Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звітність підприємців з єдиного податку

12.01.2021 1315 0 4


Зі статті ви дізнаєтеся:

  • коли подають річну декларацію платники єдиного податку (далі – ЄП) першої – третьої груп;
  • як заповнити декларацію при зміні групи або припиненні діяльності протягом звітного року.

Форма та способи подання декларації

Підприємці – платники ЄП подають податкову декларацію за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.15 р. № 578.

Увага! Мінфін наказом від 09.12.20 р. № 752 відновив форму декларації. Проте за новою формою єдинники звітуватимуть починаючи зі звітних періодів 2021 року (п. 2 цього наказу). За 2020 рік підприємці звітують за старою формою декларації.

Декларація подається до органу ДПС за місцем податкової реєстрації підприємця. Подати декларацію підприємець може такими способами (п. 49.3 Податкового кодексу, далі – ПК):

  • особисто або через уповноважену особу;
  • поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;
  • засобами електронного зв’язку в електронній формі.

На замітку! Декларацію можна подати через електронний кабінет за адресою, а також через офіційний вебпортал ДПС. Вибирайте режим «Введення звітності» і за допомогою фільтрів вибирайте потрібну форму – F0103306.

Строки подання декларації

Для різних груп підприємців установлені свої строки подання декларації. Причина – різні звітні (податкові) періоди. Так, для єдинників першої та другої груп звітним періодом є календарний рік, а для єдинників третьої групи – квартал (п. 294.1 ПК). Тому єдинники:

  • першої – другої груп подають декларацію протягом 60 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного року (пп. 49.18.3 ПК). У 2021 році – не пізніше 1 березня (це понеділок);
  • третьої групи – протягом 40 к. д. після закінчення звітного кварталу (пп. 49.18.2 ПК). У 2021 році – не пізніше 9 лютого (це вівторок).

Коли підприємцям – платникам ЄП першої – другої груп доведеться подати річну декларацію у строк, установлений для подання квартальної звітності?

Декларацію доведеться подати протягом 40 к. д. після закінчення звітного періоду, якщо такий підприємець (пп. 296.5.1 ПК):

  • протягом IV кварталу перевищив граничний обсяг доходу, передбачений п. 291.4 ПК для своєї групи, і може перейти до вищої групи;
  • з 1 січня 2021 року добровільно перейшов на сплату податку за ставками, установленими для вищої групи (другої або третьої);
  • з 1 січня 2021 року перейшов на загальну систему оподаткування.

У які строки подається декларація, якщо протягом року єдинник добровільно переходив із групи в групу?

Після переходу єдинника до нової групи (за дотримання ним вимог ПК до цієї групи) річна декларація подається у строк, передбачений для нової групи (ЗІР, категорія 107.05). Для єдинників, що перейшли:

  • до першої та другої груп – у строк, установлений для річного звітного періоду (не пізніше 1 березня);
  • третьої групи – у квартальний строк (не пізніше 9 лютого).

Заповнення декларації

Показники сум доходу та ЄП у декларації наводяться у гривнях з копійками.

Розглянемо особливості заповнення річної декларації підприємців-єдинників першої – третьої групи.

Заголовна частина

У полі 01 потрібно проставити позначку «Х» у рядку: «01» – якщо подається звичайна звітна декларація; «02» – якщо до закінчення строку подання поточної декларації платник податків подає нову звітну декларацію.

Далі слід зазначити:

  • у полі 02 – податковий (звітний) період, за який подається звітна декларація: «2020»;
  • у полі 03 – період, за який виправляється помилка. Це поле заповнюється, якщо єдинник вирішить у звітній декларації за 2020 рік виправити помилки за минулі податкові (звітні) періоди. А якщо звітна декларація подається без виправлення минулих помилок, тоді поле 03 не заповнюється;
  • у полях 04–07 – реквізити податкового органу, куди подається декларація, а також реквізити самого єдинника.

Яку адресу зазначати, якщо підприємець у 2020 році перейшов до іншого адміністративного району?

У такій ситуації в полях 04–07 підприємцеві потрібно зазначити свою нову податкову адресу (за основним місцем обліку) і реквізити нового органу ДПС, куди подається декларація. Таке правило передбачене ч. 8 ст. 45 Бюджетного кодексу; п. 7.3 розд. VII, п. 10.13 розд. Х Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (також див. ЗІР, категорія 107.01.01).

Розділ І

У рядку 08 зазначається фактична кількість найманих працівників єдинника у звітному періоді. Якщо кількість працюючих у кожному місяці кварталу була різною, то в рядку 08 відображається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць цього звітного періоду.

Зверніть увагу! Є нюанси, про які треба пам’ятати, підраховуючи кількість найманих працівників для відображення в рядку 08.

Так, до показника рядка 08 не входять працівники, які (пп. 291.4.1 ПК):

  • перебувають у відпустці по вагітності та пологах, а також для догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років;
  • призвані на військову службу під час мобілізації на особливий період.

А ось усі зовнішні сумісники входять до цього показника. Оскільки в ПК не уточнюється, на яких саме умовах (за основним місцем роботи чи за сумісництвом) працівники мають перебувати в трудових відносинах з підприємцем.

Будьте уважні! У рядку (полі) 09 зазначаються номер і найменування згідно з КВЕД тільки тих видів діяльності, які фактично здійснювалися підприємцем у звітному періоді (ЗІР, категорія 107.01.07). Інші КВЕД зазначати не треба.

Розділи ІІ та ІІІ

Розділ ІІ заповнюють єдинники першої групи, а розд. ІІІ – єдинники другої групи. Порядок заповнення цих розділів однаковий.

Авансові внески

Підприємці – платники ЄП першої та другої груп сплачують ЄП за фіксованою ставкою на календарний місяць. Ці ставки встановлюються місцевими радами на 1 січня кожного року (п. 293.2 ПК). У 2020 році їх граничний розмір становив:

  • для єдинників першої групи – 10 % прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2020 року (210,20 грн);
  • єдинників другої групи – 20 % мінімальної зарплати, установленої на 1 січня звітного року (944,60 грн).

Єдинники сплачують податок шляхом перерахування щомісячних авансових внесків не пізніше 20-го числа поточного місяця (п. 295.1 ПК).

Суму авансових внесків, яка нарахована в кожному кварталі звітного року, зазначають у відповідних таблицях розділів ІІ та ІІІ.

Важливий нюанс! Суми авансових внесків відображаються в декларації незалежно від дати їх сплати (ЗІР, категорія 107.01.07).

Не відображається в декларації сума несплаченого авансового внеску, якщо за цей період єдинник був звільнений від сплати ЄП (на один календарний місяць на рік на час відпустки, а також на час хвороби згідно з п. 295.5 ПК).

Крім того, на заповнення цього показника за 2020 рік вплинув карантин. Так, суми авансових внесків не відображаються в декларації з причини:

  • надання органами місцевого самоврядування пільг для суб’єктів господарювання на період карантину. Завважимо, що в 2020 році органи місцевого самоврядування мають право прийняти рішення про зменшення ставок ЄП у зв’язку з епідемією коронавірусу (п. 526 підрозд. 10 розд. ХХ ПК);
  • звільнення підприємців першої групи від сплати ЄП на грудень 2020 року згідно з п. 529 підрозд. 10 розд. XX ПК.

Дохід

У рядку 01 розд. ІІ (у ряд. 03 розд. ІІІ) відображають суму доходу, отриману за звітний період від провадження госпдіяльності, яка обкладається ЄП за фіксованою ставкою.

У рядку 02 розд. ІІ (ряд. 04 розд. ІІІ) відображають доходи, отримані в результаті порушення умов перебування на спрощеній системі, які обкладаються ЄП за підвищеною ставкою 15 %.

На замітку! Якщо єдинник протягом звітного року переходив з першої до другої групи або назад, то в декларації за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ і розд. ІІІ.

Розділ ІV

Цей розділ заповнюють підприємці – єдинники третьої групи, відображаючи в рядках:

  • 05 – дохід, що обкладається ЄП за ставкою 3 %;
  • 06 – дохід, що обкладається ЄП за ставкою 5 %;
  • 07 – доходи, перелічені в п. 293.4 ПК, які обкладаються ЄП за ставкою 15 %.

На замітку! Якщо єдинник протягом звітного року переходив з першої (другої) групи до третьої, то в декларації єинника третьої групи за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ (розд. ІІІ) та розд. IV.

Розділ V

У цьому розділі розраховуються податкові зобов’язання з ЄП. Так, у рядках:

  • 08 – зазначається загальний дохід за звітний період, у тому числі й отриманий у результаті порушень умов роботи на ЄП;
  • 09 – розраховується сума ЄП за підвищеною ставкою 15 %. Цей рядок заповнюється тільки при отриманні забороненого доходу;
  • 10 (11) – єдинники третьої групи зазначають суму податку, розраховану за ставкою 3 % (5 %);
  • 12 – відображається загальна сума податкових зобов’язань за звітний рік наростаючим підсумком;
  • 13 – єдинники третьої групи зазначають загальну суму податкових зобов’язань з рядка 12 декларації за попередній звітний період року;
  • 14 – визначається сума ЄП, що підлягає сплаті.

Будьте дуже уважні! Якщо в рядку 13 звітної декларації не зазначите податкові зобов’язання за попередній звітний період, то сума ЄП за поточний звітний період виявиться завищеною!

Якщо протягом звітного року єдинник переходив з групи до групи або міняв ставки ЄП, то показники госпдіяльності, отримані раніше (у колишній групі або за колишньою ставкою), відображаються наростаючим підсумком у всіх деклараціях, які подаються за звітний рік.

Розділ VІ

Цей розділ призначений для виправлення помилок. Його заповнюють таким чином:

  • у рядку 15 зазначається помилкова сума зобов’язання;
  • рядку 16 – уточнена сума зобов’язання;
  • рядку 17 – сума, яку слід доплатити до бюджету (за наявності недоплати);
  • рядку 18 – сума, надмірно сплачена до бюджету (у разі переплати);
  • рядку 19 – штраф у розмірі 5 % від суми недоплати;
  • рядку 20 – пеня, самостійно нарахована платником податків.

На замітку! Штраф і пеня до кінця місяця, у якому закінчиться карантин, не нараховуються (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Якщо виправляються помилки минулих років, то платник податків зможе відобразити в розд. VІ тільки результати такого виправлення. А показати в поточній декларації, як вийшла правильна сума за минулий період, немає можливості: форма декларації цього не передбачає.

Приклад

У ІІІ кварталі 2020 року підприємець перейшов з третьої групи єдинників (зі сплатою ЄП за ставкою 5 %) до другої (ставка ЄП – 944,60 грн). Його дохід за три квартали 2020 року становить 1 200 000 грн, а в IV кварталі – 50 000 грн.

Покажемо, як підприємцеві заповнити декларацію за 2020 рік.

1 из 1
Фрагмент заповнення підприємцем декларації з ЄП за 2020 рік.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали