Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Податок на прибуток за 2017 рік: правила подання декларації та сплати податку

16.02.2018 7289 0 3

Форма. Чинна форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (далі – декларація) затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897.

Строки подання. Декларацію разом із фінансовою звітністю за 2017 рік необхідно подати не пізніше 1 березня 2018 року (четвер).

Куди подається. Декларація подається до контролюючого органу, у якому платник перебуває на обліку.

Хто подає. Річну декларацію у вище зазначений строк подають усі платники податку на прибуток. Тобто не тільки ті, хто повинен відзвітувати один раз за підсумками року, але й ті, хто звітував протягом 2017 року щоквартально (пп. 49.18.3, 49.18.6 Податкового кодексу, далі – ПК).


Отже, річну декларацію подають:

  • підприємства, які станом на 31 грудня 2017 року перебували на загальній системі оподаткування, – незалежно від суми їх річного доходу;
  • постійні представництва тих нерезидентів, які у складі загального прибутку не визначають окремо прибуток від діяльності своїх постійних представництв на території України;
  • неприбуткові організації, яких з 1 липня 2017 року виключили з Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) на виконання п. 35 підрозд. 4 розд. ХХ ПК або у зв'язку з порушенням ними вимог пп. 133.4.1 та 133.4.2 ПК. Сюди відносяться також ті виключені в 2017 році неприбуткові організації, які до кінця року знову включили в Реєстр (див. лист ДФС від 10.08.17 р. № 21192/7/99-99-12-02-04-17);
  • неприбуткові організації, які протягом усього 2017 року числилися в Реєстрі, але в цьому звітному році виплатили дохід нерезиденту. Вони подають декларацію із заповненими рядками 23–25 і додатком ПН;
  • єдинники першої, другої та четвертої груп, а також фізособи-резиденти, які при виплаті у звітному періоді доходу нерезиденту утримали з такого доходу податок. Вони подають декларацію із заповненими рядками 23–25 і додатком ПН (п. 49.2, 297.5 ПК; ЗІР, категорія 102.18). Завважимо, що єдинники третьої групи повинні були подати таку декларацію у квартальні строки – не пізніше 9 лютого;
  • виробники сільгосппродукції (у т. ч. ті підприємства, які подавали річну декларацію за період з 01.07.16 р. по 30.06.17 р.).

Яким способом можна подати декларацію

Подати декларацію платники мають право (п. 49.3, 49.5 ПК):

  • особисто (або через уповноважену особу чи кур'єра);
  • поштою (з описом вкладення і повідомленням про вручення) – відправивши рекомендований лист не пізніше ніж за 5 днів до закінчення встановленого строку подання декларації;
  • засобами електронного зв'язку в електронній формі (такий спосіб подання обов'язковий для великих і середніх підприємств) – до закінчення останньої години дня, у якому закінчується строк подання декларації.

Які ідентифікатори форми електронної декларації застосовувати?

Платники податку на прибуток, які подають декларацію в електронному вигляді, застосовують такі ідентифікатори форм:

  • J0100116 – при квартальному базовому звітному періоді (ЗІР, категорія 102.23.02);
  • J0108104 – при річному базовому звітному періоді.

На які нюанси треба зважити, щоб декларація була здана вчасно?

Не тягніть до останнього дня! Пам’ятайте про норми п. 49.9, 49.11 ПК. Після того як ви подали декларацію, орган ДФС протягом 3–5 днів (залежно від способу подання) може повідомити вас про відмову в її прийнятті. І тоді декларацію доведеться подавати повторно, але з дотриманням усе того ж установленого строку.

Тому краще подавати декларацію заздалегідь, щоб мати запас часу на такий випадок і встигнути подати нову звітну декларацію.

Які запитання виникають на практиці

У якому порядку подається фінзвітність разом із декларацією?

Фінзвітність є додатком до декларації та її невід'ємною частиною (п. 46.2 ПК). Тому майте на увазі, що без фінзвітності декларацію у вас не приймуть (ЗІР, категорія 102.25).

Не забудьте, що річна фінзвітність подається до органів статистики не пізніше 28 лютого (п. 5 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 р. № 419), а декларація, як уже було сказано, може бути подана і 1 березня.

Завважимо, що до органів статистики фінзвітність може подаватися як у паперовому вигляді, так і за допомогою автоматизованої системи «Єдине вікно». Другий варіант для платника податку на прибуток – переважніший. У такому разі податковий орган отримає доступ до поданої фінзвітності. Тому вважатиметься, що декларація подана разом із фінзвітністю. І тоді повторно подавати фінзвітність разом з декларацією вже не потрібно.

Важливий нюанс! Якщо фінзвітність подавалася до органів статистики:

  • через Єдине вікно – то подавати декларацію слід тільки після отримання квитанцій про прийняття фінзвітності (чинити так рекомендують податківці у своїх роз'ясненнях);
  • у паперовій формі (або взагалі не подавалася до органів статистики) – тоді платник може подати її також у паперовій формі через канцелярію податкового органу як додаток до річної декларації.

Коли можна не подавати декларацію?

Згідно з п. 49.2 ПК платник податків зобов'язаний відповідно до вимог ПК подавати окремі декларації за кожним податком, платником якого він є, за кожний звітний період, у якому:

  • або виник об'єкт оподаткування;
  • або є показники, які підлягають оподаткуванню.

Ми зараз говоримо про податок на прибуток. І декларацію за цим податком потрібно розглядати разом із фінзвітністю, яка є її невід'ємною частиною (див. вище). А в такій фінзвітності обов'язково будуть присутні якісь показники, навіть якщо підприємство і не провадило діяльність у звітному періоді.

Так чи треба подавати навіть порожню декларацію, якщо вона з «прочерками»?

Фахівці ДФС дають платникам неоднозначні роз'яснення із цього питання. Наприклад, у листі ГУ ДФС в Одеській області від 11.01.17 р. № 27/10/ 15-32-12-01-14 податківці роз'яснюють, що звітність подається за наявності будь-яких показників, що підлягають декларуванню, у тому числі і показників, що мають нульове значення.

А в листі від 16.03.17 р. № 5264/6/99-99-15-02-02-15 і в ЗІР (категорія 102.23.02) фахівці ДФС дозволяють платникам не подавати декларацію разом із фінзвітністю в разі відсутності об'єктів оподаткування або показників, які підлягають декларуванню (у т. ч. у фінзвітності). Тобто порожню декларацію можна не подавати, якщо у фінзвітності не заповнені показники доходу і фінрезультату за звітний період.

Ми рекомендуємо подавати декларацію із фінзвітністю навіть у тому випадку, якщо вони заповнені тільки прочерками. Тоді ви відчуватимете себе спокійно.

Куди треба подавати річну декларацію і сплачувати податок, якщо підприємство в середині звітного року змінило свою податкову адресу?

Подавати декларацію і сплачувати податок за 2017 рік треба вже за новою адресою. Пояснимо чому.

Якщо платник податків міняє (перереєстровує) своє місцезнаходження, то він повинен сплачувати податки та збори за місцем своєї попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду (п. 10.13 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588). Бюджетний період триває один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року (ст. 3 Бюджетного кодексу).

Декларація за звітний рік подається вже після 31 грудня цього року. Календарний рік закін-чився! Отже, подати декларацію і сплатити задекларований податок потрібно за новим місцезнаходженням. Тобто декларація за 2017 рік подається (податок сплачується) до того органу ДФС, куди перейшов на облік платник.

У який строк треба сплатити податок

Сплатити задекларований податок на прибуток потрібно протягом 10 календарних днів після закінчення строку, установленого для подання декларації (п. 57.1 ПК).

Таким чином, строк сплати податку закінчується 10 березня 2018 року. Але це субота (вихідний). І 9 березня (п'ятниця) – теж вихідний (робочий день переноситься на 3 березня), і 8 березня (свято) – вихідний. Тому нічого іншого не залишається, як сплатити податок не пізніше 7 березня, у середу.

Детальніше читайте «Декларація з податку на прибуток»

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали