Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підприємство безоплатно передає автомобіль фізособі: як це правильно оформити?

Юна Хотинець

19.12.2017 758 0 1

Підприємство хоче передати автомобіль фізичній особі у власність на безоплатній основі. Як правильно оформити таку операцію з юридичної точки зору? Який потрібно скласти договір і в якій формі, щоб потім можна було перереєструвати автомобіль у сервісному центрі МВС на нового власника?

Почнемо з того, що в цивільному законодавстві України існують два основних види безоплатних договорів:

  • договір дарування;
  • договір пожертви.

Згідно зі ст. 717 Цивільного кодексу (далі – ЦК) за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність. При цьому обдаровуваний не повинен вчиняти будь-які дії майнового або немайнового характеру на користь дарувальника. Тобто він йому нічого не винен: подарунок є подарунок.

Пожертва (ст. 729 ЦК) є дарування, при якому можуть передаватися нерухомі та рухомі речі, зокрема гроші та цінні папери, фізичним і юридичним особам, державі Україна, територіальним громадам України для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети. Згідно зі ст. 730 ЦК пожертвувач має право контролювати, щоб пожертва використовувалася з метою, установленою договором. І вимагати розірвання договору, якщо пожертва використовується не за призначенням.

Як бачите, в обох випадках майно передається безоплатно. Але на цьому подібність закінчується. Адже подарунок передається у власність без будь-яких умов (його можна використовувати як завгодно). А от пожертва – це, так мовити, цільовий подарунок. Пожертвувач має право контролювати, як використовується передане ним майно. І якщо воно використовується отримувачем не за призначенням, то це загрожує можливим розірванням договору.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали