Основні засоби в зоні АТО або Криму
18.11.2015 1361 0 0
Ситуація
На балансі підприємства, яки веде бух облік згідно МСФЗ, числиться виробнича будівля, розташована в зоні АТО. Підприємство виїхало із цієї зони влітку 2014 року. Доступ до будівлі неможливий, імовірно, вона зруйнована. Зараз підприємство проводить річну інвентаризацію. Чи можна списати таку будівлю з балансу підприємства?
Підприємства, які ведуть облік за правилами МСФЗ, у нашій ситуації не можуть припинити нарахування амортизації. МСБЗ 16 «Основні засоби» не передбачає призупинення нарахування амортизації об'єкта ОЗ у випадку, якщо такий об'єкт не використовують або він вибуває з активного використання (§ 55). Так їм і не потрібно це робити. У даній ситуації «недоступний» об'єкт ОЗ можна або взагалі перестати визнавати активом, або визнати зменшення його корисності.
Однак виключити об'єкт ОЗ зі складу активів в аналогічній ситуації (коли активи підприємства залишилися в Криму) Мінфін не дозволяє (див. лист від 19.06.14 р. № 31-11410-08-10/15462). Очевидно, міністерство вважає, що підприємства, які ведуть облік відповідно до міжнародних стандартів, усе одно повинні діяти в рамках загального законодавства України. А значить, норми Порядку № 419 і Положення № 879 щодо обов'язковості проведення інвентаризації перед списанням об'єкта ОЗ на них теж поширюються. Тому для відображення у фінзвітності вартості «недоступного» активу Мінфін пропонує таким підприємствам скористатися МСБЗ 36 «Зменшення корисності активів», тобто визнати вартість об'єкта ОЗ з урахуванням втрат від зменшення його корисності внаслідок негативного впливу змін в економічному та правовому середовищі.
У результаті такого визнання балансова вартість «недоступного» об'єкта ОЗ може бути зменшена до нуля, але водночас він залишиться на балансі. А після закінчення тимчасової окупації (або АТО), коли об'єкт ОЗ повернеться під контроль підприємства, проблем із його зворотним взяттям на баланс не виникне.
Зазначимо, що визнати втрати від зменшення корисності ОЗ у випадку, коли об'єкт залишився в Криму або в зоні АТО, при необхідності можна і без проведення інвентаризації. Адже згідно з п. «b» § 12 МСБЗ 36 значні зміни в економічних або правових умовах, у яких підприємство здійснює свою діяльність, що відбулися протягом звітного періоду і мають несприятливі наслідки для такого підприємства, є одним із зовнішніх ознак зменшення корисності активів.
Саме до таких несприятливих змін можна віднести тимчасову окупацію та проведення АТО. Тому бухгалтер, що веде облік згідно із МСФЗ, керуючись професійним судженням, може на дату балансу оцінити втрату корисності «недоступного» об'єкта ОЗ у розмірі, що дорівнює залишковій балансовій вартості такого об'єкта, тобто тимчасово знецінити його вартість до нуля.
Коментарі до матеріалу