Перерахунок доходів і ПСП
13.01.2017 377 0 0
Відповідно до пп. 169.4.2 ПКУ роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування ПСП, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП:
за результатами кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року;
під час проведення розрахунку за останній місяць застосування ПСП у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених
пп. 169.2.3 ПК;
під час проведення остаточного розрахунку із платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
Водночас роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування ПСП (пп. 169.4.3 ПК).
Якщо внаслідок здійсненого перерахунку виникає недоплата утриманого податку, то сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі
недостатності суми такого доходу – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців, до повного погашення суми такої недоплати.
Якщо внаслідок проведення остаточного розрахунку із платником податку, який припиняє трудові відносини з роботодавцем, виникає сума недоплати, що перевищує суму оподатковуваного доходу платника податку за останній звітний період, то непогашена частина такої недоплати включається до складу податкового зобов’язання платника податку за результатами звітного податкового року та сплачується самим платником.
Якщо працівника прийнято і звільнено з роботи в одному календарному місяці, то чи має підприємство застосовувати ПСП до його заробітної плати? До цього працівник ніде не працював (на підприємстві йому заведено трудову книжку), і він подав заяву на застосування пільги.
ПСП починає застосовуватися до нарахованих доходів у вигляді зарплати із дня отримання роботодавцем заяви платника податку про застосування пільги та документів, що підтверджують таке право. Роботодавець відображає в податковій звітності всі випадки застосування або незастосування ПСП згідно з отриманими від платників податку заявами про застосування пільги,
а також заявами про відмову від такої пільги (абзац другий пп. 169.2.2 ПК).
При цьому ПСП надається з урахуванням останнього місячного податкового періоду, у якому платника податку було звільнено з місця роботи (пп. 169.3.4 ПК).
Отже, якщо працівника прийнято і звільнено з роботи в одному календарному місяці, то до суми заробітної плати, нарахованої йому за відпрацьовані дні, застосовується ПСП, за умови дотримання вимог ст. 169 ПК.
Крім того, роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у тому числі за місцем застосування ПСП, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП під час проведення остаточного розрахунку із платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.
Законодавчі норми надання ПСП і приклади розрахунків в різних ситуаціях
Коментарі до матеріалу