Яким документом оприбуткувати цистерну для зберігання пального, не обліковану раніше?
Ситуація із практики
Сільгосппідприємство використовує в господарській діяльності цистерну для зберігання пального, але жодних первинних та інших документів, пов’язаних із таким володінням, немає. Який первинний документ є підставою для оприбуткування цистерни в бухобліку?
Насамперед зазначимо, що в цьому разі потрібно провести інвентаризацію. Під час інвентаризації перевіряється і документально підтверджується наявність, стан та оцінка, зокрема, основних засобів (далі – ОЗ). Адже цистерна належить саме до цієї облікової групи.
За загальним правилом для підтвердження річної фінзвітності інвентаризацію проводять у тримісячний строк до дати річного балансу, тобто з 1 жовтня до 31 грудня звітного року включно (п. 10 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.14 р. № 879, далі – Положення № 879). Тож оприбуткувати необліковану раніше цистерну можна під час такої суцільної інвентаризації. Або в інші строки – за рішенням керівника підприємства шляхом вибіркової інвентаризації.
Про бухгалтерський та податковий аспект аналізованої проблеми ми вже писали (див. «Облік засобів для зберігання пального»). Тож зараз ітиметься лише про документальне оформлення.
Отже, для проведення інвентаризації та оприбуткування цистерни слід оформити інвентаризаційні документи:
- відповідний наказ (розпорядження) про проведення інвентаризації;
- інвентаризаційний опис. Він призначений для фіксування фактичної наявності активів. Із цією метою сільгосппідприємство може скористатися формою № инв-1, затвердженою постановою Держкомстату СРСР від 28.12.89 р. № 241 (далі – Постанова № 241), або спеціалізованою для сільгосппідприємств формою № Інв-1с.-г. (наведена в додатку до Методрекомендацій Мінагрополітики від 04.12.03 р. № 37-27-12/14023, далі Методрекомендації № 14023);
- звіряльна відомість результатів інвентаризації ОЗ (форма № инв-18, затверджена Постановою № 241, або форма № Інв.-17с.г., наведена в додатку до Методрекомендацій № 14023). Саме в ній відображають розбіжності між даними бухобліку та описів;
- протокол інвентаризаційної комісії про результати інвентаризації. У ньому роблять висновки про розбіжності, виявлені між фактичною наявністю активів та даними бухобліку, які відображаються у звіряльних відомостях, а також пропозиції щодо врегулювання таких різниць. Зокрема, тут доцільно навести справедливу вартість раніше не облікованої цистерни, адже саме за такою оцінкою ставлять на баланс виявлені активи (п. 1.5 розд. ІІІ Положення № 879). Цей документ складається після завершення інвентаризації та передається на розгляд і затвердження керівнику підприємства. На підставі затвердженого керівником підприємства протоколу результати інвентаризації відображаються в бухобліку та фінзвітності того звітного періоду, у якому закінчено цю процедуру;
- акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (типова форма № ОЗ-1, затверджена наказом Мінстату від 29.12.95 р. № 352, або сільгоспоблік, форма № ОЗСГ-1, затверджена наказом Мінагрополітики від 27.09.07 р. № 701). Такий акт підтверджує зарахування до складу ОЗ окремих об'єктів та обліку введення їх в експлуатацію.
Коментарі до матеріалу