзацу першому пп. 298.1.4 ПК, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, СГ дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ПК (пп. 298.1.4 ПК).

Реєстрація СГ як платника ЄП здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП (п. 299.1 ПК).

Пунктом 294.3 ПК визначено, що для СГ, які перейшли на сплату ЄП зі сплати інших податків і зборів, встановлених ПК, перший податковий (звітний) період починається з 1-го числа місяця, що настає за наступним податковим (звітним) кварталом, у якому особу зареєстровано платником ЄП, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду.

Поряд з цим згідно з п. 297.1 ПК платники ЄП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, платник податку на прибуток, у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року, подає податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу, з якого він переходить на спрощену систему оподаткування, у термін, передбачений пп. 49.18.2 ПК, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

До затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств рекомендуємо відображати об’єкти оподаткування та податкові зобов’язання за звітний період півріччя 2015 року у чинній формі декларації. При цьому для визначення суми об’єкта оподаткування та податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств за новими правилами можливо використовувати проект нової форми декларації та подавати його разом із діючою декларацією у вигляді доповнення.

Чи сплачують щомісячні авансові внески платники податку на прибуток, які перейшли на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК)у січні – грудні 2015 року та січні – травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 57.1 ПК у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень – травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік.

СГ, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування (обрання третьої групи платника ЄП) шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий СГ може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПК).

У разі відсутності визначених ПК підстав для відмови у реєстрації СГ як платника ЄП конт-ролюючий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником ЄП (п. 299.3 ПК).

Реєстрація СГ як платника ЄП здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП (п. 299.1 ПК).

Отже, підставою для припинення сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток платником, який перейшов на спрощену систему оподаткування, є реєстрація СГ як платника ЄП шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
30.06.2025
Чи сплачується податок на нерухомість за споруди?
У статті розглянемо, чи потрібно сплачувати податок на нерухомість за інженерні споруди, зокрема трансформаторну підстанцію. Порядок справляння податку на нерухомість завжди викликає чимало запитань. Одне з найпоширеніших: що саме вважати об’єктом оподаткування? Якщо з житловою нерухомістю все...
30.06.2025
З дати оформлення податкової накладної минуло 365 днів: чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом?
Розглянемо, чи може платник ПДВ скористатися податковим кредитом, якщо з дати складання податкової накладної сплило 365 днів Практична ситуація Бухгалтер виявила податкову накладну, з дати оформлення якої минуло 365 днів. Податкова накладна була зареєстрована своєчасно і не була заблокована. Чи є м...
27.06.2025
Чи можна платнику єдиного податку продавати товари за подарункові сертифікати?
Платник єдиного податку має намір продавати подарункові сертифікати, які потім буде приймати в оплату товарів у своєму магазині. З’ясуємо, чи дозволена така схема роботи на єдиному податку і які податкові ризики вона може нести. Платник єдиного податку хоче продавати подарункові сертифікати рі...
Кращі матеріали