При придбанні та зарахуванні основного засобу (далі – ОЗ) на баланс підприємство оцінює його за собівартістю (§ 15 МСБО 16 «Основні засоби» (далі – МСБО 16)). У цьому випадку альтернативних варіантів обліку стандарт не допускає. Інша справа – оцінка об'єкта через деякий час після придбання. У консультації розглянемо, як і коли потрібно переоцінювати ОЗ або зменшувати його корисність згідно із МСФЗ, як відображати в обліку переоцінки та зменшення корисності ОЗ.
Дві моделі оцінки ОЗ
МСБО 16 дозволяє застосовувати в обліковій політиці дві моделі оцінки:
Модель переоцінки доцільно вибрати в тому випадку, якщо залишкова вартість ОЗ суттєво відрізняється від його справедливої вартості, при цьому останню можна достовірно оцінити.
Якщо прийнято рішення застосувати в обліку модель переоцінки, підприємство повинне встановити та відобразити в наказі про облікову політику поріг суттєвості. Оскільки кількісні критерії суттєвості міжнародними стандартами не визначено, підприємству необхідно самостійно вибрати такий критерій, щоб надавати користувачам достовірну інформацію про фінансові показники своєї діяльності.