Податок на виведений капітал: настав час подумати про реструктуризацію бізнесу?
4 липня 2018 року у Верховній Раді був зареєстрований проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податку на виведений капітал № 8557 (далі – Законопроект № 8557). Ініціатором виступив Президент України, який охарактеризував цей проект як невідкладний.
Суть законопроекту двома словами: із 1 січня 2019 року податок на прибуток підприємств хочуть замінити на податок на виведений капітал (далі – ПнВК). При цьому протягом трьох років (по 31 грудня 2021 року) банкам дозволять застосовувати податок на прибуток підприємств, якщо вони побажають прийняти таке рішення.
Зазначимо, що це вже не перша спроба ввести ПнВК. Сьогодні із приводу доцільності введення даного податку в правове поле України серед економістів, експертів у галузі оподаткування, бухгалтерів ідуть дискусії. Спектр думок фахівців – від беззастережного «за» до категоричного «проти».
А тема серйозна: якщо з 2019 року ПнВК буде введений, то вже зараз варто задуматися про можливу реструктуризацію бізнесу. Адже не секрет, що багато бізнесів сьогодні працюють за схемами дроблення оборотів між декількома підприємствами (щоб не розраховувати податкові різниці), із використанням спрощеної системи оподаткування.
Фінансування бізнесу відбувається переважно через позиковий капітал, а не через прямі інвестиції. Іншими словами, замість унесення грошей або майна до статутного капіталу й отримання дивідендів власники вважають за краще надавати поворотну фінансову допомогу, здавати в оренду своє майно за винагороду і т. д. І зараз більшість подібних операцій або не впливає на розмір оподатковуваного прибутку, або зменшує його, оскільки формує витрати підприємства. Однак з уведенням ПнВК ситуація кардинально зміниться: операції такого виду можуть потрапити під оподаткування.
Для довідки. Об’єктом обкладення ПнВК є операції з виведення капіталу та прирівняні до них операції.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року