Чим регламентується бухоблік ПДВ? Довгий час бухгалтерський облік ПДВ – крім загальних норм НП(С)БО – регламентувався також «профільною» Інструкцією, затвердженою наказом Мінфіну від 01.07.97 р. № 141 (далі – Інструкція № 141). Проте з 09.08.19 р. ця Інструкція втратила чинність. І зараз для відображення ПДВ у бухобліку спеціального нормативного документа немає – необхідно орієнтуватися на загальні бухоблікові правила.
Як чинити на практиці? Ми вважаємо, що Інструкцію № 141 забувати все ж таки не варто. Її положеннями можна користуватися в тій частині, яка відповідає чинній редакції НП(С)БО і Податкового кодексу (далі – ПК). У статті ми покажемо, як вести ПДВ-облік у ситуаціях, що найчастіше зустрічаються на практиці.
Підприємства – платники ПДВ ведуть бухоблік ПДВ на чотирьох субрахунках. Розглянемо призначення кожного з них.
1. Субрахунок 6415 «Розрахунки з ПДВ» – це рахунок третього порядку до субрахунка 641 «Розрахунки за податками», який ми рекомендуємо відкрити для окремого обліку розрахунків з ПДВ.
На субрахунку 6415 відображаються:
Сальдо субрахунка 6415 на кінець місяця має містити підсумкові дані про стан розрахунків з ПДВ, а саме: зобов’язання до сплати (кредитове сальдо) або від’ємне значення та/або переплата (дебетове сальдо).
У балансах за формами № 1 та № 1-м кредитове сальдо наводиться у статті 1620 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом», а дебетове сальдо – у статті 1135 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом», а в балансі за формою № 1-мс – у статтях 1620 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» та 1155 «Поточна дебіторська заборгованість» відповідно.
2. Субрахунок 643 «Податкові зобов’язання». На субрахунку 643 рекомендуємо виділити такі субрахунки:
3. Субрахунок 644 «Податковий кредит». До цього субрахунка доцільно відкрити такі субрахунки:
У балансах за формами № 1, № 1-м та № 1-мс сальдо за дебетом субрахунків 643 та 644 наводиться у статті 1190 «Інші оборотні активи», а сальдо за кредитом цих субрахунків – у статті 1690 «Інші поточні зобов’язання» (це було встановлено в пп. 5.3 Інструкції № 141, рекомендуємо дотримуватися такої ж логіки й далі).
Зверніть увагу! Можливо, в обліковій програмі, що використовується вашим підприємством, застосовується інша аналітика (тобто виділяються інші субрахунки другого порядку) за субрахунками 643 та 644.
Наприклад, у програмі «1С:Бухгалтерия» (у більшості конфігурацій) субрахунок 6432 називається «Податкові зобов’язання непідтверджені», цей субрахунок носить транзитний характер і призначений для обліку податкових зобов’язань, під які ще не складені ПН або РК. При цьому підприємствам рекомендується за Кт 6432 відображати будь-яке нарахування вихідного ПДВ за фактом першої події у разі реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а потім після складання і реєстрації ПН в ЄРПН робити запис Дт 6432 – Кт 6415. Проте ми такі транзитні проведення робити не будемо, оскільки податкові зобов’язання з ПДВ виникають на дату першої події незалежно від складання і реєстрації ПН або РК в ЄРПН, а отже, їх відразу можна відображати за кредитом субрахунка 6415. Безпосередньо за Кт 6415 відображатимемо й нарахування податкових зобов’язань у разі перевищення бази оподаткування над договірною вартістю (п. 188.1 ПК), ліквідації основних засобів (п. 189.9 ПК), анулювання реєстрації платника ПДВ (п. 184.7 ПК) тощо.
4. Субрахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті». Субрахунок 315 призначений для обліку руху коштів на ПДВ-рахунку, відкритому в Держказначействі (рахунки в СЕА). У балансах за формами № 1, № 1-м та № 1-мс сальдо за дебетом субрахунка 315 відображається в рядку 1165 «Гроші та їх еквіваленти».
Ніяких податкових різниць, пов’язаних з урахуванням ПДВ, у розд. ІІІ і в перехідних положеннях ПК немає. Тому всі платники податку на прибуток відображають ПДВ за даними бухобліку.
Ситуація 1 Придбання товарів (послуг) для використання в госпдіяльності в оподатковуваних операціях
Ситуація 2 ПН за придбаним товаром (послугою) не була отримана протягом 1 095 днів
Ситуація 3 Придбання товарів (послуг) для використання в операціях, що не обкладаються ПДВ (п. 198.5 ПК)
Ситуація 5 Зміна напряму використання товарів, необоротних активів, послуг
Ситуація 6 Реалізація товарів (послуг)
Ситуація 7 Списання необоротних активів і товарів із балансу
Ситуація 8 Повернення товару або передоплати
Ситуація 9 Облік руху коштів на рахунку в СЕА
Ситуація 10 Нарахування ПДВ, штрафів і пені за уточнюючими розрахунками
Ситуація 11 Анулювання реєстрації платника ПДВ
Ситуація 12 Застосування касового методу обліку ПДВ