Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Декретні: розраховуємо, звітуємо та оподатковуємо

Наталя Волкова

28.02.2017 1815 0 2

Нарахування допомоги по вагітності та пологах (далі – допомога) стало темою окремої консультації, адже при цьому слід урахувати установлені законом обмеження її суми, особливості фінансування за рахунок Фонду соцстраху (далі – Фонд) та оподаткування.

Разом з тим на окремих етапах ця процедура схожа на процедуру нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності (див. «Лікарняні: розраховуємо, звітуємо та оподатковуємо»), тому ми будемо посилатися на деякі її положення, аби не повторювати їх.

Період непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами (так звана декретна відпустка) засвідчується Листком непрацездатності (далі – ЛН) за формою, затвердженою Наказом № 532 (тобто як для звичайних лікарняних).

Утім заповнення ЛН у цьому випадку має певні особливості, визначені в п. 9 Інструкції № 532 Так, у графі «Стати до роботи» ЛН слід зазначати, зокрема, дату закінчення декретної відпустки. Тому не зовсім зрозуміло, чому один і той самий календарний день є останнім днем цієї відпустки і днем, коли жінка має стати до роботи.

На практиці деякі лікарі вказують дійсну дату виходу на роботу, тобто наступний після закінчення відпустки день. Отже, обчислювати суму допомоги в загальному випадку слід за 126 календарних днів (далі – к. д.).

Інші правила оформлення ЛН, табеля обліку робочого часу, протоколу рішення комісії із соцстраху тощо для декретної відпустки аналогічні тим, які застосовуються для оформлення звичайної непрацездатності, за винятком документального оформлення розрахунків суми допомоги. Оскільки Порядком № 1266 установлено свої правила нарахування допомоги, ми пропонуємо вам форму довідки до ЛН для розрахунку допомоги (див. зразок у кінці консультації), що відрізняється від аналогічного документа для випадку звичайної непрацездатності. Вибрану вами форму (запропоновану нами або будь-яку іншу) також доцільно затвердити як додаток до наказу про організацію бухгалтерського обліку.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали