• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи коригувати податковий кредит, якщо продавець не оформив РК при поверненні передоплати після закінчення 1 095 днів?


Ситуація. Покупець (платник ПДВ) перерахував постачальникові передоплату за товар. Постачальник виписав і зареєстрував податкову накладну (далі – ПН) в ЄРПН. Проте товар так і не був поставлений. Після закінчення 1 095 днів із дня отримання передоплати постачальник повернув передоплату покупцеві в повній сумі (при цьому строк позовної давності за договором ще не минув). Але при цьому постачальник відмовляється скласти розрахунок коригування (далі – РК), мотивуючи це тим, що закінчилося 1 095 днів із дня отримання ним передоплати.

Запитання. Чи потрібно покупцеві коригувати податковий кредит?

Коротка відповідь. Так, потрібно у будь-якому випадку – з РК чи без.


У першу чергу радимо покупцеві спробувати переконати постачальника виписати РК. Адже в Податковому кодексі (далі – ПК) є пряма норма (ст. 192), яка зобов'язує продавця і покупця відкоригувати податкові зобов'язання і податковий кредит у разі перегляду договірних умов та повернення передоплати. Зокрема, у п. 192.1 ПК сказано, що при поверненні постачальником сум передоплати податкові зобов'язання постачальника і податковий кредит покупця підлягають коригуванню на підставі РК, який зареєстрований у ЄРПН. При цьому ПК не містить ніяких обмежень у часі для виконання цього обов'язку.

Такої ж думки у цьому питанні дотримуються і судові органи (наприклад, ухвала ВАСУ від 18.02.16 р. у справі № К/800/11558/13).

А якщо переконати постачальника не вдасться і РК усе ж таки не буде оформлений у цій ситуації? Тоді покупцеві все одно потрібно буде відкоригувати податковий кредит. Пояснимо чому.

На дату перерахування передоплати покупець має право відобразити податковий кредит із ПДВ на підставі ПН, зареєстрованої постачальником у ЄРПН (п. 198.2, 198.6 ПК). При цьому не має ніякого значення той факт, що передоплачені товари ще не використовуються в оподатковуваних операціях у рамках господарської діяльності платника податків (п. 198.3 ПК).

Але постачання товару так і не відбулося. Тобто у покупця немає придбаних товарів/послуг, за якими він може відобразити податковий кредит. А це означає, що раніше нарахований податковий кредит йому слід у будь-якому випадку відкоригувати – випише РК постачальник чи ні. Цієї точки зору дотримуються і податківці (роз'яснення в ЗІР стосовно відмови з боку постачальника надати РК при поверненні покупцеві передоплати, категорія 101.07).

У тому податковому періоді, у якому повернена передоплата, покупець коригує податковий кредит на підставі бухгалтерської довідки. Такої ж думки (щодо оформлення бухгалтерської довідки) дотримуються податківці в аналогічній ситуації при списанні прощеної заборгованості (ЗІР, категорія 101.07).

Таке коригування відображається в рядку 12 декларації з ПДВ (форма затверджена наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21) і в додатку 1 до декларації. У додатку 1 у цьому випадку слід зазначити замість розрахунку коригування реквізити бухгалтерської довідки, а як причину, наприклад: «Коригування податкового кредиту в результаті повернення коштів після закінчення 1 095 днів».

Зверніть увагу: такий спосіб коригування не призведе у покупця до зменшення ліміту реєстрації в системі електронного адміністрування.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чи коригувати податковий кредит, якщо продавець не оформив РК при поверненні передоплати після закінчення 1 095 днів?