Якщо потрібно відрядити особу, яка виконує роботи за ЦПД
31.03.2016 2812 0 0
На практиці нерідко доводиться зустрічатися із ситуацією, коли потрібно відправити в інше місто для виконання робіт, пов'язаних із господарською діяльністю підприємства, осіб, які не перебувають із ним у трудових відносинах, а працюють за цивільно-правовим договором (далі – ЦПД). Для таких осіб відрядження не передбачені, адже на них не поширюється трудове законодавство (зокрема, гарантії, передбачені КЗпП). Їх відносини з підприємством регламентуються цивільним законодавством. Із цього можна зробити висновок, що відправити у відрядження осіб, які працюють за ЦПД, не можна.
Однак це зовсім не означає, що ці особи не можуть поїхати в інше місто для виконання застереженої ЦПД роботи і що їм не можна компенсувати витрати, пов'язані з такою поїздкою. Усе це можливо, от тільки оподаткування компенсації в цьому випадку не підпаде під правила ПК, установлені для витрат на відрядження: її суми будуть обкладатися ПДФО в загальному порядку, тобто за ставкою 18 %.
Умови про поїздки до інших населених пунктів осіб, які працюють за ЦПД, варто включити до договору. Тут є два варіанти компенсації витрат:
- варіант 1 – включити суму компенсації в ціну договору (тобто у вартість робіт, які виконуються за даним договором). Одна з істотних умов ЦПД – ціна. Ураховуючи принцип свободи договірних відносин, сторони самостійно визначають ціну договору. Тому в неї можуть бути закладені витрати, пов'язані з поїздкою фізособи в інше місто. Цей спосіб зручний для тих випадків, коли йдеться про регулярні поїздки. При цьому не потрібно передбачати в договорі умову про подання документів, що підтверджують витрати. І зрозуміло, не треба виплачувати аванс для іногородньої поїздки, як у випадку з найманими працівниками. Але якщо необхідність у такому авансуванні є, то дану умову слід відобразити в договорі. Якщо первісно договір не містив умови про поїздки виконавця до іншого міста, а в подальшому з'явилася така необхідність, то до договору можуть бути внесені уточнення та доповнення шляхом підписання сторонами додугоди;
- варіант 2 – передбачити в договорі окремим пунктом компенсацію витрат підрядника, пов'язаних з іногородніми поїздками. Цей спосіб найбільш прийнятний для тих договірних відносин, коли такі поїздки не мають регулярного характеру. У договорі потрібно вказати строки та порядок подання звіту фізособою. Зауважимо, що в цьому випадку не обов'язково подавати звіт і документи, що підтверджують витрати, як це роблять наймані працівники. Водночас, якщо вам так зручно, можна використовувати форму звіту, яка подається відрядженими працівниками.
Умова договору про компенсацію витрат може бути сформульована таким чином (див. зразок ).
Зразок
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року