Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мораторій на штрафи і пеню: як діє антикризова подушка

Карантин

14.04.2020 987 1 0

Правила застосування мораторію

Спочатку мораторій на штрафи був запроваджений Законом від 17.03.20 р. № 533-IX (набув чинності 18 березня 2020 року). Завдяки цьому Закону в підрозд. 10 розд. XX Податквого кодексу (далі - ПК) з'явився новий п. 521. Згідно із цим пунктом, якщо ви порушили податкове законодавство протягом трьох місяців – з 1 березня по 31 травня 2020 року, то застосовувати до вас штрафні санкції податкова не має права.

У первісній редакції цього пункту було встановлено, що «штрафний» мораторій не поширюється на випадки порушення:

  • вимог до договорів довгострокового страхування життя або договорів страхування в рамках недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
  • правил розпорядження майном, що перебуває в податковій заставі (а саме відчуження такого майна без згоди контролюючого органу);
  • правил обліку, виробництва та обороту пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
  • порядку нарахування, декларування і сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Також ДПС у своєму листі від 20.03.20 р. № 7 (далі - Лист № 7) детальніше описала порушення, на які не поширюється цей мораторій. Зокрема, вона повідомила, що, як і раніше, потрібно:

  • вчасно подавати податкову звітність із ПДВ і сплачувати податкові зобов'язання з ПДВ;
  • вчасно подавати податкову звітність з акцизного податку і сплачувати податкові зобов'язання за цим податком. Це саме стосується рентної плати;
  • в установленому порядку реєструватися платниками акцизного податку і дотримувати всі правила обліку, виробництва та обороту пального або спирту етилового.

Потім Закон від 30.03.20 р. № 540-IX (набув чинності 2 квітня 2020 року) ці винятки уточнив. У новій редакції п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК опція про непоширення мораторію на правила обліку, виробництва та обороту пального або спирту етилового на акцизних складах була розширена. Тепер установлено, що мораторій не стосується (див. також лист ДПС від 03.04.20 р. № 8):

  • обліку, виробництва, зберігання і транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (ст. 1281, 228 ПК);
  • цільового використання пального, спирту етилового платниками податків (ст. 229 ПК);
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лі­чильниками та/або рівнемірами-лічильни­ками (ст. 1281 ПК);
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва та обороту спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, пального (ст. 17 Закону від 19.12.95 р. № 481/95-ВР);
  • здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації як платниками акцизного податку (ст. 117 ПК).

Чи можна взагалі не перераховувати до бюджету вже узгоджені податкові зобов'я­зання, строк сплати яких припадає на період з 1 березня по 31 травня 2020 року?

Узгоджену суму податкових зобов'язань (якщо це не ПДВ, не акцизний податок і не рентна плата) потрібно сплатити не пізніше 31.05.20 р., щоб встигнути це зробити в період дії мораторію. Тобто несвоєчасна сплата податкових зобов'язань не штрафонебезпечна саме в цей період. Про це повідомили податківці в п. 2 Листа № 7.

Якщо ж сплатити податки, наприклад, 01.06.20 р., то штраф за їх несвоєчасну сплату згідно з п. 126.1 ПК вже можна буде (якщо нічого не зміниться) застосувати. Чим контролери напевно і скористаються.

Будьте напоготові! Розмір штрафу залежить від кількості днів затримки зі сплатою. При розрахунку днів затримки період з 1 березня до 31 травня 2020 року, на думку автора, ураховуватися не повинен!

А якщо платник податків занизить свої податкові зобов'язання?

Податківці, що виявили таке заниження з 1 березня по 31 травня 2020 року, не мають права застосувати до порушника штрафні санкції, передбачені п. 123.1 ПК. І вони самі це підтвердили в п. 3 Листа № 7. Така поблажка не поширюється тільки на ПДВ, акцизний податок і рентну плату.

В уточнюючих деклараціях, поданих з 1 березня по 31 травня 2020 року, також не потрібно нараховувати і самоштраф у розмірі 3 % (5 %). На підставі п. 120.2 ПК (5 % від суми недоплати) податківці теж не штрафуватимуть (див. п. 4 Листа № 7).

Як триває справа зі штрафними санкціями за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) в ЄРПН податкових накладних (далі – ПН) і розрахунків коригування до ПН (далі – РК)?

Штрафні санкції за ці порушення в період з 1 березня по 31 травня не застосовуються. Не штрафуватимуть платників і за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) акцизних накладних в ЄРАН.

На це ДПС звернула увагу в п. 1 Листа № 7, а потім ще й написала в ЗІР (категорія 101.28). Правда, тут же поскаржилася: порушення вимог до реєстрації ПН/РК негативно вплине на право контрагента платника податків скористатися податковим кредитом з ПДВ. Адже цьому контрагентові «по повній» потрібно буде звітувати з ПДВ, а також сплачувати цей податок.

Тут уже вам доведеться вибирати (якщо виникне така необхідність): скористатися звільненням від штрафів, «пожертвувавши» контрагентом, чи відмовитися від такого звільнення, щоб не втратити контрагента.

Чи не буде «відкату» в частині звільнення від відповідальності за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) ПН/РК? Чи можна довіряти позиції податківців?

Ні, не буде, можна довіряти. Звичайно, податкова часто змінює свою думку, але в цьому випадку аналіз п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК дає підстави стверджувати, що несвоєчасна реєстрація ПН/РК штрафуватися не повинна. Адже мораторій не поширюється на штрафні санкції за порушення порядку нарахування, декларування і сплати ПДВ. А в ст. 1201 ПК про такі дії платника податків не йдеться.

А як це звільнення від штрафів діє?

Якщо ви з будь-яких причин не зареєстрували (несвоєчасно зареєстрували) ПН/РК за лютий зі строком реєстрації до 15.03.20 р., штрафні санкції не застосовуються.

Якщо у вас є незареєстровані ПН/РК, граничний строк реєстрації яких минув у попередніх періодах, бажано їх зареєструвати до 31 травня 2020 року. Адже і в цьому випадку штрафні санкції застосовуватися не повинні.

До речі, розмір штрафу за порушення строку реєстрації ПН/РК залежить від кількості днів прострочення (п. 1201.1 ПК). Як уже було сказано, період з 1 березня по 31 травня 2020 року враховуватися не повинен!

Чи нараховується пеня на донараховані податкові зобов'язання?

Приділено увагу і цьому питанню. Згідно з п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК у період з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але ще не сплачена за цей період підлягає списанню.

При цьому ніяких винятків не встановлено. Це означає, що пеня не нараховується на будь-які суми грошових зобов'язань, нарахованих контролерами за зазначений період за результатами податкових перевірок будь-яких податків (див. також п. 5 Листа № 7). І якщо навіть пеня нарахована, її все одно повинні списати.

Майте на увазі! Нарахування пені за грошовими зобов’язаннями припинено на три місяці. Але з 1 червня 2020 року (якщо Верховна Рада не встановить нових послаблень) лічильник знову буде включено!

Цим потрібно скористатися!

Наведені в п. 521 підрозд. 10 розд. XX ПК винятки не дуже-то стосуватимуться малого бізнесу. Його представники, скоріше за все неплатники ПДВ, не сплачують акцизний податок і ренту. Тому якщо хтось з них не зможе вчасно сплатити єдиний податок із березня по травень, то мораторій захистить їх від фінансових санкцій.

Але потрібно розуміти, що від фінансової відповідальності за порушення вимог іншого (тобто неподаткового) законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, немає звільнення (п. 1 Листа № 7). Єдиний виняток – ЄСВ.


Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали