Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Безповоротна фінансова допомога від засновника: облік та оподаткування

12.06.2023


Документальне оформлення

Отримати безповоротну фінансову допомогу (далі – БФД) від засновника можна на підставі договору про надання такої допомоги. Про нюанси укладення даного договору читайте «Залучаємо кошти засновників».

Факт отримання коштів бажано оформити актом приймання-передачі коштів (див. зразок).

ЗРАЗОК

Акт приймання-передачі коштів
до договору про надання безповоротної фінансової допомоги
від 15.02.2023 № 5

пгт Вільне

24.02.2023

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агростар» в особі генерального директора Величка Петра Йосиповича, який діє на підставі статуту (далі – Сторона 1), з однієї сторони, і фізична особа – засновник Сторони 1 Петриченко Іван Петрович, ІПН 1231231234, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань від 13.02.17 р. № 2 258 111 5555566666 (далі – Сторона 2), з другої сторони, склали цей акт приймання-передачі коштів (далі – Акт) до договору про надання безповоротної фінансової допомоги від 15.02.2023 № 5 (далі – Договір) про таке:

  1. Відповідно до п. 1.1, 2.3 Договору Сторона 2 передала, а Сторона 1 прийняла у власність на безповоротній основі кошти в сумі 200 000 грн (двісті тисяч гривень 00 коп.).
  2. Сторони претензій одна до одної не мають.
  3. Акт складено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу.
  4. Реквізити та підписи сторін:

<...>

Бухгалтерський облік

Отримуючи БФД грішми, підприємство повинне визнати дохід і відобразити його суму на субрахунку 718 «Дохід від безоплатно одержаних оборотних активів».

Податковий облік

Платники податку на прибуток визначають об'єкт оподаткування за даними бухобліку (п. 134.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Тож, оскільки отримана сума включається у бухобліку в дохід, у податковому обліку вона буде обкладатися податком на прибуток. І це недолік такого способу фінансування підприємства.

В обліку з ПДВ операція з отримання БФД не є об’єктом оподаткування (п. 185.1 ПК). У разі придбання товарів (послуг) за такі кошти підприємство має право на податковий кредит на загальних підставах.

Платникам єдиного податку (далі – ЄП) четвертої групи слід звернути увагу на те, що сума отриманої БФД у бухобліку включається до складу доходів. І оскільки такий дохід не пов’язаний із доходом від реалізації сільгосппродукції власного виробництва, сума допомоги входить до загального доходу підприємства, а отже, зменшить частку сільськогосподарського товаровиробництва.

Єдинникам третьої групи доведеться сплатити ЄП із суми БФД. Адже згідно з п. 292.1 ПК доходом єдинника-юрособи є будь-який дохід, отриманий у грошовій формі.

Обмеження готівкових розрахунків

Якщо фізособа вносить суму БФД готівкою в касу підприємства, слід пам’ятати про обмеження готівкових розрахунків протягом одного дня. Так, максимальна сума допомоги, отримана в касу протягом одного дня, не повинна перевищувати (п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148, далі – Положення № 148):

  • від юридичної особи – 10 000 грн включно;
  • від фізичної особи – 50 000 грн включно.

Якщо необхідно передати більшу суму, засновник може надати її частинами протягом декількох днів або внести таку суму на розрахунковий рахунок підприємства.

Приклад

Засновник ТОВ «Агростар» Петриченко І. П. надав підприємству БФД у сумі 200 000 грн: 50 000 грн уніс до каси підприємства, а 150 000 грн – на рахунок у банку.

Облік цих операцій ведеться так:

(грн)


з/п

Зміст операції

Первинні
документи

Бухгалтерський облік

Дт

Кт

Сума

1

2

3

4

5

6

1

Отримано гроші в касу підприємства

Прибутковий
касовий ордер

301

718

50 000

2

Отримано гроші на поточний рахунок підприємства

Виписка банку

311

718

150 000

Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
21.12.2023
Формування фінансового результату
Закриття бухгалтерського року: згадати все! Визначення фінансового результату Окремих правил для визначення фінансового результату чинним законодавством не передбачено, оскільки вони є похідними від правил (принципів) обліку доходів і витрат. Методологія формування інформації про доходи і витрати в...
19.12.2023
Розпродажі, знижки, бонуси для покупців
Новорічні турботи бухгалтера Про що стаття? Знижки та розпродажі, як правило, оголошуються підприємствами торгівлі в рекламних цілях. І, як будь-яка рекламна акція, вони вимагають бездоганного документального оформлення, щоб уникнути претензій із боку ДПС. Тому ми розглянемо не тільки особливості в...
24.11.2023
Як допомагає фінансова звітність приймати управлінські рішення
Євгеній почав свою кар'єру в агробізнесі, створивши разом зі своїми партнерами компанію ТОВ «АГРОГРУП КВС», яка спеціалізується на виробництві добрив. Завдяки використанню інноваційних технологій і підходів, його продукція швидко завоювала довіру фермерів по всій країні. Розуміючи потреб...
Кращі матеріали