• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

«Ковідна» доплата силовикам

Карантин

09.10.2020 988 0 0

Гаряча лінія «Антивірус»: як працювати на карантині


У період коронавірусної інфекції згідно з відповідними нормативно-правовими актами деяким категоріям осіб передбачено доплати до заробітної плати чи грошового забезпечення. Розглянемо, кому та за якими правилами мають здійснюватись ці доплати.


Запитання – відповіді

Чи є право у військовика, що служить складі органу цивільного захисту, на «ковідну» доплату?

Згідно з постановою КМУ від 29.04.20 р. № 375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, посадових осіб Державної митної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів із дня його відміни» (далі – Постанова № 375) передбачено зазначені доплати.

Отже, ідеться про осіб, які, виконуючи свої обов’язки щодо забезпечення населення, зокрема, продовольчими та непродовольчими товарами, послугами зв’язку, транспорту, адміністративними, соціальними послугами, а також захисту прав дітей та правопорядку і безпеки громадян, мають безпосередній контакт із населенням.

Тобто лише за таких підстав згідно з Постановою № 375 особам установлюється додаткова доплата до зарплати (грошового забезпечення) пропорційно до відпрацьованого часу в зазначених умовах.

Додамо: в наказі Держслужби з надзвичайних ситуацій від 22.06.20 р № 371 передбачено, що нарахування додаткової доплати здійснюється у процентному відношенні до заробітної плати (грошового забезпечення) з розрахунку всіх складових, в тому числі премії, за винятком виплат, що мають одноразовий і компенсаційний характер.

Яким документом визначається коло осіб, яким належать доплати за Постановою № 375?

Згідно з п. 4 Постанови № 375 перелік посад (професій) працівників, яким установлюються доплати, має бути визначено центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у відповідній сфері.

Нагадаємо, що за ст. 6 Кодексу цивільного захисту (далі – КЦЗ) крім Ради нацбезпеки й оборони та КМУ координація діяльності органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту, а також діяльності, пов’язаної з техногенно-екологічною безпекою, захистом населення і територій, запобіганням і реагуванням на надзвичайні ситуації, здійснюється, зокрема:

  • Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, якими утворюються регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій;
  • районними держадміністраціями, виконкомами міських рад, районними у містах та селищними радами, якими утворюються місцеві комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Згідно зі ст. 17 КЦЗ до системи центрального органу виконавчої влади, яким забезпечується формування та реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, входять сили цивільного захисту, навчальні заклади та наукові установи, заклади охорони здоров’я (медичні підрозділи), які входять до сфери його управління.

Тобто, скажімо, для осіб, які працюють у системі МНС, такий перелік посад має бути ухвалено МНС.

А от персональним переліком працівників, яким установлюватиметься доплата, має опікуватися керівник (чи керівник держслужби) відповідної установи, органу держвлади.

Чи є фіксованим розмір цієї доплати?

Ні, оскільки за Постановою № 375 працівникам установ та органів держвлади, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів, передбачено встановлення доплати у граничному розмірі до 50 % заробітної плати (грошового забезпечення).

Тож залежно від чинників, передбачених локальним документом щодо визначення умов та розмірів оплати праці (грошового забезпечення), і визначається конкретний розмір доплати кожній особі, на яку покладаються функції із забезпечення життєдіяльності в умовах карантину.

Тому радимо в установленому порядку внести необхідні зміни до колдоговору чи положення про оплату праці, для того щоб у цих документах зафіксувати:

  • критерії визначення розміру «коронавірусної» доплати;
  • складові заробітку чи грошового забезпечення, на які вона нараховуватиметься;
  • перелік працівників, яким вона виплачуватиметься.

У будь-якому разі критерії для визначення розміру доплати мають ураховувати особливості діяльності відповідного держоргану, установи, військової частини тощо, а також особливості здійснюваних під час карантину кожною особою професійних завдань.

Військовослужбовцям доплата встановлюється пропорційно до відпрацьованого часу. Як вести такий облік часу?

Насамперед зазначимо, що на військовослужбовців та осіб інших військових формувань дія трудового законодавства не поширюється. До них застосовуються інші законодавчі акти, якими регулюється порядок проходження військової чи іншої спеціальної служби.

Так, нормами ст. 1 Закону від 25.03.92 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов’язок і військову службу» визнано, що військовою службою є державна служба особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Служба в такому військовому формуванні з правоохоронними функціями, як Нацгвардія, регулюється Законом від 13.03.14 р. № 876-VІІ «Про Національну гвардію України».

Наприклад, якщо військовик проходить службу за контрактом у Нацгвардії, то під час укладання такого контракту слід передбачити порядок проходження ним служби на період дії цього контракту.

Найчастіше військовослужбовцям установлюються періоди доби, протягом яких вони мають служити – так би мовити, зміни. Тобто нацгвардійцеві, який виконує свої професійні обов’язки протягом 12 годин поспіль (скажімо, фактично заступив на службу о 7.00, а закінчив – о 19.00), такий період має бути зафіксований у документі військової частини (або полку, роти, батальону, тощо), і саме 12 годин служби протягом доби.

Отже, фіксується кожна зміна, і протягом місяця змін тривалістю по 12 годин кожна може бути 7.

Тобто виходячи з такого обліку, бухгалтерська служба й визначить час, відпрацьований за відповідний місяць, щоб здійснити виплату доплати, передбаченої Постановою № 375.

Такий самий алгоритм фіксації фактичної тривалості «зміни» військовика має застосовуватися й до інших військовослужбовців.

Сподіваємося, такий облік часу фіксується в локальних документах відповідних військових формувань, де проходять службу, зокрема, військовослужбовці та інші особи, залучені до робіт із ліквідації коронавірусної інфекції.

Яким документом визначено джерело для здійснення виплат особам, які забезпечують життєдіяльність населення в період карантину

Таким документом є постанова КМУ від 10.06.20 р. № 485, якою затверджено Порядок використання коштів, виділених для здійснення доплати військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліціянтам, які забезпечують життєдіяльність населення, медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах із ліквідації захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, у відомчих закладах охорони здоров’я (далі – Порядок № 485).

Згідно з Порядком № 485 за окремими бюджетними програмами мають здійснюватися передбачені законодавством доплати, зокрема:

  • медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я МВС;
  • військовослужбовцям Держприкордонслужби;
  • особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту;
  • поліціянтам.

Звісно, названі особи мають забезпечувати в карантинний період життєдіяльність населення чи безпосередньо бути залученими до робіт із ліквідації коронавірусної інфекції.

Джерелом доплат визначено фонд боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками.

Згідно з урядовим рішенням деяким із працівників митної служби мають здійснюватися «ковідні» доплати до їхнього грошового забезпечення. З якого саме часу ці особи мають право на доплати?

Дійсно, згідно з Постановою № 375 до осіб, яким належить згадана доплата, належать також і митники. Однак звертаємо увагу на деякі юридичні тонкощі застосування норм Постанови № 375 до цих осіб.

Знаємо, що Постанова № 375 набула чинності з 16.05.20 р. і тоді не містила норми про виплату доплати митникам. Лише після затвердження змін до Постанови № 375 (див. постанову КМУ від 17.06.20 р. № 487) до числа осіб, яким виплачується доплата, включено посадових осіб Держмитслужби.

Оскільки згадані зміни набули чинності з 19.06.20 р., саме із цього дня митникам і мають здійснюватися передбачені Постановою № 375 доплати.

Також важливим є фінансове забезпечення цієї доплати. Можливість її здійснення, зокрема митникам, з’явилася лише згідно з постановою КМУ від 14.09.20 р. № 823 «Про виділення коштів для забезпечення здійснення деяких заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Постанова № 823).

До речі, Постанова № 823 набрала чинності з 15.09.20 р. Цією Постановою затверджено Порядок використання бюджетних коштів для здійснення доплат посадовим особам Держмитслужби за окремою програмою «Деякі питання оплати праці посадовим особам митних органів на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни». Тож відтепер з’явилась можливість виплачувати «коронавірусні» доплати.

Принагідно звертаємо увагу: кошти, виділені з бюджету для здійснення доплат у період карантину, зокрема згідно з Постановою № 375, мають використовуватися лише за цільовим призначенням.

Зокрема, за Постановою № 823 щомісяця Держмитслужба до 2-го числа зобов’язана надсилати Мінфіну інформацію про використання бюджетних коштів. Така інформація щомісяця до 5-го числа подається Комітетові ВРУ з питань бюджету.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали