Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Договір оренди майна: правила складання

13.06.2022 2162 0 0

Під час провадження господарської діяльності усі підприємства та підприємці час від часу потребують певного майна, але грошей на його придбання не мають. Тому вони можуть скористатися інструментом «тимчасового користування», тобто за певну плату взяти в оренду майно, транспорт, обладнання, офісне приміщення, земельну ділянку тощо. Наразі йтиметься про укладення договору оренди різного майна, окрім земельної ділянки. Про землю ми розповідаємо часто, тому в цій консультації приділимо увагу оренді іншого майна, істотним умовам та особливостям договору оренди.

Користування майном оформлюється договором оренди. Правила укладення договору регулюються гл. 58, 59 Цивільного кодексу (далі – ЦК) та § 5 Господарського кодексу (далі – ГК). Проте окремими нормативними актами можуть установлюватися правила укладення договору щодо певного майна. Наприклад, оренда землі регулюється Законом від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі», а оренда державного та комунального майна – Законом від 10.04.92 р. № 2269-XII «Про оренду державного і комунального майна» (далі – Закон № 2269).

Виходячи із загальних положень та визначення терміна «договір найму» (ст. 759 ЦК), можна виділити такі особливості договору:

  • майно передається у тимчасове користування, без переходу права власності;
  • за користування майном стягується плата, тобто оренда може бути виключно платною;
  • об’єкт оренди повертається власнику після закінчення строку дії договору або в разі його дострокового припинення/розірвання.

Сторонами за договором можуть бути як юрособи, так і фізособи (прості громадяни та підприємці).

Договір укладається у письмовій формі та не потребує нотаріального посвідчення, якщо іншого не забажає одна зі сторін (ст. 639 ЦК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали