Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звіт про рух грошових коштів (за непрямим методом)

12.12.2019 1029 0 0

Річна фінансова звітність на практичних прикладах

Прийнято вважати, що Звіт про рух грошових коштів (далі – Звіт), складений за непрямим методом (форма № 3-н), дає більш детальну інформацію для аналізу грошових потоків підприємства, дозволяючи зробити обґрунтовані висновки, за рахунок чого виникла різниця між сумою прибутку та отриманими грошима. Водночас скласти його складніше, ніж за прямим методом, оскільки прибуток доводиться скрупульозно «очищувати» від усіх статей, які не генерують грошові кошти (далі – ГК) від операційної діяльності. У статті ми розповімо, як це зробити.

Згідно з п. 9 розд. ІІ НП(С)БО 1 у Звіті відображається інформація про надходження і витрачання ГК та їх еквівалентів за поточний рік у розрізі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства. Відповідно мета складання Звіту – надати користувачам фінзвітності повну, правдиву та достовірну інформацію про зміни, які за звітний період відбулися в ГК та їх еквівалентах (п. 4.1 Методрекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.13 р. № 433, далі - Методрекомендації № 433).

У п. 9 розд. II НП(С)БО 1 сказано, що Звіт можна скласти за прямим або непрямим методом. Підприємство може обрати будь-який із цих методів із використанням відповідної форми (№ 3 або № 3-н). Таке рішення відображають у розпорядчому документі про облікову політику підприємства (п. 2.1, 2.29 Методрекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.13 р. № 635, далі - Методрекомендації № 635).

Однак форми № 3 і № 3-н Звіту відрізняються тільки процедурою складання розд. І «Рух коштів у результаті операційної діяльності». Саме тут застосовується непрямий метод. А от розділи ІІ «Рух коштів у результаті інвестиційної діяльності» і ІІІ «Рух коштів у результаті фінансової діяльності» форми № 3-н заповнюються так само, як і у формі № 3, – із використанням прямого методу (див. у матеріалі «Звіт про рух грошових коштів: прямий метод»). Тому далі розповімо, як скласти розд. I форми № 3-н (наведено в додатку 1 до НП(С)БО 1).

Одне із запитань, які виникають при заповненні Звіту: як розмежувати грошові потоки між видами діяльності? Надамо свої рекомендації.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали