• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чек без акцизу: чи є право на податковий кредит


Ситуація. Директор підприємства, повернувшись із відрядження, разом із авансовим звітом подав чек на покупку бензину на суму 175 грн. (без ПДВ), у якому не виділено акциз (є тільки ПДВ 20 % – 35 грн. і загальна сума з ПДВ – 210 грн.).

Запитання. Чи може підприємство включити суму ПДВ у розмірі 35 грн. за таким чеком до складу податкового кредиту?


Із 11.03.16 р. набуло чинності Положення про форму та зміст розрахункових документів, затверджене наказом Мінфіну від 21.01.16 р. № 13 (далі – Положення № 13). Згідно з цим положенням роздрібні торговці підакцизними товарами (зокрема, бензином) зобов'язані зазначати в касовому чеку ставку і загальну суму акцизного податку за всіма відображеними в ньому товарами (послугами).

Проте ці вимоги не поширюються на розрахункові документи, роздруковані тими РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких унесені до держреєстру до набуття чинності Положення № 13 (п. 5 Положення № 13).

А це означає, що касові чеки, які видаються на АЗС при продажу пального, можуть не містити реквізиту «Акцизний податок», якщо РРО включений до держреєстру раніше 11.03.16 р. Але ці чеки є дійсними і повинні прийматися як документ, який підтверджує сплату коштів підзвітною особою за придбане пальне. Аналогічної думки в цьому питанні дотримується й ДФС (лист від 15.06.16 р. № 13388/6/99-99-14-03-03-15).

Хоча в інших своїх роз'ясненнях (ЗІР, категорія 109.10) податківці зазначають, що в таких випадках постачальник повинен відображати акцизний податок у «старих» РРО як окрему податкову групу. А в разі зміни законодавчих вимог він зобов'язаний (за наявності технічних можливостей) здійснити доопрацювання РРО. Хоча варто завважити, що покарання за невиділення акцизного податку в чеку в такому разі законодавством не передбачене.

У нашій ситуації бензин був куплений за готівку, при його купівлі податкова накладна директорові підприємства не видавалася.

Нагадаємо, що без наявності податкової накладної суми ПДВ можуть бути включені до податкового кредиту, зокрема, на підставі касових чеків, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого ПДВ (із зазначенням фіскального номера і податкового номера постачальника). При цьому загальна сума отриманих товарів/послуг з усіх чеків, які є підставою для відображення податкового кредиту, за день не може перевищувати 200 грн. без урахування ПДВ (пп. «б» п. 201.11 Податкового кодексу, далі – ПК).

Як випливає з норм законодавства, наявність або відсутність у касовому чеку «Акцизного податку» ніяким чином не впливає на порядок обкладення ПДВ. Про це ж говорять і податківці у своїх роз'ясненнях (ЗІР, категорія 101.14).

Звичайно, не виділивши акциз у чеку, постачальник зазвичай показує неправильну суму ПДВ. Але ж для відображення податку з такого чека в податковому кредиті у споживача є всі підстави, оскільки вимоги законодавства дотримані. Тому в нашому випадку підприємство явно може віднести суму ПДВ за касовим чеком у розмірі 35 грн. до складу податкового кредиту. Але при цьому підприємство повинне розуміти, що в разі зустрічного звіряння з постачальником бензину буде встановлений факт нарахування ним податкових зобов'язань на меншу (правильну) суму ПДВ. Правда, законодавчих норм у перевіряючих зняти зайву суму податкового кредиту – немає (оскільки підставою для віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту є касовий чек). Але все ж таки вони, можливо, спробують це зробити.

Тому якщо платник уважає за краще обходити всі спірні ситуації стороною, він може самостійно розрахувати «зайву» суму ПДВ у касовому чеку. І віднести до складу податкового кредиту вже правильну (зменшену) суму ПДВ за цим касовим чеком.

При цьому не варто забувати, що суми ПДВ за чеками не збільшують реєстраційний ліміт підприємства (адже підставою для збільшення ліміту реєстрації є суми із зареєстрованих податкових накладних і суми податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України на підставі митних декларацій).

А щоб у вас не виникало проблем при формуванні податкового кредиту на суму придбаного пального (незалежно від суми – менше чи більше 200 грн. без урахування ПДВ), рекомендуємо при купівлі за готівку відразу вимагати у продавця податкову накладну (або заздалегідь укладати з ним договір). Зазначена в ній сума ПДВ поповнить реєстраційний ліміт і буде правильно розрахована постачальником, при цьому податковий кредит не буде обмежений сумою покупки у 200 грн. без ПДВ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Чек без акцизу: чи є право на податковий кредит