Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як відобразити в обліку вартість необлікованих основних засобів, виявлених під час інвентаризації?

У ході інвентаризації в приміщенні офісу комісія виявила об'єкти основних засобів (далі – ОЗ), які не значаться в обліку: джерело безперебійного живлення (далі – ДБЖ) для комп'ютера, пилосос, офісне крісло і телефонний апарат. Після проведення розслідування з'ясувалося, що:

 • ДБЖ просто помилково списали з балансу при списанні декількох аналогічних ДБЖ, що стали непридатними;
 • пилосос купив директор на свої кошти, а чек та авансовий звіт до бухгалтерії не подав;
 • зношене офісне крісло списали з балансу ще за підсумками торішньої інвентаризації, але з офісу так і не прибрали;
 • телефонний апарат придбали і встановили, а прибуткові документи не встиг-ли забрати у постачальника.

Як відобразити в обліку вартість таких ОЗ?

Як бачимо, у кожного виявленого об'єкта ОЗ своя історія. Тому і факт їх виявлення відображатиметься в обліку по-різному.

1. ДБЖ. У цьому випадку потрібно просто виправити помилку в обліку. При цьому якщо на момент помилкового списання ДБЖ у нього ще залишалася недоамортизована вартість, то крім бухгалтерського доведеться коригувати і податковий облік згідно з нормами Податкового кодексу (далі – ПК).

Наприклад, на момент списання: первісна вартість ДБЖ – 2 200 грн., нарахований знос – 1 650 грн., залишкова вартість – 550 грн., ліквідаційна вартість – 0 грн. Щоб відновити такий ДБЖ в обліку, потрібно зробити проведення:

 • Дт 131 «Знос основних засобів» – Кт 106 «Інструменти, прилади та інвентар» – 1 650 грн. (методом «сторно»);
 • Дт 976 «списання необоротних активів» – Кт 106 – 550 грн. (методом «сторно»).

А якщо помилкове списання відбулося в минулому звітному році, тоді проведення будуть такі:

 • Дт 106 – Кт 441 «Прибуток нерозподілений» – 550 грн.;
 • Дт 106 – Кт 131 1 650 грн.

Крім того, при відновленні ДБЖ в бухобліку підприємству потрібно:

- подати уточнюючу декларацію з ПДВ. Це необхідно зробити, якщо ваше підприємство при списанні ДБЖ не подало до податкової інспекції документи, що підтверджують їх знищення (згідно з п. 189.9 ПК), і нарахувало податкові зобов'язання з ПДВ виходячи зі звичайної ціни, але не нижче від його недоамортизованої вартості в розмірі 550 грн.;

- внести уточнення до звітності з податку на прибуток, якщо ДБЖ було списано в минулому звітному періоді. Адже, згідно з п. 146.16 ПК, при ліквідації ДБЖ підприємство могло включити його недоамортизовану вартість до податкових витрат. Тепер доведеться такі витрати відсторнувати і нарахувати зобов'язання з податку на прибуток, штраф і пеню. Сума штрафу (3 % або 5 %) залежатиме від способу виправлення помилки – через уточнюючий розрахунок (за формою декларації) або у складі поточної декларації через додаток ВП.

2. Пилосос. Для того щоб пилосос узяти на облік, потрібно знати його вартість. Добре, якщо директор принесе чек з магазину. Але як її визначити без документів?

Завважимо, що норми П(С)БО 7 не зазначають, як визначається первісна вартість таких «випадково виявлених» об'єктів ОЗ. Правда, там є п. 10, згідно з яким вартістю безоплатно отриманих ОЗ є їх справедлива вартість на дату отримання.

Але все ж таки раніше не оприбутковані об'єкти – це не зовсім те саме, що й безоплатно отримані. Такий висновок підтверджується і кореспонденцією рахунків бухобліку, наведеною в додатку до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.13 р. № 561 (далі – Методрекомендації № 561).

Так, оприбуткування безплатно отриманих ОЗ відображається проведенням Дт 10 «Основні засоби» – Кт 424 «Безоплатно отримані необоротні активи», а оприбуткування раніше не облікованих об'єктів – проведенням Дт 10 – Кт 746 «Інші доходи».

Підказку, як визначити вартість необлікованих об'єктів ОЗ, можна знайти в листі Мінфіну від 22.02.10 р. № 31-34000-20-7/3776. Там сказано, що оцінка об'єктів ОЗ, виявлених у ході інвентаризації, проводиться відповідно до п. 17 розд. II Положення, затвердженого постановою КМУ від 02.03.93 р. № 158. У свою чергу, у зазначеному пункті написано, що така оцінка повинна проводитися в порядку, установленому законодавством про оцінку майна, тобто Законом від 12.07.01 р. № 2658-III. При цьому зі ст. 7 цього Закону випливає, що для оцінки раніше не облікованого об'єкта підприємству доведеться запрошувати незалежного оцінювача. Адже зазначеною статтею передбачено обов'язкову оцінку майна для цілей його оподаткування. А без цього тут не обійтися, адже вартість виявленого об'єкта доведеться включити до складу податкових доходів на підставі пп. 135.5.15 ПК. При цьому витрат на податкову амортизацію такого об'єкта ОЗ у підприємства не буде, оскільки підприємство не придбавало цей об'єкт (п. 144.1 ПК).

Звичайно, проводити весь цей комплекс заходів із залученням професійного оцінювача доцільно тільки в тому випадку, якщо знайдений об'єкт – дорогий, при цьому важко визначити його звичайну вартість (у т. ч. для цілей оподаткування). А в нашому випадку шкурка вичинки не варта: витрати на оцінку пилососа можуть значно перевищити його вартість.

Тому на практиці недержавні підприємства керуються ринковими цінами на аналогічні об'єкти. Можна, наприклад, скачати прайс-лист магазину побутових електротоварів з Інтернету. У результаті первинним документом, на підставі якого ви зможете оприбуткувати пилосос, буде бухгалтерська довідка з роздруківкою прайс-листа.

Поява пилососа на балансі підприємства відобразиться проведенням Дт 106 – Кт 746 «Інші доходи» на суму його первісної (визначеної) вартості. Бухгалтерська амортизація нараховуватиметься у звичайному порядку (на відміну від податкової, яка в цьому випадку не нараховується). У податковому обліку вартість пилососа також доведеться включити до складу інших доходів (пп. 135.5.15 ПК).

3. Офісне крісло. Оскільки крісло вже було списане раніше, його слід просто прибрати з очей геть (викинути, відвезти додому комусь із співробітників, врешті-решт). Ніяких бухгалтерських і податкових наслідків це не потягне.

4. Телефонний апарат. Слід отримати у постачальника прибуткові документи на цей об'єкт ОЗ (накладну, податкову накладну). І на підставі таких документів оприбуткувати телефон. В обліку будуть такі проведення:

 • Дт 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів» – Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками»;
 • Дт 641 «Розрахунки за податками/ПДВ» – Кт 631.

Уведення в експлуатацію телефонного апарата відобразиться проведенням:

 • Дт 104 «Машини та обладнання» – Кт 152.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали