Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Що робити з первинними документами ТОВ після продажу корпоративних прав?

04.10.2021 4674 0 1

Власник корпоративних прав ТОВ (100 %) продає ці права іншій особі за договором купівлі-продажу. У якій формі укладається такий правочин? Чи треба передавати новому власнику всі первинні документи, які були складені в ході діяльності ТОВ до моменту продажу корпоративних прав? І якщо так, то як це оформити?

Насамперед визначимося з поняттям «корпоративні права». Чітке розуміння цього терміна нам дає ст. 167 Господарського кодексу. Там сказано, що корпоративні права – це права особи і їх частка визначається в статутному капіталі (майні) господарського товариства. Ці права включають право на участь цієї особи в управлінні господарським товариством, на отримання певної частини його прибутку (дивідендів) та активів у разі ліквідації згідно із законодавством, а також інші права, передбачені законом і статутними документами. Аналогічне поняття корпоративних прав міститься і в пп. 14.1.90 Податкового кодексу (далі – ПК).

Найпоширенішим способом передачі корпоративних прав іншій особі є укладання договору купівлі-продажу (ч. 4 ст. 116 Цивільного кодексу, далі – ЦК; ст. 23 Закону від 19.09.91 р. № 1576-XII «Про господарські товариства», далі – Закон № 1576; ст. 21 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», далі – Закон № 2275). Для договору купівлі-продажу корпоративних прав достатньо простої письмової форми, закон не передбачає обов'язкового нотаріального посвідчення договору в цьому випадку. Але на практиці такий договір зазвичай засвідчують у нотаріуса. І викликане це тим, що такий продаж передбачає внесення в подальшому змін до установчих документів та держреєстрацію цих змін. Зазначимо, що учасник товариства може встановити вимогу нотаріального посвідчення правочину з відчуження, застави частки такого учасника у статутному капіталі відповідного товариства та скасувати таку вимогу, відомості про що вносяться до ЄДР у порядку, визначеному законом. Така вимога учасника, а також скасування учасником цієї вимоги є одностороннім правочином та підлягає нотаріальному посвідченню (ч. 4 ст. 21 Закону № 2275).

Зазначимо, що ціна продажу корпоративних прав ТОВ не залежить від розміру внеску учасника до статутного капіталу.

Тепер із приводу передачі первинних документів. ТОВ не є стороною договору купівлі-продажу корпоративних прав і не бере участі в ньому: договір укладається між старим і новим власником. Крім того, у даному випадку купівля-продаж корпоративних прав не приводить до зміни правової форми підприємства або до його ліквідації. А значить, первинні документи як були, так і залишилися документами діючого ТОВ. Вони повинні зберігатися на цьому підприємстві протягом строків, установлених законодавством. Правила зберігання документів визначені такими нормативними документами:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали