Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як оформити розірвання договору: три практичні ситуації

06.10.2014 118625 0 4

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як передбачити в договорі можливість його дострокового розірвання та юридично грамотно це сформулювати.

Що можна зробити на практиці: скористайтеся запропонованими у статті готовими прикладами формулювань або візьміть їх за основу.

Практичні ситуації

Ситуація 1

Підприємство (покупець) і підприємець (постачальник) у січні 2013 року уклали договір постачання на три роки. Але через рік вирішили цей договір розірвати. Як це оформити?

Укладаючи договір, сторони, як правило, передбачають можливість його дострокового розірвання за взаємною згодою. Наприклад, включають до тексту договору таке формулювання: «Цей договір може бути розірваний за угодою сторін, про що сторонами складається додаткова угода, яка є невід'ємною частиною цього договору».

У додатковій угоді про дострокове розірвання договору (див. зразок 1) буде необхідно зазначити дату, з якої договір уважатиметься розірваним.

Зразок 1

Додаткова угода

27.06.14 р. м. Дніпропетровськ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Журавлик» в особі директора Ляшенка І. О., який діє на підставі Статуту (далі – Покупець), і фізична особа – підприємець Медведко Роман Романович (ІПН 1234567890) (далі – Продавець) уклали цю угоду про нижченаведене:

1. Уважати розірваним з 27 червня 2014 року договір постачання, укладений 25 січня 2013 року між Покупцем і Продавцем.

Юридичні реквізити сторін

Покупець

 

Продавець

м. Дніпропетровськ, вул. Артема, буд. 4

 

м. Дніпропетровськ, вул. Янгеля, буд. 2

Ситуація 2

ТОВ (замовник) і приватне підприємство (виконавець) 23 грудня 2013 року уклали договір підряду, за умовами якого приватне підприємство зобов'язалося виконати ремонтні роботи протягом трьох місяців з дати укладення договору, а ТОВ – прийняти ці роботи та оплатити. У строк до 23 березня 2014 року виконавець навіть не приступив до ремонту. Замовник уважає за необхідне розірвати договір в односторонньому порядку. Як це зробити?

Контрагенти часто передбачають можливість дострокового розірвання договору за ініціативою однієї зі сторін у разі невиконання другою стороною своїх зобов'язань за договором. Наприклад, таким чином:

«П. 8.3. Замовник має право розірвати цей Договір у разі порушення Виконавцем строків виконання робіт, передбачених п. 2.2 Договору. У разі розірвання Договору в односторонньому порядку Замовник повідомляє про це Виконавця письмово за 14 календарних днів до дати розірвання договору».

У такому разі ТОВ необхідно надіслати приватному підприємству лист про розірвання договору (зразок 2). Такий лист можна передати з кур'єром, щоб на другому примірнику приватне підприємство поставило позначку про його отримання. А якщо приватне підприємство ухиляється від отримання листа, тоді лист про розірвання договору можна направити поштою (рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення).

Зразок 2

26.06.14 р. № 15

Директорові приватного підприємства «Спарта»
Ушковичу І. Ю.

Про внесення зміни до статті 37 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ); BACKGROUND-REPEAT: repeat-x; BACKGROUND-POSITION: left bottom" tabindex="0" w:st="on">49000, м. Дніпропетровськ, вул. Малиновського, 8

Про розірвання договору

23 грудня 2013 року між ТОВ «Гінея» і ПП «Спарта» укладено договір підряду № 17-П, яким передбачено право ТОВ «Гінея» розірвати зазначений договір в односторонньому порядку (п. 8.3 договору). Керуючись п. 8.3 цього договору, повідомляємо ПП «Спарта» про розірвання з 24 липня 2014 року договору підряду від 23.12.13 р. № 17-П.

Директор ТОВ «Гінея» (підпис) Г. Н. Руденко

М. П.

А якщо в договорі між ТОВ і приватним підприємством немає умови про можливість дострокового розірвання договору за ініціативою однієї зі сторін? Тоді треба діяти так, як розказано в ситуації 3.

Ситуація 3

Між підприємцем (перевізником) і підприємством (замовником) 31 березня 2014 року укладено договір перевезення. Підприємець зобов'язався в передбачені договором строки доставляти вантажі за зазначеними адресами, а підприємство – заплатити за послуги суму, установлену договором. Підприємець у квітні – травні своєчасно доставляв вантажі підприємства, але замовник не оплатив послуги з перевезення. Підприємець вирішив розірвати договір з підприємством-замовником, але умови договору не передбачають можливості його розірвання в односторонньому порядку. Що робити підприємцеві?

Підприємець має можливість розірвати договір за підставою, передбаченою ст. 651 Цивільного кодексу: істотне порушення договору. У цьому випадку таким порушенням є невиконання замовником зобов'язань з оплати наданих послуг, у результаті якого виконавцеві завдано збиток у вигляді неотримання плати за перевезення вантажу підприємства.

Підприємець повинен діяти в порядку, установленому ст. 188 Господарського кодексу: направити підприємству письмову пропозицію про розірвання договору (див. зразок 3).

Цю пропозицію можна передати з кур'єром, щоб отримати на другому примірнику позначку про його отримання підприємством, або направити рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення. Протягом 20 календарних днів з моменту отримання пропозиції про розірвання договору підприємство зобов'язане повідомити підприємця про результати його розгляду.

Підприємець може звернутися до господарського суду з позовом, вимагаючи розірвання договору, якщо:

  • підприємство відмовилося розірвати договір;
  • підприємець не отримав відповідь на свою пропозицію про розірвання договору протягом 23–26 календарних днів (20 днів для надання відповіді на пропозицію про розірвання договору + від 3 до 6 днів поштового пробігу рекомендованого листа, установленого п. 1, 2 Нормативів і нормативних строків пересилки поштових відправлень, затверджених наказом Мінінфраструктури від 28.11.13 р. № 958).

Зразок 3

<...>

Пропозиція про розірвання договору

31 березня 2014 року між приватним підприємством «Акведук» і мною, фізичною особою – підприємцем Савчуком Геннадієм Володимировичем, укладено договір перевезення № 21-ПР, строк дії якого встановлено з 31.03.14 р. по 31.12.14 р.

ПП «Акведук» порушено зобов'язання, передбачені п. 3.2 цього договору, а саме: не оплачено послуги з перевезення протягом 10 календарних днів з дати підписання акта виконаних робіт. У результаті мені завдано збитку у вигляді неотриманої плати за перевезення вантажу ПП «Акведук».

На підставі ст. 651 Цивільного кодексу, ст. 188 Господарського кодексу пропоную розірвати договір перевезення від 31.03.14 р. № 21-ПР достроково – з 1 липня 2014 року.

Фізична особа – підприємець (підпис) Г. В. Савчук

Зразок1_Додаткова угода.docx
Завантажити
Зразок2_Про розірвання договору.docx
Завантажити
Зразок3_Пропозиція про розірвання договору.docx
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали