Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бухоблік ПДВ: придбання та реалізація товарів, послуг, необоротних активів

28.04.2017 2727 0 5

Бухгалтерський облік ПДВ крім загальних норм П(С)БО регламентується спеціальним нормативним документом – Інструкцією № 141. Саме на цей документ у листі МГУ ДФС – Центрального офісу з обслуговування великих платників від 01.12.15 р. № 26240/10/28-10-06-11 «Щодо коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток підприємств з 01.01.2015 р.» пропонує орієнтуватися ДФС для обґрунтування права на включення сум ПДВ до складу витрат при визначенні фінансового результату в бухобліку і, відповідно, об'єкта обкладення податком на прибуток. Як відображати ПДВ у найпоширеніших ситуаціях, керуючись положеннями цієї інструкції, розглянемо на числових прикладах.

Підприємства – платники ПДВ (саме для них призначена наша консультація) ведуть бухоблік ПДВ на таких субрахунках:

  • 6415 «Розрахунки за ПДВ» (це рахунок третього порядку до субрахунка 641 «Розрахунки за податками», який ми рекомендуємо відкрити для окремого обліку розрахунків за ПДВ);
  • 643 «Податкові зобов'язання»;
  • 644 «Податковий кредит»;
  • 315 «Спеціальні рахунки в національній ва-люті».

На субрахунку 6415 відображаються:

  • за кредитом – податкові зобов'язання з ПДВ;
  • за дебетом – податковий кредит із ПДВ, документально підтверджений податковими накладними (далі – ПН), розрахунками коригування (далі – РК) до ПН, митними деклараціями (далі – МД) або документами, переліченими в п. 201.11 ПК (зокрема, чеками РРО на суму не більше 240 грн. із ПДВ і транспортними квитками). За дебетом також відображається погашення зобов'язань зі сплати ПДВ до бюджету за даними податкових декларацій, уточнюючих розрахунків, податкових повідомлень-рішень незалежно від того, яким способом здійснюється таке погашення – з електронного рахунка в СЕА чи прямо з поточного рахунка (у передбачених ПК випадках).

Сальдо субрахунка 6415 на кінець місяця повинне містити підсумкові дані для відображення в податковій декларації з ПДВ (далі – декларація) за цей місяць, а саме: зобов'язання до сплати (кредитове сальдо) або заборгованість бюджету перед підприємством (дебетове сальдо). При цьому в балансах за формами № 1 і № 1-м сальдо за кредитом субрахунка 6415 наводиться в статті 1620 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом», а сальдо за дебетом цього субрахунка – у статті 1135 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом».

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали