Як побороти страхи й невпевненість та успішно самореалізуватися
Акценти статті:
- чому нас спіткають невдачі в житті та їх першопричини;
- що таке блоки і страхи та як із ними боротися;
- як припинити втрачати енергію та перетворити невдачі в житті в успішні дії.
Що таке блоки та їх роль у нашому житті
Часто у своєму житті ми відмовляємося від нового, цікавого, не йдемо вперед тільки тому, що нас блокують страхи, сумніви, невпевнені думки. Одним словом, це все блоки, які захопили наші переконання й заважають руху вперед. Вони замість нас вирішують, куди повинна йти людина. Так, блоки диктують шлях. Адже якщо ми хочемо досягти поставленої мети, у нас повно рішучості. Але потім блоки всередині нас змушують відмовитися від бажаного. Вони звучать немов фоновий шум: «Тобі це не потрібно, ти не подужаєш, є кращі за тебе». От і виходить, що блок – це психологічний протест на конкретну подію.
Тому для досягнення поставленої мети нам потрібно прийняти рішення про відмову від неуспішної формули в житті. Таке рішення приходить у силу життєвого досвіду, ми починаємо роботу над собою. І перше, що потрібно зробити, це усвідомити причину виникнення блоку та перестати його сприймати всерйоз.
Блоки можуть виникати після ситуації, яка показала, що досягнення мети недоступне з однієї або декількох причин. Зародженню блоків завжди передують негативні подія або страх.
Після такого досвіду людина вирішує, що для неї дана мета недосяжна.
Також джерелом блоків є досвід, який ми отримуємо в нашому дитинстві: коли ми беремо приклад із батьків, то хочемо цього чи ні, але ми засвоюємо їхні блоки. Як так? Спостерігаючи ситуацію, яка не увінчалася досягненням мети, поставленої перед собою батьками, ми також отримуємо блок для досягнення даної мети.
Чому відбувається втрата ресурсу
При блокуванні себе людина витрачає енергію, це позначається на ній негативно: поганий настрій, немає сил на роботу, відсутнє натхнення. Саме тому потрібно навчитися «відпускати» блоки, і тоді наша енергія буде спрямована в правильне русло – на досягнення мети, а не на боротьбу із блоками.
Внутрішня енергія, бажання щось робити, ентузіазм дуже важливі для людини: завдяки ним ми сповнені сил, у нас з'являються нові ідеї, рішення, приходить натхнення творити прекрасне в житті. А через блокування ми самі в себе крадемо наш внутрішній ресурс.
Що ж із цим робити?
Звичайно, у когось виникне думка: «Ніхто не може мені дати правильну пораду, тому що не знає причин. Але ж вони набагато серйозніші, ніж ці уявлювані блоки».
Внутрішня відповідь така: «Безумовно, ніхто не може знати всіх причин і всієї ситуації». Можна сказати з упевненістю, що в цей момент ви заблокували нову інформацію, новий життєвий досвід.
Це не обвинувачення, адже така реакція природна. Але ми пропонуємо вам піти далі: дочитайте та постарайтеся зробити наступні кроки, які будуть запропоновані нижче. Можливо, ви відкриєте свій внутрішній ресурс.
Великі розуми та блоки
Пропонуємо включити уяву й дещо помізкувати.
Усі відомі люди стикалися із блоками. Вони не діяли винятково на вибрану групу, під їхній вплив попадають абсолютно все. Питання в тому, як їх сприймають різні особистості.
Уявіть: модний будинок, через тиждень показ, нова колекція прекрасна, але є вади. Усі метушаться, хтось підбирає прикраси до вбрань, хтось займається постановкою на подіумі, хтось перевіряє список запрошених і ще багато всього. Усі зайняті, усі у справі. А модельєр – автор колекції (уявіть, наприклад, що це Коко Шанель) пішла в себе, замкнулася у своєму кабінеті на другому поверсі, — у неї депресія, вона міркує про життя, сумує, не знає, що робити. Ви скажете: так не буває, це звучить смішно, адже всім відомий твердий характер цієї великої жінки. Але ми ж фантазуємо, тому нам можна.
Або уявіть Генрі Форда, який слухає свої страхи, кориться своїм блокам і замість великого промисловця, винахідника й інноватора стає простим продавцем автомобілів. Він сам собі щоразу робив виклик і щоразу вигравав у себе.
Що ж такого робили ці люди?
Люди, які чітко сфальцьовані на досягненні успіху, реагують на блоки як на завдання із зірочкою для відмінників у шкільних підручниках: чим складніше, тим більша нагорода та визнання після їхнього розв'язання. Вони думають не про страждання й страхи, а про вирішення та досягнення своєї мети.
Так, бувають різні моменти, але різниця в підходах вирішення поставлених завдань велика.
Коли здається, що все занадто складно, потрібно пам'ятати, що від ще більшого поглиблення та занурення в проблеми користі буде мало, а втрата для вас самих величезна. |
Стів Джобс, Білл Гейтс, Альберт Ейнштейн і багато інших успішних людей у своєму житті проходили через різні життєві ситуації, але коли перед ними виникало невирішуване завдання, вони думали про його вирішення і досягнення мети. Для них блоки були «ліхтарями», які освітлювали шлях.
Руйнуємо блоки
Крок 1. Визначаємо ступінь хвилювання від думки про мету, ситуацію
Така техніка відома й вона діє ефективніше, ніж можна собі уявити. Вона проста та дієва одночасно. Її суть полягає в тому, що ми ставимо собі запитання й чесно на них відповідаємо. Робимо це завдяки декільком запитанням, по черзі:
- Чи буде важливим для мене негатив від ситуації через тиждень?
- Чи згадаю я свої відчуття від цього всього через місяць?
- Чи буде хвилювати мене сьогоднішнє питання через рік?
Крок 2. Визначаємо сам блок
Так само, як і в першому кроці, ми ставимо собі запитання, на які потрібно чесно самому собі відповідати. Інакше буде замкнене коло: «Як би так, але ні»:
- Чого я боюся в даній ситуації? Наприклад, людині потрібно виступити з доповіддю, але вона боїться публічних виступів. Для неї логічною відповіддю може стати: «Того, що подумають про мене інші», «А раптом я підведу керівництво», невпевненість у собі та ще безліч причин.
- Що ще більше мене лякає в даній ситуації, досягненні мети? Виходячи із прикладу: моя невпевненість у своїй компетенції, авторитарність інших, острах зробити публічну помилку.
- А що ще більше мене хвилює, ніж відповіді на перші два запитання? Наприклад, розчарування в самому собі, самітність.
- Чи дійсно це мені заважає, стало «каменем спотикання», який не можна обійти? Ні, є способи вирішення.
- Що мені зробити, щоб усунути всі блоки?
Перші кроки вже зроблені, причини усвідомлені. Тепер потрібно зрозуміти, що людина самостійно розпоряджається своїм життям і ніхто або ніщо за неї цього робити не буде. Блоки – це сигнали про те, що потрібно поліпшити або від чого потрібно відмовитися. Усвідомивши їх, скажіть їм: «Спасибі, я відпускаю вас, тепер у моєму житті є впевненість і рішучість, нові знання та досвід». А потім спробуйте по-новому відповісти на ті самі раніше поставлені запитання.
Виходячи з наведеного прикладу про публічний виступ результат повинен бути таким: ніхто не впливає на мою думку про себе, я не залежу від думок інших про мене, я люблю себе й тому не розчаруюся в собі. Мені потрібно потренуватися перед дзеркалом або близькою людиною, продумати можливі запитання та підготувати на них відповіді. - Мені полегшало? Звичайно, адже я можу це зробити!
Результат – упевненість у собі
От таким способом можна забирати блоки – невпевненість і страх зі своєї свідомості. Навіть якщо ви не знаєте відповіді на п'яте запитання другого кроку, усе одно ви досягнете прогресу. Поетапно ви усвідомите всі свої блоки та самостійно неусвідомлено будете вживати дії щодо їх подолання. У цей момент енергія вже не розтрачується впусту на подолання блоків, а буде спрямована на досягнення результату. Відповідно, у людини підвищується самооцінка, вона вчиться долати труднощі і при виникненні нових питання про спосіб їх подолання вирішується саме, без зайвих утруднень.
Як працює таке перенесення енергії з подолання блоків на досягнення результату? Усе дуже просто: усвідомлюючи блок, ми робимо його слабкіше, на його подолання доводиться витрачати менше внутрішньої енергії; страх стає не таким сильним, відбувається заміна на усвідомленість і цілісність. Ми відчуваємо емоційну легкість, як кажуть «камінь із душі впав». Адже насправді воно так і є.
Після цього й відбуваються процеси вищеописаного перенесення енергії, ми починаємо рухатися вперед, а не невпевнено тупцювати на місці. І, о чудо! Блок зник, а ми навіть не помітили цього моменту, і ситуація склалася найкращим для нас чином. Мету досягнуто!
Висновки
Подолання кожного блоку – це крок уперед. Завдяки подоланню блоків зникає невпевненість і страх, а замість них досягається мета та приходить успіх.
Коментарі до матеріалу