Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Документування давальницьких операцій

Юлія Гужел

09.11.2016 820 0 1

Нинішні умови господарювання диктують свої правила. І, щоб скоротити витрати на виготовлення продукції, багато підприємств здійснюють операції з давальницькою сировиною. Але типові або спеціальні форми первинних документів, які враховували б особливості цих операцій, нормативними актами не затверджені. У консультації запропонуємо зразки заповнення таких документів, що підтверджують виконання робіт із переробки давальницької сировини.

Особливості договору на переробку давальницької сировини

Згідно з договором на переробку одна сторона (замовник) передає другій стороні (виконавцю) сировину, матеріали, запчастини для їх переробки, обробки або комплектування. При цьому право власності на такі активи до виконавця не переходить. Виходячи зі специфіки таких договорів відображення в бухгалтерському обліку операцій повинне бути підтверджене документами, що дозволяють отримати достовірну інформацію про обсяг і характер таких робіт.

У першу чергу важливо правильно оформити договір із контрагентом. Окремих законодавчих норм, що регулюють давальницькі операції, немає. Тому до таких договорів застосовуються норми гл. 61 Цивільного кодексу України від 16.01.03 р. № 435-IV (далее – ЦК), що стосуються договорів підряду з матеріалів замовника. Згідно із ч. 2 ст. 837 ЦК договір підряду може бути укладений, крім іншого, і на переробку речі, що відповідає поняттю давальницьких договорів.

У договорі на переробку давальницької сировини слід указати:

  • вартість (заставну), кількість та якість давальницької сировини, яка передається;
  • порядок та умови її передачі виконавцю;
  • порядок, умови і строки виконання робіт із переробки, обробки, комплектування або використання давальницької сировини при виготовленні продукції (наводяться технологічна схема переробки, дані про норми виготовлення продукції, при наявності – найменування та кількість відходів переробки і супутньої продукції);
  • порядок та умови передачі замовнику продукції, виготовленої з давальницької сировини;
  • порядок та умови передачі супутньої продукції і поворотних відходів (при їх наявності);
  • порядок та умови утилізації відходів переробки;
  • порядок розрахунків і розмір штрафних санкцій у випадку порушення сторонами умов договору.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали