Чи можна орендувати землі, надані для ведення особистого селянського господарства?
03.04.2017 7839 0 0
Чи може сільгосппідприємство орендувати у фізичних осіб землі, виділені їм для ведення особистого селянського господарства? Якщо може, то чи є якісь особливості укладення договорів оренди?
Законом від 12.02.15 р. № 191-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» (далі – Закон № 191) було внесено зміни в ряд нормативно-правових документів.
Зокрема, ст. 33 Земельного кодексу було викладено в новій редакції, відповідно до якої земельні ділянки, призначені для ведення особистого селянського господарства, можуть передаватися громадянами в користування юридичним особам України і використовуватися ними для ведення товарного сільгоспвиробництва, фермерського господарства без зміни цільового призначення цих ділянок.
Подібні положення було також включено до ст. 7 Закону від 15.05.03 р. № 742-IV «Про особисте селянське господарство».
Отже, сільгосппідприємство може орендувати землі, надані громадянам для ведення особистого селянського господарства, не змінюючи їх цільове призначення, для провадження своєї господарської діяльності з виробництва продукції рослинництва чи тваринництва.
Порядок та умови укладення договорів оренди землі регулюються спеціальним Законом від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі». Законом № 191 до нього було внесено значні зміни, направлені на спрощення орендних відносин. Серед них – скорочення переліку суттєвих (істотних) умов договору, тобто умов, без яких договір можна визнати недійсним, та скасування обов’язкового переліку додатків, таких як: план-схема земельної ділянки, акт приймання-передачі тощо.
Відтепер сторони мають досягти згоди лише щодо трьох умов:
- об’єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
- строк дії договору оренди;
- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду, відповідальності за її несплату.
Водночас законодавці передбачили мінімальний строк договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, до яких відносяться і землі особистих селянських господарств, – не менше 7 років.
При укладенні договору оренди слід керуватися Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою КМУ від 03.03.04 р. № 220.
Також варто пам’ятати, що будь-який договір оренди земельної ділянки укладається в письмовій формі, може бути завірений нотаріально на вимогу однієї зі сторін та підлягає держреєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, адже саме з моменту реєстрації права оренди земельна ділянка вважається переданою орендарю.
Коментарі до матеріалу