Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як оформити розірвання договору: три практичні ситуації

06.10.2014

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як передбачити в договорі можливість його дострокового розірвання та юридично грамотно це сформулювати.

Що можна зробити на практиці: скористайтеся запропонованими у статті готовими прикладами формулювань або візьміть їх за основу.

Практичні ситуації

Ситуація 1

Підприємство (покупець) і підприємець (постачальник) у січні 2013 року уклали договір постачання на три роки. Але через рік вирішили цей договір розірвати. Як це оформити?

Укладаючи договір, сторони, як правило, передбачають можливість його дострокового розірвання за взаємною згодою. Наприклад, включають до тексту договору таке формулювання: «Цей договір може бути розірваний за угодою сторін, про що сторонами складається додаткова угода, яка є невід'ємною частиною цього договору».

У додатковій угоді про дострокове розірвання договору (див. зразок 1) буде необхідно зазначити дату, з якої договір уважатиметься розірваним.

Зразок 1

Додаткова угода

27.06.14 р. м. Дніпропетровськ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Журавлик» в особі директора Ляшенка І. О., який діє на підставі Статуту (далі – Покупець), і фізична особа – підприємець Медведко Роман Романович (ІПН 1234567890) (далі – Продавець) уклали цю угоду про нижченаведене:

1. Уважати розірваним з 27 червня 2014 року договір постачання, укладений 25 січня 2013 року між Покупцем і Продавцем.

Юридичні реквізити сторін

Покупець

 

Продавець

м. Дніпропетровськ, вул. Артема, буд. 4

 

м. Дніпропетровськ, вул. Янгеля, буд. 2

Ситуація 2

ТОВ (замовник) і приватне підприємство (виконавець) 23 грудня 2013 року уклали договір підряду, за умовами якого приватне підприємство зобов'язалося виконати ремонтні роботи протягом трьох місяців з дати укладення договору, а ТОВ – прийняти ці роботи та оплатити. У строк до 23 березня 2014 року виконавець навіть не приступив до ремонту. Замовник уважає за необхідне розірвати договір в односторонньому порядку. Як це зробити?

Контрагенти часто передбачають можливість дострокового розірвання договору за ініціативою однієї зі сторін у разі невиконання другою стороною своїх зобов'язань за договором. Наприклад, таким чином:

«П. 8.3. Замовник має право розірвати цей Договір у разі порушення Виконавцем строків виконання робіт, передбачених п. 2.2 Договору. У разі розірвання Договору в односторонньому порядку Замовник повідомляє про це Виконавця письмово за 14 календарних днів до дати розірвання договору».

У такому разі ТОВ необхідно надіслати приватному підприємству лист про розірвання договору (зразок 2). Такий лист можна передати з кур'єром, щоб на другому примірнику приватне підприємство поставило позначку про його отримання. А якщо приватне підприємство ухиляється від отримання листа, тоді лист про розірвання договору можна направити поштою (рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення).

Зразок 2

26.06.14 р. № 15

Директорові приватного підприємства «Спарта»
Ушковичу І. Ю.

Про внесення зміни до статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ); BACKGROUND-REPEAT: repeat-x; BACKGROUND-POSITION: left bottom" tabindex="0" w:st="on">49000, м. Дніпропетровськ, вул. Малиновського, 8

Про розірвання договору

23 грудня 2013 року між ТОВ «Гінея» і ПП «Спарта» укладено договір підряду № 17-П, яким передбачено право ТОВ «Гінея» розірвати зазначений договір в односторонньому порядку (п. 8.3 договору). Керуючись п. 8.3 цього договору, повідомляємо ПП «Спарта» про розірвання з 24 липня 2014 року договору підряду від 23.12.13 р. № 17-П.

Директор ТОВ «Гінея» (підпис) Г. Н. Руденко

М. П.

А якщо в договорі між ТОВ і приватним підприємством немає умови про можливість дострокового розірвання договору за ініціативою однієї зі сторін? Тоді треба діяти так, як розказано в ситуації 3.

Ситуація 3

Між підприємцем (перевізником) і підприємством (замовником) 31 березня 2014 року укладено договір перевезення. Підприємець зобов'язався в передбачені договором строки доставляти вантажі за зазначеними адресами, а підприємство – заплатити за послуги суму, установлену договором. Підприємець у квітні – травні своєчасно доставляв вантажі підприємства, але замовник не оплатив послуги з перевезення. Підприємець вирішив розірвати договір з підприємством-замовником, але умови договору не передбачають можливості його розірвання в односторонньому порядку. Що робити підприємцеві?

Підприємець має можливість розірвати договір за підставою, передбаченою ст. 651 Цивільного кодексу: істотне порушення договору. У цьому випадку таким порушенням є невиконання замовником зобов'язань з оплати наданих послуг, у результаті якого виконавцеві завдано збиток у вигляді неотримання плати за перевезення вантажу підприємства.

Підприємець повинен діяти в порядку, установленому ст. 188 Господарського кодексу: направити підприємству письмову пропозицію про розірвання договору (див. зразок 3).

Цю пропозицію можна передати з кур'єром, щоб отримати на другому примірнику позначку про його отримання підприємством, або направити рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення. Протягом 20 календарних днів з моменту отримання пропозиції про розірвання договору підприємство зобов'язане повідомити підприємця про результати його розгляду.

Підприємець може звернутися до господарського суду з позовом, вимагаючи розірвання договору, якщо:

  • підприємство відмовилося розірвати договір;
  • підприємець не отримав відповідь на свою пропозицію про розірвання договору протягом 23–26 календарних днів (20 днів для надання відповіді на пропозицію про розірвання договору + від 3 до 6 днів поштового пробігу рекомендованого листа, установленого п. 1, 2 Нормативів і нормативних строків пересилки поштових відправлень, затверджених наказом Мінінфраструктури від 28.11.13 р. № 958).

Зразок 3

<...>

Пропозиція про розірвання договору

31 березня 2014 року між приватним підприємством «Акведук» і мною, фізичною особою – підприємцем Савчуком Геннадієм Володимировичем, укладено договір перевезення № 21-ПР, строк дії якого встановлено з 31.03.14 р. по 31.12.14 р.

ПП «Акведук» порушено зобов'язання, передбачені п. 3.2 цього договору, а саме: не оплачено послуги з перевезення протягом 10 календарних днів з дати підписання акта виконаних робіт. У результаті мені завдано збитку у вигляді неотриманої плати за перевезення вантажу ПП «Акведук».

На підставі ст. 651 Цивільного кодексу, ст. 188 Господарського кодексу пропоную розірвати договір перевезення від 31.03.14 р. № 21-ПР достроково – з 1 липня 2014 року.

Фізична особа – підприємець (підпис) Г. В. Савчук

Зразок1_Додаткова угода.docx
Завантажити
Зразок2_Про розірвання договору.docx
Завантажити
Зразок3_Пропозиція про розірвання договору.docx
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
27.06.2025
Які документи повинен мати водій для прийняття на роботу
У цій статті розглянуто, які документи слід вимагати від водія під час прийняття його на роботу. Під час виконання трудових обов’язків водій відповідає за транспортний засіб (далі – ТЗ), пасажирів, вантаж. Тому роботодавець, приймаючи особу на таку посаду, повинен перевірити, чи є в неї ...
17.03.2025
Первинні документи для операцій з основними засобами: нюанси застосування комерційними підприємствами
Первинні документи є підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій (ч. 1 ст. 9 Закону від 16.07.1999 № 996-XIV, далі – Закон № 996). При цьому, як випливає з п. 2.7 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі – Положення № 88), первинні документи з об...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Кращі матеріали