Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Зміни у формі декларації з податку на прибуток!

23.03.2022 526 0 0

Що змінилося? 15 березня 2022 року набув чинності наказ Мінфіну від 10.02.2022 № 58 (далі – Наказ № 58). Цим наказом, зокрема, були внесені чергові зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженої наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (далі – декларація).

Навіщо знадобилося змінювати форму? Необхідність підкоригувати форму декларації викликана змінами, які з 1 січня 2022 року з’явилися в Податковому кодексі (далі – ПК) завдяки Закону від 30.11.2021 № 1914-IX. Детально про ці зміни в ПК ми розповідали в «Податкова реформа – 2022».


Зверніть увагу! Згідно з п. 46.6 ПК, уперше подати декларацію за формою, зміненою Наказом № 58, потрібно буде за півріччя 2022 року. Але, можливо, податківці порекомендують зробити це вже за підсумками І кварталу. Адже відповідні зміни в ПК діють із 1 січня.

Почекаємо роз’яснень від податківців. А поки що ознайомимося з нововведеннями у формі декларації.

Розрахунок мінімального податкового зобов’язання

Нагадаємо, що мінімальне податкове зобов’язання (далі – МПЗ) зобов’язані обчислювати платники податку на прибуток, які є власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.

Визначення цього терміну наведене в новому пп. 14.1.1142 ПК. А у ст. 381 ПК викладено порядок його розрахунку і застосування для оподаткування.

На замітку! Детально про правила розрахунку МПЗ читайте в «Податкова реформа – 2022».

Згідно з пп. 141.9.1 ПК, платники податку на прибуток зобов’язані у складі декларації з податку на прибуток (далі – декларація) за податковий (звітний) рік подавати додаток з розрахунком загального МПЗ. У такому додатку, зокрема, зазначаються:

 • кадастрові номери земельних ділянок, за якими визначається МПЗ, їх нормативна грошова оцінка та площа;
 • сума загального МПЗ, сума МПЗ за кожною земельною ділянкою окремо;
 • загальна сума податків, зборів, платежів, сплачених платником податків, що пов’язані з виробництвом і реалізацією власної сільгосппродукції та/або із власністю та/або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільгоспугідь, а також витрат на оренду земельних ділянок, визначених відповідно до пп. 141.9.2 або 141.9.3 ПК протягом податкового (звітного) року;
 • різниця між сумою загального МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок.

При цьому якщо різниця між сумою загального МПЗ і загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок виявиться:

 • додатною – платник податків зобов’язаний збільшити на суму такої різниці задекларовану до сплати суму податку на прибуток і сплатити таку збільшену суму податку до бюджету (у порядку та строки, визначені ПК для сплати податку на прибуток). До речі, якщо платник у звітному році задекларував податковий збиток, то до бюджету сплачується тільки розрахована додатна різниця;
 • від’ємною або нульовою – до бюджету сплачується тільки сума податку на прибуток, зазначена в декларації.

Майте на увазі! Додатне значення вищезгаданої різниці є частиною зобов’язання з податку на прибуток підприємств.

Для реалізації нових вимог ПК до декларації додали новий додаток МПЗ, який заповнюється на підставі додатка МПЗ-З.

Тобто спочатку потрібно заповнити додаток МПЗ-З, у якому зазначити:

 • інформацію про земельні ділянки, що знаходяться у користуванні платника (кадастрові номери, нормативна грошова оцінка, площа, строк користування);
 • суму МПЗ за кожною земельною ділянкою окремо;
 • суму загального МПЗ.

Потім суму загального МПЗ з додатка МПЗ-З потрібно перенести до рядка 02 додатка МПЗ.

У додатку МПЗ відображається, зокрема, загальна сума сплачених податків, зборів, платежів і витрат на оренду земельних ділянок (ряд. 03) і визначається різниця (ряд. 04) між сумою загального МПЗ і сумою з рядка 03. Тобто маємо формулу для розрахунку різниці:

Рядок 04 = Рядок 02 – Рядок 03.

Додатне значення різниці з рядка 04 додатка МПЗ як додаткове зобов’язання з податку на прибуток переноситься до нового рядка 06.2 декларації та збільшує податкові зобов’язання за звітний податковий період у рядку 17 декларації.

Зверніть увагу! Для платників, які визначають МПЗ, у заголовній частині декларації в полі 10 передбачено клітинку для відповідної позначки.

Наслідки порушення пільгового режиму у виробників продукції зі свійської птиці

У рядку 35 декларації, а також у рядку 35 додатка ВП тепер передбачено відображати суму податкового зобов’язання, нарахованого у зв’язку з порушенням вимог цільового використання прибутку, звільненого від оподаткування згідно з п. 57 підрозд. 4 розд. ХХ ПК.

Нагадаємо, з 1 січня 2022 року таке звільнення стосується сільгоспвиробників, які, по-перше, здійснюють виключно таки види діяльності згідно із КВЕД-2010:

 • клас 01.47 (розведення і вирощування свійської птиці, за винятком вирощування курей, отримання яєць курей і діяльності інкубаторних станцій з вирощування курей);
 • клас 01.49 (у частині розведення і вирощування перепелів і страусів);
 • клас 10.12 (виробництво м’яса свійської птиці, за винятком виробництва м’яса курей, витоплення жиру курей, забою, обробки і фасування м’яса курей).

А по-друге, займаються реалізацією такої продукції власного виробництва (за винятком м’яса курей).

Нові різниці в додатку PI

У додатку PI передбачили нові рядки для відображення різниць, що діють з 1 січня 2022 року.

Так, у рядку 3.1.10.1 тепер відображається сума перерахованої безповоротної фінансової допомоги (безоплатно наданих товарів, робіт, послуг) (далі – БФД) платникам податку на прибуток, які є пов’язаними особами щодо платника і задекларували податкові збитки за податковий (звітний) рік, що передує року, у якому отримана така БФД.

Нагадаємо! Ця нова різниця визначається тільки за умови, що така БФД була врахована у складі витрат платника, який її надав, при визначенні фінрезультату до оподаткування (пп. 140.5.10 ПК).

Нова різниця відображається в рядку 3.1.10.1, тому різниця у вигляді компенсації вартості путівок згідно з пп. 140.5.10 ПК перекочувала до рядка 3.1.10.2.

Крім того, у додаток PI додали нові рядки 4.1.22, 4.1.23, 4.2.24, 4.2.25 для відображення збільшуючих і зменшуючих різниць у платників – виробників електричної енергії за «зеленим» тарифом згідно з пп. 1 та 2 п. 58 підрозд. 4 розд. ХХ ПК.

Також у рядку 3.1.10 підкоригували текст назви різниці.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали