Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Збільшуємо статутний капітал ТОВ: алгоритм дії


Стаття-навігатор: розглянуто поетапний порядок унесення змін до установчих документів ТОВ у випадку збільшення статутного капіталу товариства.


Загальні положення

Збільшити статутний капітал (далі – СК) госптовариства можна тільки після того, як усі учасники внесуть свої внески в повному обсязі (ч. 6 ст. 144 Цивільного кодексу, далі – ЦК; ст. 52 Закону від 19.09.91 р. № 1576-XII, далі – Закон № 1576). А якщо СК ТОВ ще не сформовано повністю, то приймати рішення щодо його збільшення не дозволяється.

Для того щоб збільшити сформований СК, доведеться внести додаткові внески. Порядок їх унесення встановлюється законом і статутом товариства. Тому рекомендуємо в статуті передбачити строки, розмір, форму та порядок унесення учасниками додаткових внесків.

Розмір СК зафіксовано у статуті ТОВ. Значить, для того щоб його збільшити, необхідно прийняти відповідне рішення на зборах ТОВ і внести зміни до статуту. Тільки збори учасників ТОВ мають право розглядати та приймати рішення щодо таких питань, як зміна розміру СК, порядок і форма внесення учасниками додаткових внесків (ст. 145 ЦК, ст. 59 Закону № 1576). Такі зміни підлягають держреєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Рішення товариства про зміну розміру СК набуває чинності із дня внесення таких змін до ЄДР (ст. 16 Закону № 1576).

Процедура збільшення СК

Розповімо більш детально про процедуру збільшення СК ТОВ у світлі останніх законодавчих змін.

Етап 1. Скликання загальних зборів учасників.

Учасників госптовариства слід повідомити про проведення загальних зборів тим способом, який передбачено статутом. Наприклад, листом із повідомленням про вручення. У листі треба вказати час і місце проведення зборів та порядок денний. Причому повідомити учасників потрібно не менш ніж за 30 днів до скликання загальних зборів (ст. 61 Закону № 1576).

Етап 2. Прийняття рішення загальними зборами учасників.

За загальним правилом рішення оформляється протоколом загальних зборів учасників ТОВ. На сьогодні затвердженої форми такого протоколу немає. Але в протоколі слід відобразити інформацію:

  • про суму, на яку збільшується СК;
  • про зміну розміру часток учасників ТОВ (якщо прийняте рішення вплине на розмір часток учасників);
  • про суму, строки, способи та порядок унесення додаткових внесків;
  • про затвердження статуту в новій редакції.

Діюче законодавство не містить спеціальних вимог щодо строків унесення внесків до СК для його збільшення. Тому, щоб уникнути непорозумінь і спорів між учасниками, рекомендуємо зафіксувати ці строки в статуті.

Внески повинні бути зроблені в тих розмірах і в тому вигляді, що зазначено в протоколі. Наприклад, якщо згідно із протоколом внесок – грошовий, його не можна замінити майном і навпаки.

Слід також пам'ятати про ряд обмежень відносно майна, яке може вноситься до СК як внесок. Такі обмеження встановлені ч. 3 ст. 86 Господарського кодексу. Наприклад, не можна вносити до СК гроші, отримані в кредит або під заставу. Докладніше про внески до СК читайте «Формування статутного капіталу АТ, ТОВ та ПП: правила й обмеження».

Що стосується грошової оцінки внеску, то вона проводиться за угодою учасників, а у випадках, передбачених законом, підлягає незалежній експертній перевірці, яку проводить суб'єкт оціночної діяльності (ст. 115 ЦК). Зокрема, перелік таких випадків міститься в ст. 7 Закону від 12.07.01 р. № 2658-III (далі – Закон № 2658). Наприклад, необхідно визначити вартість внеску учасника, якщо до госптовариства вноситься майно госптовариства з державною часткою (часткою комунального майна). Тоді для оцінки внеску залучається суб'єкт оціночної діяльності.

В інших випадках засновники госптовариства самостійно визначають процедуру оцінки майнових внесків і фіксують її в протоколі. У цих випадках учасники госптовариства мають право вибору:

або самостійно оцінити майно, унесене ними до СК госптовариства, і скласти відповідний акт,

або звернутися до професійного оцінювача, який складає і підписує звіт про оцінку майна (ст. 12 Закону № 2658).

Рішення буде вважатися прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, які володіють у сукупності більш ніж 50 % загальної кількості голосів (ст. 59 Закону № 1576).

Етап 3. Унесення змін до ЄДР.

Протягом 3 робочих днів із дня прийняття рішення про внесення змін до статуту необхідно повідомити про це суб'єкта держреєстрації (ст. 7 Закону № 1576). Нагадаємо, суб'єктами держреєстрації є (ст. 1 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV, далі – Закон № 755): уповноважені на це органи Мін’юсту; виконавчі органи місцевих рад (у випадку прийняття відповідного рішення місцевою радою); місцеві держадміністрації; акредитовані суб'єкти та нотаріус.

Документи, які подаються суб'єкту держреєстрації, повинні бути складені українською мовою (при бажанні їх можна оформити додатково також і іншою мовою, однак це не стосується заяви про проведення держреєстрації); текст документів повинен бути написаний розбірливо (від руки друкованими літерами або машинописом) (ст. 15 Закону № 755).

Документи суб'єкту держреєстрації можна подати в електронному або паперовому вигляді (ст. 14 Закону № 755). Докладніше про це читайте «Засновник вирішив вийти із ТОВ: як це оформити?».

Для держреєстрації змін подаються такі документи (ст. 17 Закону № 755):

  • заява про держреєстрацію змін до відомостей про юрособу, що утримуються в ЄДР, за формою, затвердженою наказом Мін’юсту від 06.01.16 р. № 15/5;
  • примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення про зміни, які вносяться до ЄГР (протокол загальних зборів учасників ТОВ);
  • документ, що підтверджує сплату адміністративного збору. Розмір адмінзбору встановлюється згідно зі ст. 36 Закону № 755. У нашому випадку сума збору становитиме 0,3 розміру мінімальної зарплати, установленої на 1 січня поточного року (з округленням до найближчих 10 грн.). У 2016 році сума збору становитиме 410 грн., якщо документи подаються в паперовій формі. А при поданні документів в електронній формі розмір збору буде менше на 25 % (ч. 1 ст. 36 Закону № 755);
  • статут ТОВ у новій редакції. Зверніть увагу: зміни до установчих документів юрособи (до статуту) оформляються шляхом викладення статуту в новій редакції.

Документи приймаються за описом. Представнику підприємства буде наданий примірник опису з відміткою про дату отримання документів і кодом доступу до результатів розгляду документів через портал електронних сервісів.

Якщо немає підстав для призупинення розгляду документів (це може трапитися, наприклад, якщо документи подано не в повному обсязі) або для відмови в держреєстрації (наприклад, якщо документи подано особою, яка не має на це повноважень), то зареєструвати зміни повинні протягом 24 годин (ст. 26 Закону № 755). Зареєструвати зміни можуть і в скорочений строк (наприклад, за 2 години). Але за швидкість доведеться заплатити дорожче – за тарифами, установленими постановою КМУ від 25.12.15 р. № 1133.

Етап 4. Унесення додаткових внесків до СК.

До СК можуть уноситися гроші, цінні папери, майно, а також майнові або інші відчужувані права, що мають грошову оцінку.

Унесення майна як додаткового внеску до СК оформляється актом приймання-передачі, а внесення грошових внесків підтверджується відповідними документами (наприклад, квитанцією, платіжним дорученням). Докладніше див. «Грошові внески до статутного капіталу».

Юрособа (товариство) стає власником переданих їй додаткових внесків.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали