Питання про документальне підтвердження витрат підприємства на проїзд співробітників залізничним транспортом новим назвати не можна. При цьому, якщо до 1 січня 2015 року такі витрати удостоювалися пильної уваги контролюючих органів – у цілях обкладення податком на прибуток, то із цієї дати податківці ставлять під сумнів їх – у цілях обкладення ПДФО.
А у всьому винен технічний прогрес. Адже після того, як у пасажирів з’явилася можливість придбавати електронні залізничні квитки через Інтернет, у платників податків виникли проблеми з визнанням паперових копій таких квитків як документів, що підтверджують витрати на проїзд.
Нагадаємо, іще в 2013 році Міндоходів і Мінінфраструктури спільним наказом від 30.05.13 р. № 331/137 затвердили Порядок оформлення розрахункових і звітних документів при здійсненні продажу проїзних і перевізних документів на залізничному транспорті (далі – Порядок № 331). Передбачалося, що після затвердження цього документа настане повна ясність у питанні визнання витрат на проїзд на підставі електронного залізничного квитка. Так, згідно з п. 5.2 та 5.6 Порядку № 331 візуальною формою електронного проїзного документа названо посадочний документ, який роздруковується на паперовому носії та є розрахунковим документом. Саме такий документ після оплати електронного залізничного квитка підприємство може самостійно роздрукувати на принтері і, наприклад, видати працівникові, направленому у відрядження. А також визнати на підставі такого документа витрати в бухобліку (див. лист Мінфіну від 19.12.13 р. № 31-07230-16-10/36949).
Здавалося б, паперової копії електронного залізничного квитка, роздрукованої підприємством, достатньо і для підтвердження податкових витрат. Але не все так просто.
Наприклад, у 2015 році для підтвердження витрат на проїзд ДФС вимагала від платників податків роздрукований електронний квиток на відповідному бланку проїзного документа (тобто оригінал залізничного квитка), або квиток, сформований в електронному вигляді. А на додаток до того чи іншого – документ про оплату такого квитка (виписку за поточним рахунком підприємства, засвідчену банківською печаткою, або квитанцію платіжного терміналу в разі оплати платіжною карткою) (див. лист від 17.09.15 р. № 21961/10/28-10-06-11).
Лист № 12975 продовжує тему визнання ДФС витрат на проїзд залізничим транспортом. Тільки вже як витрати на відрядження. Посилаючись на норми Закону від 06.07.95 р. № 265/95-ВР та Порядку № 331, ДФС дійшла висновку, що підтвердженням витрат відрядженого працівника на проїзд служитиме електронний квиток:
Як бачимо, документ про оплату вже не потрібний.
Таким чином, підприємству, щоб задовольнити контролюючий орган, потрібно: