Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

За землю можна не платити... один місяць

Карантин
14.04.2020

Спочатку звільнили, а потім передумали

Завдяки Закону від 17.03.20 р. № 533-IX (далі - Закон № 533) у підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу (далі - ПК) з'явився, зокрема, п. 524, який звільняв платників податків від плати за землю за березень і квітень 2020 року. Щоб скористатися цією пільгою, потрібно було уточнити раніше подані податкові декларації. Але потім депутати похопилися, що своїми діями вони позбавили місцеві органи влади грошей, у яких ті зараз мають таку потребу!

Давайте розглянемо докладніше, що ж сталося.

Колишньою редакцією п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК було встановлено: з 1 березня по 30 квітня 2020 року не нараховується і не сплачується плата за землю (земельний податок і орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності). Від плати за землю звільняються як фізичні, так і юридичні особи.

Але Законом від 30.03.20 р. № 540-IX (далі - Закон № 540) цей пункт викладений у новій редакції (діє з 2 квітня) – тепер плату за землю можна не нараховувати і не сплачувати лише за березень 2020 року.

Важливий нюанс! І в колишній, і в новій редакції п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК установлено, що не платити можна тільки за земельні ділянки, які використовуються фізичними та юридичними особами в господарській діяльності.

І що далі? А далі відповідно до нової редакції п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК:

  • платники плати за землю (крім фізосіб), які подали податкову декларацію на початку 2020 року, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, у якій відобразити зміни в сумі податкового зобов'язання за березень 2020 року. Тобто податкове зобов'язання за цей місяць (ще раз підкреслимо – за земельні ділянки, які використовуються в господарській діяльності) має дорівнювати нулю;
  • платники плати за землю (крім фізосіб), які відповідно до колишньої редакції норми вже подали уточнюючу декларацію в березні або квітні 2020 року (де зменшили податкові зобов'язання за березень і квітень 2020 року), тепер повинні подати нову уточнюючу декларацію. У новій уточнюючій декларації їм слід повернути «на місце» колишнє податкове зобов'язання за квітень 2020 року;
  • фізособам – платникам плати за землю нічого робити не потрібно, за них перерахунок плати за землю має здійснити контролюючий орган.

Але тут виникає запитання:

Про яких фізосіб ідеться в п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК?

Адже звичайна фізособа свої земельні ділянки точно не використовує в господарській діяльності. А значить, це фізособи-підприємці?

Із цього приводу пригадаємо ствердження податківців: якщо право власності на земельні ділянки, право постійного користування та/або право оренди земельної ділянки оформлене на фізособу-підприємця, така фізособа має подавати контролюючому органу декларацію з плати за землю (ЗІР, категорія 111.05). І хоча Цивільний кодекс не визначає такого суб'єкта права власності, як фізособа-підприємець, а Мін’юст (див. роз’яснення від 14.01.11 р.) стверджує, що правовий статус фізособи-підприємця не впливає на правовий режим майна, яке перебуває у його власності, податківці все одно гнуть свою лінію. Платники зазвичай з ними не сперечаються. У будь-якому разі право оренди земельної ділянки державної та комунальної власності найчастіше оформляється на фізособу-підприємця.

Ось і з листа ДПС від 20.03.20 р. № 7 можна зробити висновок: щоб скористатися пільгою, усі платники, які подавали до контролюючого органу декларацію з плати за землю на 2020 рік (і юрособи, і фізособи-підприємці), повинні тепер подати уточнюючу декларацію за чинною формою. Нагадаємо, що ця форма затверджена наказом Мінфіну від 16.06.15 р. № 560 (у редакції наказу Мінфіну від 23.01.17 р. № 9).

А якщо підприємець не подавав декларацію з плати за землю на 2020 рік? Що йому робити? Адже уточнюючу декларацію він подати не зможе.

Згідно з п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК плату за землю фізособі-підприємцеві все одно зобов'язані перерахувати. Але для цього він повинен повідомити податкову, що земельна ділянка використовується ним у господарській діяльності. І потім перевірити податкове повідомлення-рішення, яке надішлють йому контролери: чи всі зміни там ураховані?

Як заповнити уточнюючу декларацію з плати за землю?

Пільга з плати за землю з'явилася зовсім нещодавно. Але податківці вже відреагували, додавши цю пільгу до Довідника пільг № 97/2 станом на 01.04.20 р. Тому в графі 14 «Код пільги» розд. I «Розрахунок суми земельного податку» потрібно зазначити «18010593». Щодо орендної плати ніякої пільги взагалі не передбачено. Тому її суму потрібно просто врахувати при розрахунку податкових зобов'язань.

В іншому заповнення уточнюючої земельної декларації можна собі уявити таким чином (припустимо, уточнення податкових зобов'язань платник податків робить цього року вперше):

  • у полі «Порядковій номер за рік за видом дек-ларації» – ставимо крізний номер, тобто номер за наростаючою, що дорівнює числу поданих за цим платежом декларацій. Нагадаємо, що декларації з позначкою «Земельний податок» нумеруються окремо від декларацій з позначкою «орендна плата». Також нумерація ведеться окремо за типом декларацій. Якщо платник податків уперше у звітному році подає уточнюючу декларацію, вона матиме порядковий номер 1;
  • зазначаємо тип декларації (у полі 03 «Уточнююча» ставимо позначку «Х»);
  • у полі «З урахуванням уточнень з» зазначаємо дату 01.03 (дата початку дії пільги);
  • з урахуванням пільги за березень нараховуємо зменшену суму річних податкових зобов'язань з плати за земельні ділянки, які використовуються в господарській діяльності. Для цього слід заповнити розд. I «Розрахунок суми земельного податку» або розд. ІІ «Розрахунок суми орендної плати» декларації. Суму пільги із земельного податку зазначаємо у графі 16;
  • у рядку 3 розд. III декларації – відображаємо новий розмір плати за землю. Дані графи 3 цього рядка повинні відповідати підсумковим даним, зазначеним у графі 17 рядка 2 розд. I або у графі 12 рядка 2 розд. ІІ. При цьому у графі 3 рядка 3 зазначаємо загальну суму нарахованої з урахуванням пільги плати за землю за всіма земельними ділянками за рік, а у графах 4–15 цього рядка – за місяцями звітного року. При цьому у графах за січень – лютий і квітень – грудень відображаються раніше нараховані суми (якщо не було помилок), а у графі за березень (гр. 6) ставимо нуль (якщо всі земельні ділянки – «господарські»);
  • у рядку 4 розд. III декларації – потрібно записати раніше задекларовані суми плати за землю для порівняння їх з новонарахованими (ряд. 3);
  • у рядок 6 розд. III декларації – заносимо дані про нараховані до зменшення податкові зобов'язання (додатне значення різниці показників рядків 4 та 3 зазначається в гр. 6).

Якщо платник податків, керуючись Законом № 533, уже подавав уточнюючу декларацію, тоді йому потрібно подати наступну уточнюючу декларацію. І в ній уточнити податкові зобов'язання, відображені в раніше поданій уточненці (збільшити плату за землю за квітень 2020 року). Тоді робимо так:

  • з огляду на скасування пільги за квітень нараховуємо збільшену суму річних податкових зобов'язань з плати за землю за земельні ділянки, які використовуються в господарській діяльності. Для цього слід заповнити розд. I «Розрахунок суми земельного податку» або розд. ІІ «Розрахунок суми орендної плати» декларації;
  • у рядку 3 розд. III декларації – відображаємо новий розмір плати за землю. Дані графи 3 цього рядка повинні відповідати підсумковим даним, зазначеним у графі 17 рядка 2 розд. I або у графі 12 рядка 2 розд. ІІ. При цьому у графі 3 рядка 3 наводимо загальну суму нарахованої плати за землю за всіма земельними ділянками за рік, а в графах 4–15 цього рядка – за місяцями. При цьому до графи за квітень (гр. 7) повертаємо нараховану на початку року суму;
  • у рядку 4 розд. III декларації – відображаємо зазначені в раніше поданій уточнюючій декларації суми плати за землю для порівняння їх із новонарахованими (ряд. 3);
  • у рядок 5 розд. III декларації – заносимо дані про нараховані до збільшення податкові зобов'язання (додатне значення різниці показників рядків 3 та 4 зазначається у гр. 7).

Важливий нюанс! У п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко встановлено: у разі подання уточнюючих декларацій для збільшення податкових зобов’язань за квітень 2020 року до платника податків не застосовуються штрафні санкції ні за ст. 50 ПК – за самостійне виправлення помилок, ні за п. 120.2 ПК – за те, що він не виконав умови самостійного внесення змін до податкової звітності.

У який строк потрібно подати уточнюючу декларацію з плати за землю?

Тут слід розуміти, коли суми розрахованої платником плати за землю переносяться до інтегрованої картки платника (ІКП). Це відбувається не на початку року (у повному обсязі), а щомісяця після закінчення строків сплати податкових зобов'язань за відповідний місяць. Оскільки граничний термін сплати настає на 30-й календарний день після закінчення звітного місяця, уточнюючу декларацію потрібно подати не пізніше 30.04.20 р. (це четвер).

На цей самий термін указує і нова редакція п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК.

А коли потрібно сплатити податкові зобов'язання за квітень 2020 року?

Згідно з новою редакцією п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК платники плати за землю, які визначають податкові зобов'язання на підставі податкових декларацій, сплачують їх суму за квітень 2020 у повному обсязі за місцезнаходженням земельних ділянок у строк до 30.06.20 р. (тобто не пізніше 26.06.20 р., оскільки 28.06.20 р. – святковий день, який випадає на вихідний, а вихідний переноситься на 29.06.20 р.).

Цікаво, що з буквального прочитання тексту цього пункту випливає, що це стосується всіх платників (і тих, хто уточнював податкові зобов'язання за березень – квітень, і тих, хто цього не робив), а також усіх земельних ділянок (і тих, які використовуються в господарській діяльності, і тих, які в господарській діяльності не використовуються). Та й Закон № 540 набув чинності не з 1 квітня, а значить, є часовий лаг (з урахуванням того, що норми законодавства, які погіршують становище платників податків, зворотної сили не мають).

Звичайно, вам вирішувати, чи варто на цьому загострювати увагу.

Важливий нюанс! У п. 524 підрозд. 10 розд. XX ПК чітко визначено: за порушення строків сплати податкових зобов’язань за квітень 2020 року пеня і штрафні санкції не нараховуються.

Що це дає платникам податків?

Звичайно, звільнити від сплати земельного податку або орендної плати за один місяць – мало. Але і цією поблажкою потрібно скористатися з розумом. Адже якщо платник земельного податку (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) подасть уточнюючу земельну декларацію і «з неуважності» сплатить податкові зобов'язання за березень, то сплачена сума вважатиметься переплатою. Але якщо хтось з платників таку декларацію не подасть і при цьому не сплатить раніше задекларовані податкові платежі, то ці несплачені суми вважатимуться недоїмкою.

Проте слід пам'ятати: якщо ви порушили податкове законодавство протягом трьох місяців – з 1 березня по 31 травня 2020 року, то застосовувати до вас штрафні санкції податкова взагалі не має права (новий п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК). І хоча за деякими податками встановлено винятки, плата за землю до таких винятків не належить. Отже, поки що можна зупинитися і поміркувати, що робити в період карантину. Адже від депутатів цілком можна чекати нових цінних вказівок.


Коментарі до матеріалу
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
Нове
04.11.2021
Обмеження та відсторонення від роботи в разі відмови від вакцинації
Постановою КМУ від 20.10.2021 № 1096 (далі – Постанова № 1096) унесено зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-1...
23.12.2020
Про відсторонення від роботи працівника під час карантину й не тільки
В яких випадках можна відсторонити працівника від роботи? Чи оплачується таке відсторонення та який порядок його оформлення? Чи можливе відсторонення в разі захворювання працівника вірусною хворобою чи в разі підозри про таке захворювання? Про це та інше – далі у статті. Гаряча лінія «Ан...
17.12.2020
Тестування співробітників на COVID-19: чи потрібно обкладати витрати «зарплатними» та іншими податками?
Ситуація в Україні. Пандемія коронавірусу поки що не відступає, але бізнес помалу починає оживати й функціонувати в умовах адаптивного карантину. А це означає, що працівники, які контактують із відвідувачами в магазинах, кафе, закладах охорони здоров'я тощо, повинні бути захищені. Крім того, у деяки...
Кращі матеріали