Зі статті ви дізнаєтеся:
Підприємці – платники ЄП подають податкову декларацію за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578.
Увага! Мінфін наказом від 09.12.20 р. № 752 відновив форму декларації. Проте за новою формою єдинники звітуватимуть починаючи зі звітних періодів 2021 року (п. 2 цього наказу). За 2020 рік підприємці звітують за старою формою декларації. |
Декларація подається до органу ДПС за місцем податкової реєстрації підприємця. Подати декларацію підприємець може такими способами (п. 49.3 Податкового кодексу, далі – ПК):
На замітку! Декларацію можна подати через електронний кабінет за адресою, а також через офіційний вебпортал ДПС. Вибирайте режим «Введення звітності» і за допомогою фільтрів вибирайте потрібну форму – F0103306. |
Для різних груп підприємців установлені свої строки подання декларації. Причина – різні звітні (податкові) періоди. Так, для єдинників першої та другої груп звітним періодом є календарний рік, а для єдинників третьої групи – квартал (п. 294.1 ПК). Тому єдинники:
Декларацію доведеться подати протягом 40 к. д. після закінчення звітного періоду, якщо такий підприємець (пп. 296.5.1 ПК):
Після переходу єдинника до нової групи (за дотримання ним вимог ПК до цієї групи) річна декларація подається у строк, передбачений для нової групи (ЗІР, категорія 107.05). Для єдинників, що перейшли:
Показники сум доходу та ЄП у декларації наводяться у гривнях з копійками.
Розглянемо особливості заповнення річної декларації підприємців-єдинників першої – третьої групи.
У полі 01 потрібно проставити позначку «Х» у рядку: «01» – якщо подається звичайна звітна декларація; «02» – якщо до закінчення строку подання поточної декларації платник податків подає нову звітну декларацію.
Далі слід зазначити:
У такій ситуації в полях 04–07 підприємцеві потрібно зазначити свою нову податкову адресу (за основним місцем обліку) і реквізити нового органу ДПС, куди подається декларація. Таке правило передбачене ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу; п. 7.3 розд. VII, п. 10.13 розд. Х Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (також див. ЗІР, категорія 107.01.01).
У рядку 08 зазначається фактична кількість найманих працівників єдинника у звітному періоді. Якщо кількість працюючих у кожному місяці кварталу була різною, то в рядку 08 відображається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць цього звітного періоду.
Зверніть увагу! Є нюанси, про які треба пам’ятати, підраховуючи кількість найманих працівників для відображення в рядку 08. |
Так, до показника рядка 08 не входять працівники, які (пп. 291.4.1 ПК):
А ось усі зовнішні сумісники входять до цього показника. Оскільки в ПК не уточнюється, на яких саме умовах (за основним місцем роботи чи за сумісництвом) працівники мають перебувати в трудових відносинах з підприємцем.
Будьте уважні! У рядку (полі) 09 зазначаються номер і найменування згідно з КВЕД тільки тих видів діяльності, які фактично здійснювалися підприємцем у звітному періоді (ЗІР, категорія 107.01.07). Інші КВЕД зазначати не треба. |
Розділ ІІ заповнюють єдинники першої групи, а розд. ІІІ – єдинники другої групи. Порядок заповнення цих розділів однаковий.
Авансові внески
Підприємці – платники ЄП першої та другої груп сплачують ЄП за фіксованою ставкою на календарний місяць. Ці ставки встановлюються місцевими радами на 1 січня кожного року (п. 293.2 ПК). У 2020 році їх граничний розмір становив:
Єдинники сплачують податок шляхом перерахування щомісячних авансових внесків не пізніше 20-го числа поточного місяця (п. 295.1 ПК).
Суму авансових внесків, яка нарахована в кожному кварталі звітного року, зазначають у відповідних таблицях розділів ІІ та ІІІ.
Важливий нюанс! Суми авансових внесків відображаються в декларації незалежно від дати їх сплати (ЗІР, категорія 107.01.07). |
Не відображається в декларації сума несплаченого авансового внеску, якщо за цей період єдинник був звільнений від сплати ЄП (на один календарний місяць на рік на час відпустки, а також на час хвороби згідно з п. 295.5 ПК).
Крім того, на заповнення цього показника за 2020 рік вплинув карантин. Так, суми авансових внесків не відображаються в декларації з причини:
Дохід
У рядку 01 розд. ІІ (у ряд. 03 розд. ІІІ) відображають суму доходу, отриману за звітний період від провадження госпдіяльності, яка обкладається ЄП за фіксованою ставкою.
У рядку 02 розд. ІІ (ряд. 04 розд. ІІІ) відображають доходи, отримані в результаті порушення умов перебування на спрощеній системі, які обкладаються ЄП за підвищеною ставкою 15 %.
На замітку! Якщо єдинник протягом звітного року переходив з першої до другої групи або назад, то в декларації за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ і розд. ІІІ. |
Цей розділ заповнюють підприємці – єдинники третьої групи, відображаючи в рядках:
На замітку! Якщо єдинник протягом звітного року переходив з першої (другої) групи до третьої, то в декларації єинника третьої групи за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ (розд. ІІІ) та розд. IV. |
У цьому розділі розраховуються податкові зобов’язання з ЄП. Так, у рядках:
Будьте дуже уважні! Якщо в рядку 13 звітної декларації не зазначите податкові зобов’язання за попередній звітний період, то сума ЄП за поточний звітний період виявиться завищеною! |
Якщо протягом звітного року єдинник переходив з групи до групи або міняв ставки ЄП, то показники госпдіяльності, отримані раніше (у колишній групі або за колишньою ставкою), відображаються наростаючим підсумком у всіх деклараціях, які подаються за звітний рік.
Цей розділ призначений для виправлення помилок. Його заповнюють таким чином:
На замітку! Штраф і пеня до кінця місяця, у якому закінчиться карантин, не нараховуються (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). |
Якщо виправляються помилки минулих років, то платник податків зможе відобразити в розд. VІ тільки результати такого виправлення. А показати в поточній декларації, як вийшла правильна сума за минулий період, немає можливості: форма декларації цього не передбачає.
Приклад
У ІІІ кварталі 2020 року підприємець перейшов з третьої групи єдинників (зі сплатою ЄП за ставкою 5 %) до другої (ставка ЄП – 944,60 грн). Його дохід за три квартали 2020 року становить 1 200 000 грн, а в IV кварталі – 50 000 грн.
Покажемо, як підприємцеві заповнити декларацію за 2020 рік.