• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як обкладаються єдиним податком доходи експедитора?

Чи можна платникам єдиного податку провадити діяльність у сфері транспортного експедирування? Як визначити суму доходу експедитора, що підлягає обкладенню єдиним податком?

Транспортно-експедиторською діяльністю можуть займатися:

  • усі єдинники-юрособи;
  • єдинники-фізособи, при цьому третя і п'ята група – без обмежень, друга група з обмеженнями (єдинники другої групи мають право надавати послуги тільки платникам єдиного податку та/або населенню – пп. 2 п. 291.4 Податкового кодексу, далі – ПК).

Нагадаємо, що єдинники першої групи можуть займатися лише торгівлею на ринках та/або надавати побутові послуги населенню (пп. 1 п. 291.4 ПК). Тому вони до експедиторської діяльності «не придатні».

Тепер щодо оподаткування доходів єдинника-експедитора.

Як відомо, єдиний податок (далі – ЄП) сплачується за встановленими ставками ПК із суми отриманого доходу. При цьому до доходу єдинни-
ка – платника ПДВ не включаються суми ПДВ
(пп. 1 п. 292.11 ПК).

Доходом єдинника, зокрема, уважаються грошові кошти (у готівковій та/або безготівковій) формі, які надійшли йому у звітному періоді (п. 292.1 ПК). Зазначимо, що для цілей обкладення ЄП витрати єдинника не враховуються (окрім випадку, передбаченого п. 292.2 ПК).

Водночас для оподаткування доходів, отриманих єдинником від надання послуг за договорами транспортного експедирування, є спеціальна норма – п. 292.4 ПК. Згідно з цією спеціальною нормою доходом єдинника-експедитора є сума отриманої експедиторської винагороди. Тобто в разі надходження від клієнта коштів за договором транспортного експедирування єдинник повинен обкласти ЄП лише суму своєї винагороди.

Проте не все так просто. Річ у тому, що сума ЄП, яку повинен сплатити єдинник за результатами транспортно-експедиторської діяльності, залежить від виду договору транспортного експедирування. Такий договір може бути прямим, посередницьким або змішаним.

Покажемо в таблиці на наступній сторінці, як визначити суму доходу для обкладення ЄП в екс­педитора-єдинника.

Визнання доходу в експедитора-єдинника
залежно від виду договору транспортного експедирування


з/п

Вид
договору

Плата
експедиторові-єдиннику

Дохід
для обкладення ЄП

1

2

3

4

1

Прямий

Плата за транспортні та інші послуги, які експедитор безпосередньо надав клієнту

Включається до доходу*

Винагорода за експедиторські послуги

Включається до доходу**

2

Посередницький

Винагорода за експедиторські послуги

Включається до доходу**

Транзитні суми***

Не включається до доходу****

* Включається до доходу сума коштів (у готівковій та/або безготівковій формі), які надійшли єдиннику у звітному періоді за надані послуги (п. 292.1 ПК).

** Доходом є сума отриманої винагороди експедитора (п. 292.4 ПК).

*** Транзитні суми, які надійшли експедитору, призначено для оплати послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, а також для сплати зборів і обов'язкових платежів під час виконання такого договору. Згідно зі ст. 9 Закону від 01.07.04 р. № 1955-IV такі витрати не включаються до плати (винагороди) експе-
дитора.

**** Транзитні суми не є власністю фізособи експедитора-єдинника, тому не включаються до його доходу, який обкладається ЄП (ЗІР, категорія 107.04). Як відобразити транзитні суми, що надійшли фізособі-єдиннику за договором транспортного експедирування у Книзі обліку доходів і витрат чи у Книзі обліку доходів (далі – Книги)? Форму Книг затверджено наказом Мінфіну від 15.12.11 р. № 1637, і в них не передбачено місця для відображення сум винагород, отриманих за посередницькими договорами. Уважаємо, що транзитні суми можна відобразити в гр. 3 Книг. При цьому в гр. 2 відобразиться загальна сума плати, отриманої експедитором, а в гр. 4 – різниця (гр. 2 – гр. 3), яку потрібно перенести до декларації єдинника і, відповідно, обкласти єдиним податком.

Згідно з роз'ясненнями контролюючих органів для єдинників-юросіб, до доходів таких єдинників не включаються транзитні суми, які надходять за всіма видами посередницьких договорів (у т. ч. й за договором комісії, хоча п. 292.4 ПК це не передбачено) (ЗІР, категорія 108.04; лист ДПС від 27.03.12 р. № 5472/6/15-2216е). Крім того, як випливає з роз'яснення в ЗІР (категорія 108.04), навіть курсові різниці від перерахунку інвалюти, отриманої (придбаної, сплаченої, проданої)
у зв'язку з виконанням посередницьких договорів, не включаються до доходу юрособи-єдинника.

Уважаємо, що суми штрафів, а також компенсацій за пошкоджений (втрачений) вантаж, які перевізник може перераховувати клієнту експедитора згідно з умовами договору, також належать до транзитних сум.


Таким чином, норма п. 292.4 ПК повноцінно працює лише в разі посередницького договору транспортного експедирування. Тоді доходом єдинника визнається тільки сума експедиторської винагороди.

У разі прямого договору транспортного експедирування єдиннику доведеться визнавати доходом усю суму грошових надходжень за таким договором, а не тільки суму експедиторської винагороди. Тому що тут діятиме ще й норма п. 292.1 ПК.

Якщо договір змішаний, то в цілях оподаткування одночасно застосовуються правила для прямого та посередницького договорів: із плати експедитора виділяють транзитні суми та виключають їх із доходів. Залишок обкладають ЄП.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Як обкладаються єдиним податком доходи експедитора?