Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новорічні подарунки працівникам та їхнім дітям: документування й облік

19.12.2018 6439 0 2



Із цієї статті ви дізнаєтеся: як задокументувати та відобразити на рахунках бухобліку видачу новорічних подарунків працівникам підприємства та їхнім дітям.


Документальне оформлення

Як відомо, підставою для здійснення господарських операцій є розпорядчі документи керівництва, а відображення здійснених госпоперацій у бухобліку – первинні документи.

Тож у разі придбання та видачі новорічних подарунків працівникам підприємства та їхнім дітям слід подбати про належне документування цих операцій. Повний комплект документів тут досить простий:

1) наказ про закупівлю та роздачу подарунків у зв’язку з новорічними святами.

Бухгалтеру слід звернути увагу на наявність у наказі суттєвих для потреб оподаткування та бухобліку вимог:

  • хто буде одержувачем подарунків – працівники чи/та їхні діти. Якщо одержувачами «подарункового» доходу будуть діти, то підприємство має зібрати їхні реєстраційні номери облікових карток платників податків, якщо такі є. І тоді оподаткування вартості подарунків для працівників та дітей здійснюватиметься окремо (докладніше див. «Свята та подарунки до нового року: оподаткування доходів»);
  • чи є подарунки частиною зарплати, чи ні.

Доцільно також скласти окремий список дітей згідно з копіями свідоцтв про народження дітей (або копіями паспортів). До якого віку особа вважається дитиною, визначено ст. 6 Сімейного кодексу – до 18 років. Водночас підприємство може самостійно встановити обмеження на вік дітей, яким видаватимуться подарунки;

2) кошторис витрат на придбання подарунків (слід зазначити перелік, кількість та вартість подарунків), який зазвичай є додатком до наказу;

3) первинні документи, що підтверджують закупівлю подарунків: якщо за безготівковим розрахунком, то банківська виписка з рахунка; якщо готівковий, то довірена на купівлю подарунків особа подає в бухгалтерію Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (форма затверджена наказом Мінфіну від 28.09.15 р. № 841), до якого додає накладні, касові або товарні чеки, квитанції тощо;

4) відомість (довільної форми), якою оформлюють роздачу подарунків згідно із затвердженим списком під підпис працівників, де зазначаються П. І. Б. працівників (із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків) та їхніх дітей, число, місяць та рік народження дітей;

5) акт на списання подарунків (довільної форми на підставі відомості).

Записи на рахунках бухобліку

Придбані подарунки доцільно оприбуткувати на субрахунок 209 «Інші матеріали» за первісною вартістю, яка формується з таких витрат (п. 9 П(С)БО 9 «Запаси»):

  • сум, сплачених постачальнику (продавцю) згідно з договором, за вирахуванням ПДВ;
  • транспортно-заготівельних витрат.

Отже, оприбуткування таких подарунків відображатиметься проведенням Дт 209 – Кт 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками». А якщо придбання здійснювалося за готівку через підзвітну особу: Дт 209 – Кт 372 «Розрахунки з підзвітними особами».

Оскільки у практичній діяльності одержувачем новорічних подарунків для дітей зазвичай є працівники підприємства, розглянемо порядок бухобліку саме в такому випадку.

Важливо також визначитися зі статусом подарунка: чи можна його вважати заохоченням у складі зарплати, чи розцінювати як додаткове благо, надане працівнику.

Додаткове благо — це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, котрі виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є зарплатою та не пов’язаний із виконанням обов’язків трудового найму чи не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (пп. 14.1.47 Податкового кодексу).

Тож якщо подарунок надається за результатами роботи чи за високі показники в роботі, то він буде пов’язаний із виконанням трудових обов’язків і підпадатиме під визначення зарплати. А додатковим благом може бути дарунок, надання якого не передбачено колективним або трудовим договором та який надається як разова допомога чи благо.

У нашій ситуації працівникам надаються подарунки як додаткове благо, тобто їх надання жодним чином не пов’язане з виконанням трудових обов’язків і не передбачене колдоговором.

Оскільки такий дохід працівника у вигляді подарунків можна персоніфікувати, то його слід провести через субрахунок 663 «Розрахунки за іншими виплатами», на якому обліковують виплати, що не належать до фонду оплати праці. Отже:

нарахування такого доходу відобразиться проведенням Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» (або 96 «Інші витрати» – якщо підприємство використовує Спрощений план рахунків) – Кт 663. Датою витрат є звітний період, в якому вони були здійснені (дата, зазначена в актах на списання подарунків) (п. 7 П(С)БО 16 «Витрати»). На рахунок 949 відносять також суму податкового зобов’язання з ПДВ на вартість подарунків;

видача подарунків працівникам та їхнім дітям – Дт 663 – Кт 209.

Ми не радимо вартість розданих подарунків списувати прямою кореспонденцією Дт 949 – Кт 209, адже дохід працівника від такого подарунка має бути персоніфікованим та відображатись у формі № 1ДФ.

Можливе і виникнення в бухобліку сум ПДФО та військового збору (далі – ВЗ), якщо вартість негрошового подарунка становить понад 930,75 грн. Ці утримання фактично здійснюються за рахунок найближчого оподатковуваного грошового доходу, наприклад зарплати. Тож такі утримання проводяться записами: Дт 661 – Кт 641/ПДФО, 642. Оскільки зарплата може нараховуватися пізніше за дарування подарунка, то слід стежити за граничними строками перерахування ПДФО та ВЗ!

Приклад
Сільгосппідприємство у грудні 2018 року придбало подарунки дітям працівників на суму 7 500 грн. (у т. ч. ПДВ – 1 250 грн.). Вартість подарунка на одну дитину – 750 грн. (у т. ч. ПДВ – 125 грн).

(грн.)


з / п

Зміст операції

Первинні документи

Бухгалтерський облік

За загальним Планом рахунків

За спрощеним Планом рахунків

Сума

Дт

Кт

Дт

Кт

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Видано готівку підзвітній особі*

Видатковий касовий ордер (типова форма № КО-2)**

372

301

37

30

7 500

2

Оприбутковано через підзвітну особу придбані новорічні подарунки:
– на вартість придбаних ТМЦ

 Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, прибуткова накладна

209/склад

372

20/склад

37

6 250

– на суму податкового кредиту з ПДВ

Податкова накладна

641/ПДВ

372

64/ПДВ

37

1 250

3

Нараховано дохід кожному працівникові в сумі подарунків та одночасно відображено у складі витрат іншої операційної діяльності

Розрахунково-платіжна відомість працівника (типова форма № П-6)***

949

663

96

66

625

4

Передано подарункові набори начальнику відділу кадрів (Шаповаловій В. П.), на яку покладено обов’язок з видачі подарунків

Накладна (внутрігосподарського призначення) (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-8)****

209/Шаповалова

209/склад

20/Шаповалова

20/склад

6 250

5

Вартість виданих працівникам подарункових наборів списано з підзвіту відповідальної особи

Акт на списання подарунків (довільної форми)

663

209/Шаповалова

66

20/ Шаповалова

6 250

6

Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ

Податкова накладна

949

641/ПДВ

96

64/ПДВ

1 250

7

У кінці звітного періоду на фінансові результати списано витрати з безоплатного надання подарунків (6 250 + 1 250)

Бухгалтерська довідка

791

949

79

96

7 500

* У зв’язку з позицією ДФС щодо наявності доходу в разі відшкодування витрачених працівником коштів для виробничих потреб (зокрема, викладеною в Індивідуальній податковій консультації від 23.02.18 р. № 765/6/99-99-12-02-03-15/ІПК) підзвітні кошти краще надавати йому авансом.
** Додаток 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148.
*** Затверджено наказом Держкомстату від 05.12.08 р. № 489.
**** Затверджено наказом Мінагрополітики від 21.12.07 р. № 929.

Висновки

Для полегшення обліку рекомендуємо не перевищувати поріг вартості подарунка, що не обкладається ПДФО і ВЗ у 2018 році, на одного працівника – 930,75 грн. у розрахунку на місяць. Однак отримати «податкову пільгу» з ПДВ на придбання подарунків і в цьому випадку не вдасться: на вартість розданих подарунків слід нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали