Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як обліковувати операції, пов'язані з договором позички?

Платник податку на прибуток збирається використовувати автомобіль свого працівника, уклавши договір позички. Витрати на ПММ, ремонт і техобслуговування оплачуватимуться за рахунок підприємства. З якими особливостями зіткнеться підприємство при відображенні в обліку операцій, пов'язаних із договором позички?

За договором позички одна сторона (позикодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку (ч. 1 ст. 827 Цивільного кодексу, далі – ЦК). При цьому в цілому до договору позички слід застосовувати положення гл. 58 ЦК «Наймання (оренда)».

Наприклад, за умовами договору позички користувач зобов'язаний проводити ремонт, щоб уникнути погіршення споживчих якостей речі і може зі згоди позикодавця покращувати об'єкт позички, передавати його в користування іншій особі. Таким чином, основними особливостями договору позички є його схожість із договором оренди і безплатність.

Договір позички автомобіля, однією із сторін якого є фізособа, не підлягає нотаріальному посвідченню на підставі ч. 4 ст. 828 ЦК.

Облік об'єкта на балансі. Користувач обліковує об'єкт позички за балансом за вартістю, зазначеною в договорі. Отримане за договором позички майно можна обліковувати на окремому субрахунку до рахунка 01 «Орендовані необоротні активи». Наприклад, 011 «Необоротні активи, отримані в користування за договором позички».

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали