Чи обов’язково укладати договір оренди із сільрадою?
11.05.2017 700 0 1
Будівлі, які належать сільгосппідприємству, розташовані на земельній ділянці комунальної власності. Сільрада вимагає укласти договір оренди на цю ділянку та сплачувати їй орендну плату. Чи зобов’язане підприємство це робити? Якщо так, то якою є процедура укладення договору? Чи повинне сільгосппідприємство сплачувати орендну плату за періоди до укладення договору?
Договір оренди доцільно укласти. Пояснимо чому.
Використання земельної ділянки без належного оформлення права на неї може розцінюватися як самовільне зайняття цієї ділянки. Нагадаємо, згідно зі ст. 1 Закону від 19.06.03 р. № 963-IV «Про державний контроль за використанням та охороною земель» (далі – Закон № 963) самовільне зайняття земельної ділянки – це будь-які дії, що свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої ділянки. Це є порушенням земельного законодавства, за яке громадяни та юрособи несуть адміністративну та кримінальну відповідальність, зокрема:
- за самовільне зайняття ділянки без оформлених належним чином документів накладається штраф: на громадян – у розмірі від 170 до 850 грн., на посадових осіб – у розмірі від 340 до 1 700 грн. (ст. 531 КУпАП);
- за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику, застосовується штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 грн. або арешт строком до 6 місяців (ст. 1971 Кримінального кодексу).
Нагадаємо, державні інспектори Держгеокадастру разом з органами місцевого самоврядування, прокуратурою та іншими держорганами мають право з’ясовувати підстави користування ділянками та в разі виявлення порушень звертатися до суду для повернення самовільно чи тимчасово зайнятих ділянок, стягнення недоотриманих коштів у вигляді орендної плати (ст. 10 Закону № 963) (докладніше див. «Що буде за порушення користування земельною ділянкою?»).
Тобто прямого зобов’язання оформляти права оренди немає, але в разі ухилення від оформлення можливі адміністративні та кримінальні наслідки.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року