Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Документальне оформлення відпустки

Валерія Іванова

06.05.2016 15587 0 1


Акценти цієї статті:

  • повідомлення працівника про заплановану дату відпустки;
  • документальне оформлення відпустки.

Чому важливо сповістити працівника про заплановану дату його відпустки?

Відпустки працівникам не надають хаотично – хто коли захотів, тоді і пішов у відпустку. Як правило, черговість надання відпусток установлена графіком відпусток, затвердженим керівником підприємства або підприємцем, узгодженим із профспілковим комітетом або уповноваженим представником трудового колективу (за наявності таких).

У графіку зазначається конкретний період, коли працівникові буде надана відпустка. Час відпустки узгоджується між працівником і підприємством з огляду на інтереси як роботодавця, так і працівника (ч. 10, 11 ст. 10 Закону від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі – Закон № 504).

Як правило, графік відпусток складається на початку року. Із цим графіком повинні бути ознайомлені всі працівники. Але з наближенням відпустки кожному працівникові краще нагадати, що наближається його черга.

Про заплановану дату початку відпустки роботодавець зобов'язаний сповістити працівника не пізніше ніж за 2 тижні до строку, установленого графіком відпусток (ч. 11 ст. 10 Закону № 504).

Виконати цю вимогу закону роботодавець може:

  • передбачивши у графіку відпусток графу «Ознайомлений», у якій працівник поставить особистий підпис. Він може розписатися там відразу у момент ознайомлення із графіком. Адже в законі названо крайній строк: «не пізніше ніж за 2 тижні до запланованої дати». А якщо це буде зроблено, наприклад, за півроку до початку відпустки, то формально вимогу закону роботодавець не порушить. Але ми все ж таки радимо за два тижні до відпустки кожному працівникові нагадати, що підходить його черга;
  • вручивши працівникові письмове повідомлення. Форма такого повідомлення законодавчо не встановлена, тому ви можете скласти повідомлення самостійно в довільній формі або скористатися нашим зразком (див. зразок 1 у кінці консультації).

Надалі запланований період відпустки може бути змінений за ініціативою працівника, роботодавця або за підставами, передбаченими законодавством (докладніше див. у наступній консультації цього номера). Конкретний період відпустки краще додатково узгоджувати із працівником.

Як документально оформити надання відпустки?

Підставою для надання відпустки є заява працівника, де він зазначить дату, з якої хоче піти у відпустку, а також бажану тривалість відпустки. Наприклад, графіком відпусток передбачено, що працівник піде у відпустку тривалістю 24 календарних дні, а сам працівник бажає узяти відпустку тривалістю 14 календарних днів.

Таку заяву можна скласти в довільній формі або за нашим зразком (див. зразок 2 у кінці консультації).

Заява працівника і графік відпусток будуть підставою для роботодавця видати наказ (розпорядження) про надання працівникові відпустки. При виданні такого наказу можна скористатися типовою формою № П-3, затвердженою наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489, або нашим зразком (див. зразок 3 у кінці консультації). З наказом (розпорядженням) про надання відпустки працівника потрібно ознайомити під підпис.

Зразок 1

25.04.16 г.                                                                                                Бухгалтерові
                                                                                                                 Самаренко Наталії Валентинівні

Повідомлення

Згідно із графіком щорічних відпусток працівників ТОВ «Ласунка» на 2016 рік, Вам із 16.05.16 р. буде надана щорічна чергова відпустка тривалістю 24 календарних дні за раніше відпрацьований період з 20.01.15 р. по 19.01.16 р.

Директор ТОВ «Ласунка»                                (підпис)                                Р. Д. Шрамченко

Отримала                                                         (підпис)                                Н. В. Самаренко

Зразок 2

Директорові ТОВ «Ласунка»
Шрамченко Р. Д.

Бухгалтера
Самаренко Н. В.

Заява

Прошу надати мені чергову відпустку тривалістю 14 календарних днів з 16.05.16 р. по 29.05.16 р. включно.

04.05.16 г.                                                (підпис)                                                Н. В. Самаренко

Зразок 3

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ласунка»

Наказ № 3-о

05.05.16 г.                                                                                                                               м. Дніпропетровськ

Про надання відпустки

1. Надати бухгалтерові Самаренко Наталії Валентинівні з 16.05.16 р. по 29.05.16 р. включно чергову відпустку тривалістю 14 календарних днів за раніше відпрацьований період з 20.01.15 р. по 19.01.16 р.

2. Контроль за виконанням цього наказу (розпорядження) залишаю за собою.

Директор ТОВ «Ласунка»                                (підпис)                               Р. Д. Шрамченко

Ознайомлена:                                                  (підпис)                                Н. В. Самаренко

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали