Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Платник податку на прибуток переходить на єдиний податок: звітність та авансові внески

За який звітний період та в який термін платнику податку на прибуток потрібно подавати декларацію з податку на прибуток, якщо в середині року платник переходить на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до п. 137.4 Податкового кодексу (далі – ПК) податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень, визначених п. 57.1 ПК. Податковий (звітний) рік для платників податків починається з 1-го календарного дня податкового (звітного) року і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) року.

Пунктом 291.3 ПК передбачено, що юридична особа може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл. І розд. ХІV ПК, та реєструється платником єдиного податку (далі – ЄП) в порядку, визначеному цією главою.

Суб’єкт господарювання (далі – СГ), який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий СГ може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування СГ, зазначеного в абзацу першому пп. 298.1.4 ПК, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, СГ дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ПК (пп. 298.1.4 ПК).

Реєстрація СГ як платника ЄП здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП (п. 299.1 ПК).

Пунктом 294.3 ПК визначено, що для СГ, які перейшли на сплату ЄП зі сплати інших податків і зборів, встановлених ПК, перший податковий (звітний) період починається з 1-го числа місяця, що настає за наступним податковим (звітним) кварталом, у якому особу зареєстровано платником ЄП, і закінчується останнім календарним днем останнього місяця такого періоду.

Поряд з цим згідно з п. 297.1 ПК платники ЄП звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, платник податку на прибуток, у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року, подає податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу, з якого він переходить на спрощену систему оподаткування, у термін, передбачений пп. 49.18.2 ПК, – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

До затвердження нової форми податкової декларації з податку на прибуток підприємств рекомендуємо відображати об’єкти оподаткування та податкові зобов’язання за звітний період півріччя 2015 року у чинній формі декларації. При цьому для визначення суми об’єкта оподаткування та податкового зобов’язання з податку на прибуток підприємств за новими правилами можливо використовувати проект нової форми декларації та подавати його разом із діючою декларацією у вигляді доповнення.

Чи сплачують щомісячні авансові внески платники податку на прибуток, які перейшли на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до п. 9 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» ПК)у січні – грудні 2015 року та січні – травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до п. 57.1 ПК у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. При цьому сума щомісячних авансових внесків за березень – травень 2016 року обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік.

СГ, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування (обрання третьої групи платника ЄП) шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий СГ може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року (пп. 298.1.4 ПК).

У разі відсутності визначених ПК підстав для відмови у реєстрації СГ як платника ЄП конт-ролюючий орган зобов’язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником ЄП (п. 299.3 ПК).

Реєстрація СГ як платника ЄП здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП (п. 299.1 ПК).

Отже, підставою для припинення сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток платником, який перейшов на спрощену систему оподаткування, є реєстрація СГ як платника ЄП шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників ЄП.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
02.05.2025
Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення?
У статті відповімо на запитання: наскільки важлива в е-ТТН дата підпису, чи, може, має значення тільки дата складання; чи буде дійсна е-ТТН, якщо якась із сторін підписала її не на дату перевезення, а через день-два після його завершення. Порадимо, як мінімізувати ризики . Бухгалтерів підприємств, я...
30.04.2025
Подання звітності з рентної плати за воду власниками та користувачами свердловин
Суб’єкти господарювання, які мають у власності чи користуванні свердловини для видобутку води, зобов’язані звітувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води (далі – рентна плата). Звітність із рентної плати подається щокварталу протягом 40 календарних днів після ...
Кращі матеріали