• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи можна до первісної вартості об'єкта основних засобів включити витрати на його подальший демонтаж?

Підприємство для спорудження тенісного корту взяло в оренду земельну ділянку строком на 10 років. Згідно з умовами договору після закінчення строку оренди треба повернути орендодавцеві земельну ділянку в початковому стані. Тобто всі споруди корту доведеться знести. Куди включати витрати на демонтаж корту – до первісної вартості споруд чи до витрат того періоду, у якому проводитиметься демонтаж?

Бухгалтерський облік. Тут рішення залежить від того, які стандарти застосовує ваше підприємство – національні чи міжнародні.

Витрати на демонтаж корту ви маєте включити:

  • до складу витрат у періоді проведення демонтажу – якщо ваше підприємство веде облік згідно з національними стандартами;
  • до складу первісної вартості корту відразу при його створенні – якщо ваше підприємство веде облік згідно з міжнародними стандартами.

Пояснимо детальніше.

У національному законодавстві правила формування первісної вартості об'єктів основних засобів (далі – ОЗ) наведено в п. 8 П(С)БО 7. При цьому положеннями цього пункту дозволено включати до первісної вартості ОЗ суму забезпечення, яке створюється підприємством для виконання зобов'язання щодо подальшого демонтажу, переміщення такого об'єкта і приведення земельної ділянки, на якій розташовано об'єкт, у стан, придатний для подальшого використання.

Здавалося б, точно наш випадок! Але не поспішайте.

Річ у тому, що п. 8 дозволяє збільшувати первісну вартість об'єкта ОЗ тільки на суму забезпечення, пов'язаного із зобов'язанням, яке виникає в підприємства відповідно до законодавства. Зокрема, це може бути зобов'язання щодо рекультивації порушених земель.

Як бачите, наш випадок сюди явно не вписується. Тому витрати на демонтаж корту не братимуть участі у формуванні первісної вартості корту, а потраплять до складу витрат лише в періоді проведення його демонтажу.

За міжнародними стандартами (згідно з § 16 МСБО 16 «Основні засоби»), якщо підприємство бере на себе в майбутньому зобов'язання щодо демонтажу, переміщення об'єкта ОЗ, який створюється (придбавається), а також відновлення території, на якій такий об'єкт розташовано, то суми таких майбутніх витрат (у сумі попередньої оцінки) включаються до первісної вартості такого об'єкта. При цьому жодних умов щодо відповідності таких зобов'язань законодавчим вимогам не висувається.

Податковий облік. Витрати на демонтаж об'єкта ОЗ ви включете до інших витрат того періоду, у якому проводитиметься демонтаж.

Нагадаємо: правила формування первісної вартості об'єкта ОЗ наведено в п. 146.5, п. 146.6 Податкового кодексу (далі – ПК). Про те, щоб включати до первісної вартості об'єкта ОЗ витрати на його подальший демонтаж, у цих пунктах не йдеться ні при яких умовах. Тому витрати на демонтаж уважаються витратами на ліквідацію об'єкта. Такі витрати не підлягають амортизації (тобто не включаються до первісної вартості ОЗ), а повністю відносяться до складу інших витрат звітного періоду (п. 144.2, пп. 138.12.1 ПК).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали