Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінансова допомога від засновника: як вигідно оформити у 2023 році

05.06.2023 7487 0 5

Сільгосппідприємства, зокрема фермерські господарства, нерідко зазнають нестачі коштів. Зовнішнє кредитування (банківські кредити) усе ще залишається дорогим задоволенням для українських підприємств. Тому часто у складних фінансових ситуаціях на допомогу приходять засновники (учасники).

Фінансові вливання можуть бути як на поворотній, так на безповоротній основі. У цьому спецвипуску ми розповімо про можливі варіанти поповнення обігових коштів підприємства та їх податкові нюанси, як правильно з юридичного погляду оформити операцію з надання засновником фінансової допомоги своєму підприємству, наведемо зразки договорів, а також відповімо на найбільш поширені запитання.

Безпроцентна позика (поворотна фінансова допомога)

Це найпоширеніший спосіб швидко усунути проблему нестачі коштів, коли потрібно терміново профінансувати господарську діяльність підприємства, наприклад для виплати зарплати, сплати податків, погашення інших заборгованостей, прострочення яких дорого обходиться підприємству (погашення банківського кредиту, заборгованості перед постачальником).

Договір про надання поворотної фіндопомоги не може передбачати нарахування та сплату процентів, а сама допомога повертається в тій самій сумі, в якій була отримана.

Надати безвідсоткову поворотну фіндопомогу може будь-яка особа – фізична або юридична. Тому на практиці підприємства часто отримують її як від учасників – фізосіб, так і від учасників – юросіб. Нерідко одне підприємство надає поворотну фіндопомогу іншому, у тому числі коли вони перебувають під контролем однієї особи (тобто є пов'язаними особами).

Для платників податку на прибуток отримання такої фіндопомоги відображається за правилами бухобліку. Жодних різниць та спеціальних правил не прописано.

Жодних наслідків не буде і з ПДВ та єдиного податку у платників четвертої групи.

Фактично має значення лише питання дисконтування.

Нагадаємо: короткострокова заборгованість (зі строком погашення не більше 12 місяців з дати балансу) не дисконтується (п. 11 НП(С)БО 11).

Поворотна фінансова допомога від директора: правові та податкові аспекти

Директор видає поворотну фіндопомогу сільгосппідприємству: правові аспекти

Поворотна фіндопомога: договір позики в гривні

Поворотна фіндопомога і дисконтування: актуальні питання

Дисконтуємо і відображаємо в обліку поворотну фіндопомогу

Безповоротна фінансова допомога

Якщо засновник бажає надати своєму підприємству безповоротну фінансову допомогу, у бухобліку підприємства виникає дохід. У платників податку на прибуток такий дохід збільшує оподатковуваний прибуток, що призводить до додаткового податкового навантаження, а у платників ЄП четвертої групи – до збільшення загальної суми доходу і, відповідно, до зменшення частки сільгосптоваровиробництва, що загрожує втратою статусу єдинника з наступного року.

Засновник надає підприємству фіндопомогу для сплати податків: як оформити

Безповоротна фінансова допомога від засновника: облік та оподаткування 

Додаткові внески в майно підприємства

Ще одним способом поповнення обігових коштів є додаткові внески в майно підприємства – шляхом формування додаткового капіталу. Така господарська операція не спричиняє збільшення статутного (або складеного – у ФГ) капіталу, а також не призводить до зміни номінальної вартості часток учасників у статутному капіталі. До того ж, конкретика таких внесків (хто, що, на яку суму і коли передає) не обов’язково має бути розписана у статуті. Це може бути уточнено у протоколі загальних зборів власників.

Отримання підприємством такого вкладу не призводить до виникнення доходу, а отже, і до збільшення фінрезультату до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта обкладення податком на прибуток. Якщо отримувачем додаткових внесків є юрособа – єдинник четвертої групи, це також ніяк не позначиться на його податковому обліку, оскільки такі надходження не впливають на базу обкладення ЄП для платників цієї групи.

Однак варто врахувати, що внесок до складу додаткового капіталу має характер безповоротної допомоги. Це означає, що в разі повернення внеску чи його частини сума повернення є безповоротною допомогою від ТОВ, ФГ для особи, яка отримує, з відповідним оподаткуванням доходу такої особи.

Додатковий капітал для ФГ та ТОВ: як формувати та коли можна повернути внески

Фінансування госптовариства через додаткові внески учасників

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали