Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оплата лікарняного листка у період карантину

Карантин

20.05.2020 7429 2 5

Акценти цієї статті:

  • у чому різниця в оплаті лікарняного листка із зазначенням захворювання і лікарняного листка з причиною непрацездатності «самоізоляція під медичним контролем»;
  • як оплатити лікарняний листок із причиною непрацездатності «карантин».

З моменту встановлення на території України карантину, викликаного COVID-19, у країні почали інтенсивно запроваджуватися в дію нові закони, правила, механізми. Порядок оплати лікарняних листків не став винятком. Так, у ст. 22 та 24 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105) з'явилися доповнення, унесені Законом від 17.03.20 р. № 533-IX «Про внесення змін до ПКУ та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і розповсюдженню коронавірусної хвороби COVID-19».

Розглянемо, у чому суть цих доповнень.

Страховий випадок – самоізоляція під спостереженням лікаря

Новий п. 51 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105 свідчить, що допомога з тимчасової непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати на період перебування в медустановах, а також на період самоізоляції під медичним контролем у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і розповсюдженню коронавірусної хвороби COVID-19, а також локалізацію і ліквідацію її спалахів та епідемій.

Причому розмір допомоги для таких причин наші законотворці вирішили не прив'язувати до страхового стажу, а встановити фіксований відсоток від середньої заробітної плати (!).

Зверніть увагу! Відповідно до нової редакції ч. 2 ст. 24 Закону № 1105 допомога з тимчасової непрацездатності на період самоізоляції надається у розмірі 50 % середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу застрахованої особи. При цьому стара редакція ч. 2 ст. 24 Закону № 1105 стала ч. 3 ст. 24 цього Закону.

Як ви розумієте, ізоляція в медустанові або самоізоляція під спостереженням лікаря – це заходи профілактики. Після закінчення цього періоду лікарняний із такою причиною закриють. І якщо людина здорова – вона вийде на роботу, а якщо захворіла – їй відкриють новий лікарняний уже у зв'язку із захворюванням.

Страховий випадок – хвороба

Якщо лікарняний видано у зв'язку з виявленням у працівника COVID-19, лікарняний оплачуватиметься залежно від страхового стажу такого працівника (як і при будь-якому іншому захворюванні).

Механізм розрахунку середньої заробітної плати для нарахування допомоги з тимчасової непрацездатності в період карантину залишився незмінним. Тобто бухгалтер керуватиметься Порядком обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат із загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою КМУ від 26.09.01 р. № 1266 (далі – Порядок № 1266).

За чий рахунок оплачується лікарняний, виданий у зв'язку з виявленням у працівника коронавірусного захворювання?

Як завжди. Перші п'ять днів такої хвороби оплачуються за рахунок роботодавця, а починаючи із шостого дня – за рахунок коштів ФСС.

Хвороба чи ізоляція: відчуйте різницю

За наявності у працівника страхового стажу, наприклад 100 місяців, лікарняний із захворюванням COVID-19 буде оплачений у розмірі 100 % середньої зарплати, а період самоізоляції під медичним контролем – у розмірі 50 % середньої зарплати.

Виняток для медиків! Верховною Радою прийнято та Президентом підписано Закон від 07.05.20 р. № 587-ІХ, яким передбачається виняток для медпрацівників. Лікарняний на період ізоляції їм оплачуватимуть у розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від страхового стажу.

У першому випадку в лікарняному листку як причина непрацездатності має бути зазначено «Захворювання загальне», а в другому, як видно, – «ізоляція від COVID-19».

Таке формулювання було запропоноване в проєкті змін до Інструкції, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455 (далі – Інструкція № 455). Але зміни до цієї Інструкції прийняли без нової причини непрацездатності. На сайті МОЗ оприлюднено наказ від 27.04.2020 р. № 963 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок видачі документів, що підтверджують тимчасову непрацездатність громадян».

Названим наказом передбачено такий порядок видачі лікарняних у період карантину.

На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і розповсюдженню коронавірусної хвороби (COVID-19), відкриття лікарняних листків лікарем, який надає первинну меддопомогу, здійснюється на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв'язку або інтернет-телефонії з подальшим обов'язковим записом у медкарті такого хворого (п. 1.7 Інструкції № 455 доповнено новим абзацом).

При цьому розд. 5 Інструкції № 455, де йдеться про порядок видачі документів, що підтверджують тимчасову непрацездатність при карантині, повністю переписано.

Так, тепер особливий порядок видачі лікарняних передбачено на період тимчасового усунення від роботи осіб:

  • робота яких пов'язана з обслуговуванням населення;
  • які були у контакті з інфекційними хворими;
  • які є бактеріоносіями.

Якщо немає неможливості тимчасово перевести цих осіб з їх згоди на іншу роботу, не пов'язану з ризиком розповсюдження хвороб, їх тимчасово усувають від роботи. І на цей період лікарняний їм видається лікарем-інфекціоністом або лікуючим лікарем на підставі результатів досліджень лабораторних центрів МОЗ.

У разі перебування застрахованої особи в самоізоляції, обсервації в медустановах під медичним контролем у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання COVID-19 (крім хворих осіб!), лікарняний видається лікуючим лікарем на строк, визначений законодавством і галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я.

Правда, 12.05.20 р. ФСС повідомив, що видачу лікарняних листків із приводу ізоляції сьогодні врегульовано. Там сказано, що МОЗ спільно з ФСС провели селекторну нараду з департаментами (управліннями) охорони здоров'я обласних (міських) держадміністрацій щодо оформлення таких документів. Тепер перелік причин тимчасової непрацездатності, за якими Фонд соціального страхування України здійснює фінансування допомоги, таки доповнено такою причиною, як ізоляція від COVID-19.

Для отримання фінансування роботодавець оформляє заяву-розрахунок, у якій зазначає причину непрацездатності 11, тобто ізоляція від COVID-19 (підставою служить лікарняний листок із причиною непрацездатності «ізоляція від COVID-19–11», який надійшов від працівника).

Нескладно здогадатися, що державі вигідно проводити масову самоізоляцію громадян під медичним контролем. Адже в цьому випадку доведеться виплачувати тільки половину середньої зарплати – незалежно від страхового стажу особи, яка потрапила в ізоляцію.

Що стосується самої застрахованої особи, то їй у такій ситуації вигідніше, щоб у лікарняному листку була зазначена причина непрацездатності, пов'язана з будь-яким захворюванням. Щоб сума оплати такого лікарняного залежала від страхового стажу.

Страховий випадок – карантин

Що робити бухгалтерові, якщо раптом виявиться, що працівникові видано лікарняний із зазначенням причини – карантин? У цьому випадку слід пам'ятати, що такий лікарняний підлягає фінансуванню за рахунок коштів ФСС із першого дня (тобто підприємство в оплаті не бере участі) та оплачується виходячи зі страхового стажу працівника.

Завважимо, що в законі йдеться про карантин (п. 5 ч. 1 ст. 22 Закону № 1105), накладений органами санітарно-епідеміологічної служби (а такої служби в Україні немає!). Незважаючи на цю обставину, ФСС не виключає можливості видачі й оплати лікарняного з причиною «карантин». У цьому випадку, очевидно, у лікарняному листку як причина непрацездатності буде зазначено «контакт із хворими на інфекційні захворювання та бактеріоносійство».

Електронні лікарняні

Нагадуємо, що ще 1 квітня 2020 року ФСС повідомив, що спільно з Пенсійним фондом вони виконали всі необхідні дії із запуску електронного реєстру листків непрацездатності. Система розроблена і чекає запуску, а поки що можна подивитися, як усе має працювати.

Для можливості перевіряти видачу працівникові лікарняного листка роботодавець повинен за допомогою ЕЦП реєструватися на цьому порталі https://portal.pfu.gov.ua.

Далі потрібно перейти до розділу «Електронний реєстр листків непрацездатності», увести дані працівника (його П. І. Б., ІПН) та отримати інформацію про листки непрацездатності, які мають унікальні реєстраційні номери.

На підставі отриманої інформації проводиться розрахунок середньої зарплати, формується і подається заявка-розрахунок у ФСС і після отримання на спецрахунок коштів від Фонду виплачується працівникові допомога з тимчасової втрати працездатності.

Ми щиро бажаємо всім нашим громадянам не хворіти і берегти своє здоров'я не тільки в період карантину, викликаного COVID-19, але й постійно!

Висновки

  1. На період дії карантину, запровадженого постановою КМУ від 11.03.20 р. № 211, ФСС анонсував оплату лікарняних листків за розширеним переліком страхових випадків. Крім того, фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат на загальних підставах триває у штатному режимі.
  2. Лікарняний листок, у якому як причина тимчасової непрацездатності зазначені:
  • карантин – оплачується ФСС з першого дня в розмірі, що залежить від страхового стажу;
  • ізоляція – оплачується ФСС із шостого дня у розмірі 50 % середнього заробітку незалежно від страхового стажу (медпрацівникам планують оплачувати 100 %);
  • захворювання, у тому числі і COVID-19 (це чітко написано в роз'ясненні на сайті ФСС) – оплачується ФСС із шостого дня в розмірі, що залежить від страхового стажу.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали