з/п

Вид
договору

Плата
експедиторові-єдиннику

Дохід
для обкладення ЄП

1

2

3

4

1

Прямий

Плата за транспортні та інші послуги, які експедитор безпосередньо надав клієнту

Включається до доходу*

Винагорода за експедиторські послуги

Включається до доходу**

2

Посередницький

Винагорода за експедиторські послуги

Включається до доходу**

Транзитні суми***

Не включається до доходу****

* Включається до доходу сума коштів (у готівковій та/або безготівковій формі), які надійшли єдиннику у звітному періоді за надані послуги (п. 292.1 ПК).

** Доходом є сума отриманої винагороди експедитора (п. 292.4 ПК).

*** Транзитні суми, які надійшли експедитору, призначено для оплати послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, а також для сплати зборів і обов'язкових платежів під час виконання такого договору. Згідно зі ст. 9 Закону від 01.07.04 р. № 1955-IV такі витрати не включаються до плати (винагороди) експе-
дитора.

**** Транзитні суми не є власністю фізособи експедитора-єдинника, тому не включаються до його доходу, який обкладається ЄП (ЗІР, категорія 107.04). Як відобразити транзитні суми, що надійшли фізособі-єдиннику за договором транспортного експедирування у Книзі обліку доходів і витрат чи у Книзі обліку доходів (далі – Книги)? Форму Книг затверджено наказом Мінфіну від 15.12.11 р. № 1637, і в них не передбачено місця для відображення сум винагород, отриманих за посередницькими договорами. Уважаємо, що транзитні суми можна відобразити в гр. 3 Книг. При цьому в гр. 2 відобразиться загальна сума плати, отриманої експедитором, а в гр. 4 – різниця (гр. 2 – гр. 3), яку потрібно перенести до декларації єдинника і, відповідно, обкласти єдиним податком.

Згідно з роз'ясненнями контролюючих органів для єдинників-юросіб, до доходів таких єдинників не включаються транзитні суми, які надходять за всіма видами посередницьких договорів (у т. ч. й за договором комісії, хоча п. 292.4 ПК це не передбачено) (ЗІР, категорія 108.04; лист ДПС від 27.03.12 р. № 5472/6/15-2216е). Крім того, як випливає з роз'яснення в ЗІР (категорія 108.04), навіть курсові різниці від перерахунку інвалюти, отриманої (придбаної, сплаченої, проданої)
у зв'язку з виконанням посередницьких договорів, не включаються до доходу юрособи-єдинника.

Уважаємо, що суми штрафів, а також компенсацій за пошкоджений (втрачений) вантаж, які перевізник може перераховувати клієнту експедитора згідно з умовами договору, також належать до транзитних сум.