Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новорічні подарунки і корпоратив: обкладаємо ПДВ та податком на прибуток

19.12.2018 7195 0 2



Акценти цієї статті:

  • як обкладаються ПДВ операції з надання подарунків працівникам та непрацівникам підприємства;
  • як надання подарунків впливає на об’єкт обкладення податком на прибуток;
  • як обкладається ПДВ операція із проведення новорічного корпоративу для працівників підприємства;
  • як проведення новорічного корпоративу впливає на об’єкт обкладення податком на прибуток.

Новорічні подарунки

ПДВ

Для цілей обкладення ПДВ надання новорічних подарунків як працівникам, так і непрацівникам підприємства (наприклад, пайовикам) є операцією постачання товарів, тобто обкладається ПДВ на загальних підставах (п. 185.1 Податкового кодексу, далі – ПК). Оскільки, нагадаємо, постачанням товарів вважається будь-яка передача права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару (пп. 14.1.191 ПК).

Причому якщо сільгосппідприємство закуповує новорічні подарунки в юрособи чи фізособи-підприємця, які зареєстровані платниками ПДВ, воно має право віднести вхідний ПДВ до податкового кредиту на підставі податкової накладної (далі – ПН), зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Адже єдиною умовою виникнення права на податковий кредит є зареєстрована в ЄРПН ПН. При цьому не має значення, для яких цілей підприємство придбаває ТМЦ (п. 198.1, 198.3, 198.6 ПК).

База обкладення ПДВ залежить від способу отримання подарунків – придбали на стороні чи виробили самі. Так, у разі передачі (п. 188.1 ПК):

Чи треба на вартість подарунків, придбаних із ПДВ, нараховувати податкові зобов’язання (далі – ПЗ) відповідно до п. 198.5 ПК?

Ні, не треба. Пояснимо чому.

Це запитання виникає у зв’язку з тим, що згідно з п. 198.5 ПК у разі, якщо придбані з ПДВ товари (послуги) призначені для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях чи в негосподарській діяльності, платник ПДВ зобов’язаний визнати умовний продаж таких товарів та скласти ПН.

Але, як зазначають податківці (ЗІР, категорія 101.06), якщо безплатно передані товари визнаються окремою операцією поставки (як у нашій ситуації), то додаткове нарахування ПЗ не здійснюється.

Коли та як скласти ПН на вартість подарунків?

ПЗ з ПДВ виникають на дату оформлення документа, що підтверджує факт передачі подарунків фізособам. Це може бути накладна, відомість тощо. Отже, ПН має бути виписана саме такою датою.

Причому, оскільки в нашій ситуації договірна ціна дорівнює нулю, тобто база оподаткування перевищує договірну ціну, підприємству слід оформити дві ПН (п. 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307, далі – Порядок № 1307):

  • одну – на договірну ціну (суми постачання та ПДВ у ПН дорівнюватимуть нулю);
  • другу – виходячи з бази оподаткування.

Перша ПН заповнюється як на звичайного неплатника ПДВ.

У шапці ПН указують (п. 12 Порядку № 1307):

  • тип причини «02 – складена на постачання неплатнику податку» і робиться позначка «Х» про те, що ПН не видається покупцеві;
  • умовний ІПН – «100000000000»;
  • податковий номер покупця не наводиться;
  • у графі «Отримувач (покупець)» пишеться «Неплатник».

У розділі А в рядках, призначених для вартісних показників, проставляються нулі.

Розділ Б заповнюється так:

  • у графі 2 «опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» вказується найменування подарунка;
  • графі 3.1 – код подарунка згідно з УКТЗЕД;
  • графах 7, 10 та 11 проставляються нулі.

Інші графи розділу Б заповнюються у звичайному порядку.

Зверніть увагу: немає потреби виписувати ПН на кожну особу, якій надається подарунок, адже такі ПН не видаються покупцю. Підприємство може виписати одну ПН на всіх фізосіб, яким вручаються подарунки. Головне – зробити це на дату виникнення ПЗ, тобто на дату оформлення документа, що підтверджує передачу подарунків.

Друга ПН (на перевищення бази оподаткування над договірною ціною) заповнюється так (п. 8, 15, 16 Порядку № 1307):

  • у лівому верхньому кутку робиться позначка про те, що ПН не видається покупцеві, і наводиться тип причини 15;
  • рядках «Одержувач (покупець)» та «ІПН одержувача (покупця)» вказуються власні дані сільгосппідприємства;
  • графі 2 розділу Б «Опис (номенклатура) товарів (послуг) постачальника (продавця)» наводиться номенклатура товарів, а також пишеться: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПК, над фактичною ціною постачання»;
  • графи 3.1–3.3, 4, 5 та 12 розділу Б не заповнюються.

Друга ПН може бути складена як звичайна, так і зведена. Якщо прийнято рішення виписати зведену ПН, у лівому верхньому кутку ПН у полі «Зведена податкова накладна» слід проставити код «3». Зведена ПН може бути оформлена не пізніше останнього числа місяця, в якому були вручені подарунки.

Обидві ПН підлягають реєстрації в ЄРПН у загальному порядку.

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПК об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, розрахований шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного за правилами бухобліку, на різниці, установлені розд. III ПК. Цим розділом не передбачено коригування фінрезультату до оподаткування на витрати, пов’язані із закупівлею та наданням подарунків фізособам. Отже, такі операції відображаються при формуванні фінрезультату за правилами бухобліку.

Приклад 1
ФГ «Дельта» придбало для своїх працівників новорічні подарунки – 50 кондитерських наборів за ціною 120 грн/шт. (крім того ПДВ – 24 грн.). 21.12.17 р. подарунки були передані працівникам за накладною внутрішньогосподарського призначення. При цьому ФГ виписало дві ПН:

  • одну (від 21.12.17 р. № 30) – на суму постачання 0 грн. на неплатника з типом причини «02» і умовним ІПН «100000000000»;
  • другу (від 28.12.17 р. № 36) – зведену, виходячи з бази оподаткування, сума постачання – 6 000 грн. (120 грн. х 50 шт.), сума ПДВ – 1 200 грн.

На підставі цих даних заповнимо другу ПН (див. фрагмент 1).

1 из 1

Новорічний корпоратив

ПДВ

У разі придбання товарів/послуг (продуктів харчування, послуг аніматорів тощо) для проведення новорічного свята сільгосппідприємство має право віднести суми ПДВ, сплачені (нараховані) постачальникам, до податкового кредиту на підставі ПН, зареєстрованої в ЄРПН (п. 198.3, 198.6 ПК).

Нагадаємо: якщо придбані товари/послуги не призначені для використання в госпо дарській діяльності платника ПДВ, він зобов’язаний нарахувати компенсуючі ПЗ відповідно до п. 198.5 ПК виходячи з вартості придбання цих товарів/послуг.

Звісно, навряд чи сільгосппідприємство зможе пов’язати новорічний корпоратив із власною господарською діяльністю. Адже ці витрати не спрямовані на отримання доходу підприємством. Тож йому доведеться нарахувати компенсуючі ПЗ на вартість товарів/послуг, придбаних для проведення корпоративу. Але тільки на вартість тих, які були придбані у платників ПДВ.

Якщо такі товари/послуги придбали:

  • спеціально для проведення корпоративу, то нарахувати ПЗ треба в тому звітному періоді, в якому вони були придбані (не пізніше останнього числа місяця звітного періоду);
  • раніше (у попередніх звітних періодіх), а згодом вирішили використати для проведення новорічного свята, компенсуючі ПЗ нараховують у періоді, в якому їх фактично списано.

Як бачимо, у підсумку податковий кредит за придбаними для корпоративу товарами (отриманими послугами) буде нівельований ПЗ.

Розглянемо, як скласти ПН згідно з п. 198.5 ПК.

Заголовна частина заповнюється так:

  • у рядку «Зведена податкова накладна» наводиться код ознаки «1» (п. 11 Порядку № 1307);
  • рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю)...» ставиться позначка «Х» і зазначається тип причини «13 – використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів (послуг) у негосподарській діяльності»;
  • графі «Одержувач (покупець)» вказується власне найменування;
  • рядку «Індивідуальний податковий номер одержувача (покупця)» – умовний ІПН «600000000000»;
  • податковий номер у частині ПН, де наводиться інформація про покупця, не зазначається.

У розділі А рядки VII–IX не заповнюються (пп. 8 п. 16 Порядку № 1307).

Розділ Б заповнюється так (пп. 1, 8, 10 п. 16 Порядку № 1307):

  • у графі 2 «Номенклатура товарів/послуг постачальника (продавця)» наводиться дата складання і порядкові номери ПН, виписаних постачальниками товарів (послуг), необоротних активів, за якими визначаються податкові зобов’язання;
  • графі 4 «Одиниця виміру товару/послуги, умовне позначення» ставиться «грн.»;
  • графи 3.1, 3.2, 3.3, 5–9 та 12 не заповнюються.

Приклад 2
ФГ «Дельта» вирішило провести для своїх працівників новорічний корпоратив. Для цього воно оплатило закладу харчування послуги із кейтерингу вартістю 50 000 грн. (крім того ПДВ – 10 000 грн.). 28.12.18 р. була виписана ПН на вартість цих послуг згідно з п. 198.5 ПК.

Як заповнити таку ПН, покажемо у фрагменті 2.

1 из 1

Податок на прибуток

Нагадаємо, згідно з пп. 134.1.1 ПК об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, розрахований шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до П(С)БО або МСФЗ, на різниці, передбачені розд. III ПК. Нормами цього розділу коригування фінрезультату до оподаткування на витрати, пов’язані з проведенням корпоративу, не передбачено. Отже, такі операції відображаються при формуванні фінрезультату за правилами бухобліку.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали