Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Короткострокові кредити та позики від нерезидента: валютне регулювання та облік

21.02.2020 2746 0 0

Експорт, імпорт, ЗЕД-заборгованості

Отримання процентних і безпроцентних кредитів (позик) від нерезидентів досить поширене у вітчизняному бізнес-середовищі. На нашу думку, це пов’язано, по-перше, з меншими процентними ставками за кредитами, по-друге, з небажанням нерезидентів вкладати кошти в українські підприємства через придбання корпоративних прав через низьку захищеність як у цілому бізнесу, так і іноземних інвестицій, по-третє, з безперервними змінами законодавчих правил гри. Це розуміють і резиденти. От чому бухгалтерові українського підприємства треба добре орієнтуватися в законодавстві, пов’язаному з оформленням, банківським регулюванням, обліком та оподаткуванням операцій з іноземними запозиченнями. На які моменти слід звернути увагу в 2020 році, розповімо в цій консультації.

Законом від 21.06.18 р. № 2473-VIII (далі - Закон № 2473), що набув чинності, скасовано реєстрацію кредиту позичальником до його фактичного отримання. Але повідомляти банк про кредитний договір і подавати документи за таким договором усе одно доведеться. Згідно з оновленою процедурою обслуговуючий банк повинен знати, який саме рахунок клієнт буде використовувати для обслуговування кредиту, причому, що саме собою зрозуміло, до початку проведення валютних операцій за договором (п. 5, 6 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 6, далі - Положення № 6).

Банк, у свою чергу, інформує про новий кредитний договір клієнта НБУ. Перелік інформації, яку банк передає регулятору, наведено в додатку до Положення № 6. НБУ створює обліковий запис в автоматизованій інформаційній системі «Кредитні договори з нерезидентами» (далі – АІС), і тільки після цього можна проводити валютні операції за кредитним договором. Таким чином, по суті, електронна реєстрація кредиту в НБУ здійснюється шляхом повідомлення.

Отримання кредиту (позики) відноситься до валютних операцій, пов’язаних із рухом капіталу (пп. 1 п. 5 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 2, далі - Положення № 2). Розрахунки та перерахування грошей за валютними операціями здійснюються виключно через банки (п. 31 Положення № 2). Тобто отримати кредит (позику) від нерезидента можна тільки в безготівковому порядку на поточний рахунок. Позичальник може мати в обслуговуючому банку рахунки, що мають різний режим роботи. Як можна отримати кредит?

Варіант 1. Для отримання, повернення та обслуговування кредиту (поворотної фінансової допомоги, позики) використовується поточний рахунок резидента в інвалюті (пп. 4, 41 п. 109 Положення, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.19 р. № 5, далі - Положення № 5). Нерезидент може перерахувати гроші зі свого рахунка за кордоном і з поточного рахунка в Україні. Однак для такої операції він не може використовувати свій інвестиційний рахунок (п. 135 Положення № 5).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали