Самоліквідація підприємства: правові аспекти
08.06.2017 891 0 1
Нерідко трапляється так, що власнику (власникам) необхідно закрити підприємство. У законодавстві немає чітко прописаної процедури ліквідації за рішенням власників, ця інформація міститься розрізнено в різних нормативних документах. У консультації розглянемо, що і як потрібно робити в подібній ситуації.
Основу нормативної регламентації процедури ліквідації підприємства за рішенням власників становлять норми Цивільного кодексу України від 16.01.03 р. № 435-IV (далі – ЦК), зокрема ст. 105, 110–112. По суті, дана процедура складається з 10 основних етапів. Деякі з них можуть проводитися одночасно, а деякі і зовсім не проводитися (наприклад, якщо в юрособи немає філій та/або представництв, етап їх закриття виключається, і т. д.). Зупинимося докладніше на кожному з етапів.
У першу чергу треба документально оформити прийняте рішення власників про закриття юрособи залежно від його організаційно-правової форми та від того, що прописано в установчих документах даного підприємства. Так, у більшості випадків таке рішення оформляється у вигляді протоколу загальних зборів засновників (власників), наприклад у ТОВ.
При цьому протокол повинен містити (п. 7 ч. 1 ст. 15 Закону № 755):
- порядок проведення і строки ліквідації юрособи (із дотриманням вимог ч. 5 ст. 105 ЦК – не менше двох і не більше шести місяців із дня оприлюднення даного рішення);
- персональний склад ліквідаційної комісії (далі – комісія) і П. І. Б. її голови/П. І. Б. ліквідатора – якщо процедура буде проводитися ліквідатором;
- П. І. Б. членів комісії, а також реєстраційні номери облікових карток платників податків – членів комісії (в окремих випадках – серію та номер паспорта громадянина України, якщо за релігійними переконаннями дана фізособа відмовилася від прийняття ІПН, що було оформлено у встановленому порядку);
- права та обов'язки комісії (можна викласти в окремому документі, наприклад у положенні про комісію).
На сьогодні вимоги до складу комісії законодавчо не встановлені. Як правило, до неї входять засновники підприємства, директор та/або головний бухгалтер, можуть бути також включені юрисконсульт, аудитор і т. д. Якщо ліквідується підприємство, у статутному капіталі якого є державна частка, у комісії повинен бути представник держоргану, майно якого входить до складу такого підприємства.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року