Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи нараховуються штрафні санкції та пеня при самостійному виправленні помилок у період карантину

Карантин

08.07.2020 1173 0 1


Виправлення помилки

Єдинник четвертої групи при заповненні декларації з єдиного податку (далі – ЄП) припустився помилки, яка призвела до заниження податкових зобов'язань за звітний період 2019 року. Чи потрібно йому нараховувати штрафні санкції в розмірі 3 % та пеню, якщо помилку виправлено самостійно в період карантину?

Так, нарахувати штраф і пеню доведеться. Адже помилку допущено в податковій звітності, за якою строк сплати податку припав на періоди до початку карантину.

Пояснимо докладніше. Нагадаємо, що в п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу (далі – ПК) сказано: за порушення податкового законодавства, допущені в період із 01.02.20 р. по останній календарний день місяця (включно), у якому завершується дія карантину, штраф і пеня не нараховуються. Це стосується й самостійно нарахованих штрафів за заниження податкових зобов'язань у податковій звітності.

На даний момент карантин продовжено до 31.07.20 р. (постанова КМУ від 17.06.20 р. № 500).

На замітку! Звільнення від штрафних санкцій у зв’язку з карантином не поширюється, зокрема, на випадки порушення порядку нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку та рентної плати.

А от якщо самостійно виявлену помилку допущено за звітні періоди минулих років або за періоди 2020 року до початку карантину (1 лютого), тоді на суму заниженого податкового зобов'язання платник податків повинен нарахувати штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ПК. Аналогічну відповідь дає ДПС у ЗІР, категорія 132.01. Також порушник повинен нарахувати пеню відповідно до пп. 129.1.3 ПК. Пеня нараховується за період, який починається після закінчення 90 календарних днів після закінчення строку, установленого для сплати податкового зобов'язання, і закінчується лютим 2020 року. Тобто пеня нараховується за період до 1 березня 2020 року, а в березні починається карантин, коли штрафні санкції не застосовуються.

Зверніть увагу! Якщо помилка, яка призвела до заниження податкових зобов’язань, допущена у звітності за 2020 рік, то строк сплати податкових зобов’язань припадає на період карантину. У цьому випадку нараховувати штрафні санкції та пеню не потрібно (крім помилок, допущених у звітності з ПДВ, акцизного податку та рентної плати).

Наприклад, платник ЄП четвертої групи допустив у декларації з ЄП на 2020 рік помилку, яка призвела до заниження податкових зобов'язань. Якщо помилка буде виправлена в період карантину (тобто з 1 березня по 31.07.20 р.), то йому не потрібно нараховувати штраф у розмірі 3 % і пеню за І квартал 2020 року. Адже граничний строк сплати ЄП за І квартал припав на період карантину (30 квітня). До речі, у цьому випадку штраф за ІІ–IV квартали також нараховувати не потрібно, оскільки строк сплати податку за ці періоди на дату виправлення помилки ще не настане.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали