Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Коли потрібна консервація основних засобів

01.09.2014 11556 0 1

Якщо основні засоби (далі – ОЗ) тимчасово не використовуються в господарській діяльності підприємства в результаті сезонності, припинення діяльності, зміни виду діяльності та інших причин, то самі по собі ці обставини не призводять до обов'язкової консервації ОЗ. Коли консервація ОЗ доцільна та які наслідки вона спричиняє в обліку, розповімо в консультації.

Поняття консервації ОЗ

Визначення поняття консервації ОЗ не містить ні бухгалтерське, ні податкове законодавство. Але і в першому, і в другому є вказівки щодо обліку операцій, із нею пов'язаних. Щоб зрозуміти, коли потрібно удаватися до консервації ОЗ, розберемося в її цілях і завданнях.

Розшифрувати їх допоможуть нормативні акти, призначені переважно для підприємств держсектора, які для всіх інших суб'єктів господарювання носять рекомендаційний характер. Норми цих актів спрямовані на збереження та примноження державних і стратегічно важливих активів, а отже «поганого» не порекомендують будь-якому дбайливому господареві.

Згідно з Положенням, затвердженим постановою КМУ від 28.10.97 р. № 1183 (далі – Положення № 1183), консервація ОЗ підприємств – це комплекс заходів щодо довгострокового зберігання ОЗ у разі припинення виробничої або іншої госпдіяльності з можливістю подальшого відновлення їх функціонування. Довгостроковість у цьому нормативному акті обмежена трьома роками. Детальніше розшифровують довгостроковість консервації ОЗ Методичні рекомендації, затверджені наказом Мінпромполітики від 09.06.04 р. № 274 (далі – Методрекомендації № 274), – більше одного року, але не більше трьох років.

Такий рекомендований період говорить про те, що сезонність госпдіяльності підприємств (неоднакова інтенсивність протягом року) – не привід для консервації ОЗ. У будь-якому разі, так можна вважати стосовно підприємств, заснованих (хоча б частково) на держвласності, а також компаній та об'єднань, що знаходяться у сфері управління Мінпромполітики (на ці підприємства поширюється дія Методрекомендацій № 274). Інші підприємства, на наш погляд, можуть орієнтуватися на період консервації, позначений їх обліковою політикою, якщо такий період обґрунтований.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали