Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Навчання працівника за рахунок коштів роботодавця

У консультації розповімо, які види навчання працівників зустрічаються на практиці, чи виникає об'єкт оподаткування в працівника, який навчається за рахунок коштів роботодавця у вишах, на курсах підвищення кваліфікації, проходить атестацію або бере участь у семінарах і конференціях.

Умови необкладення ПДФО

Не включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, а значить, і не обкладаються ПДФО:

  • суми, сплачені юридичною або фізичною особою за навчання, підготовку або перепідготовку платника податків (пп. 165.1.21 ПК);
  • видатки роботодавця у зв'язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податків згідно із законом.

Навчання у вишах і ПТНЗ

Щоб уникнути обкладення ПДФО доходу фізособи у вигляді оплаченого навчання в українських вищих і професійно-технічних навчальних закладах, необхідно дотриматися певних умов (пп. 165.1.21 ПК).

Умова 1. Оплата здійснена на користь вітчизняних навчальних закладів.

Умова 2. Вартість навчання не повинна перевищувати 3 розмірів місячної мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

У 2018 році це становить 11 169 грн. (3 723 грн. х 3) із розрахунку на кожний повний або непов­ний місяць навчання, підготовки або перепідготовки працівника.

Роботодавець оплатив увесь період навчання працівника (наприклад, за 4 роки). Чи підлягає така сума обкладенню ПДФО?

Норми ПК не обмежують період оплати роботодавцем навчання найманого працівника. Тому для необкладення ПДФО важливо, щоб сума оплати з розрахунку за один повний або неповний місяць навчання не перевищувала встановлену межу (ЗІР, категорія 103.02).

Тому, щоб визначити вартість навчання за місяць, сума передоплати розподіляється за повними і неповними місяцями навчання.

Підвищення кваліфікації

Професійне навчання включає початкову професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників відповідно до потреб виробництва (ст. 1 Закону № 4312). У Положенні № 127/151 ці різновиди професійного навчання розшифровуються за категоріями працівників: для працівників робочих професій і керівників, професіоналів і спеціалістів.

Так, працівники направляються (п. 2.4–2.6 Положення № 127/151):

  • на перепідготовку – для отримання іншої спеціальності на основі вже наявного освітньо-кваліфікаційного рівня та практичного досвіду. Перепідготовку працівники можуть проходити, наприклад, з метою розширення професійного профілю, для навчання у зв'язку з перепрофілюванням, реорганізацією підприємства. Перепідготовка здійснюється шляхом курсового та індивідуального навчання;
  • стажування – для придбання практичних умінь і навичок, необхідних для виконання обов'язків на своїй посаді або посаді вищого рівня, засвоєння кращого вітчизняного та закордонного досвіду;
  • підвищення кваліфікації – для навчання робітників, що дозволяє розширювати й поглиблювати раніше набуті знання, уміння та навички на рівні вимог виробництва або сфери послуг; для офісних працівників – з метою вдосконалення знань, умінь і навичок у рамках спеціальності, оволодіння новими функціональними обов'язками та особливостями трудової діяльності в умовах розвитку науки і технологій, освоєння основ менеджменту, маркетингу та ін. Підвищення кваліфікації робітників здійснюється шляхом навчання на виробничо-технічних курсах, курсах цільового призначення. Форми підвищення кваліфікації працівників визначаються роботодавцями.

Згідно з п. 2.5, 2.6 Положення № 127/151 періодичність підвищення кваліфікації робітників, керівників, професіоналів і спеціалістів установлюється залежно від виробничої необхідності, але не рідше одного разу на 5 років.

Майте на увазі! Працівникам, які направляються на навчання з основного місця роботи для підвищення кваліфікації, підготовки, перепідготовки та навчання іншим професіям із відривом від виробництва, передбачені гарантії та компенсації, а саме (Постанова № 695):

  • збереження середньої зарплати за основним місцем роботи за час навчання;
  • оплата вартості проїзду до місця навчання і назад;
  • виплата добових за кожний день знаходження в дорозі в розмірі, установленому для службових відряджень;
  • забезпечення працівників на час навчання гуртожитком готельного типу. У разі відсутності гуртожитку витрати на наймання житлового приміщення відшкодовуються в порядку, установленому законодавством для службових відряджень.

Витрати роботодавця, пов'язані з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включаються до загального оподатковуваного доходу останнього і відповідно не підлягають обкладенню ПДФО.

Атестація

Атестацією є процедура оцінки професійного рівня працівників кваліфікаційним вимогам і посадовим обов'язкам, проведення оцінки їх професійного рівня (ст. 1 Закону № 4312). При цьому для деяких категорій працівників (наприклад, педпрацівників і провізорів) нормативно-правовими актами встановлена обов'язкова періодична атестація.

Оскільки атестація працівників пов'язана з підвищенням (підтвердженням) їх кваліфікації, витрати на її проведення не включаються до загального оподатковуваного доходу фізособи і відповідно не підлягають обкладенню ПДФО.

Семінари та конференції

Семінар – це форма групової роботи за участю запрошених, метою якої є обмін інформацією з певної теми.

Конференція – великі засідання тривалістю один або декілька днів, присвячені одному ключовому питанню або темі, поділеній на вузькі питання.

Участь у семінарах (конференціях) передбачає отримання інформаційно-консультаційних послуг на підставі договору, укладеного з організатором семінару (конференції).

  • Із точки зору ДФС (ЗІР, категорія 103.04), підхід до обкладення ПДФО доходу фізособи такий: якщо запрошеною стороною семінару (конференції) за умовами договору й отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є:
  • юрособа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, тоді сума, сплачена юрособою (роботодавцем) за участь у заході, не є доходом такого працівника й не обкладається ПДФО;
  • працівник – то суму, сплачену юрособою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий ним у вигляді додаткового блага, який включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу й обкладається ПДФО за ставкою 18 %.

Коли виникає об'єкт оподаткування

Якщо умови навчання, передбачені пп. 165.1.21 ПК, не дотримуються, тоді сума, сплачена роботодавцем за навчання фізособи, прирівнюється до додаткового блага й обкладається ПДФО за ставкою 18 % і військовим збором за ставкою 1,5 % (п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Майте на увазі! До вартості навчання працівника з метою обкладення ПДФО застосовується натуральний коефіцієнт у розмірі 1,21951 (пп. 164.2.17, п. 164.5 ПК).

Документальне оформлення

Щоб підтвердити право фізособи на пільгу при оплаті вартості послуг її навчання, потрібно оформити такі документи:

  • заяву працівника (іншої особи), який бажає навчатися за рахунок коштів підприємства;
  • наказ керівника про навчання працівника (потенційного працівника);
  • направлення на навчання за формою додатка 1 до Примірного порядку, затвердженого Наказом № 232;
  • договір із навчальним закладом. Форма Типового договору про надання освітніх послуг між вищим навчальним закладом і фізичною (юридичною) особою затверджена Постановою № 634, а примірна форма договору про навчання в інших навчальних закладах – Наказом № 232;
  • розрахункові документи, що підтверджують факт оплати вартості навчання;
  • акт про фактичне надання освітніх послуг (як підстава для відображення в складі витрат).

Висновки

Щоб вартість навчання працівника не обкладалася ПДФО, повинні дотримуватися умови, наведені в пп. 165.1.21 ПК.

Якщо роботодавець оплачує підвищення кваліфікації працівника, такі витрати не обкладаються ПДФО.

Щоб уникнути оподаткування оплати участі працівника в семінарах і конференціях, підприємство повинне виступати запрошеною стороною, а працівник – особою, яка представляє інтереси такого підприємства.

Коментарі до матеріалу
Статті за темою
21.07.2025
Фінансова та статистична звітність: пауза-відтермінування на період воєнного стану вже не діє!
У статті йдеться про поновлення обов’язку вчасно подавати звітність до органів статистики, а також про перехідний період для неподаних звітів за 2022–2025 роки. Важливі зміни: якщо під час воєнного стану не подавали до Держстату фінансову та статистичну звітність, то потрібно подати її д...
15.07.2025
Як оформити розрахунок коригування до зведеної податкової накладної
Розглянемо порядок оформлення розрахунків коригування до зведених компенсуючих і розподільчих податкових накладних. У деяких випадках платники ПДВ зобов’язані складати не звичайні податкові накладні, а зведені. Іноді виникає потреба оформити до них розрахунки коригування. Про певні особливості...
14.07.2025
Нова декларація з податку на прибуток: за якою формою подавати за півріччя та за три квартали 2025 року?
У статті з’ясовуємо, за якою формою потрібно звітувати за півріччя 2025 року, а за якою – за три квартали, а також наводимо рекомендації податківців з цього питання. Зміни в декларації з податку на прибуток – звичне явище. Адже, як тільки коригують правила оподаткування, це очікува...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
22.07.2025
Як оформити розрахунок коригування до податкової накладної на суму перевищення бази оподаткування над договірною ціною
Із статті ви дізнаєтесь, як оформляти розрахунки коригування до податкових накладних, виписаних на суму перевищення бази обкладення ПДВ над договірною ціною постачання. Якщо договірна ціна постачання товарів/послуг менше, ніж мінімальна база оподаткування, визначена Податковим кодексом, постачальник...
21.07.2025
Фінансова та статистична звітність: пауза-відтермінування на період воєнного стану вже не діє!
У статті йдеться про поновлення обов’язку вчасно подавати звітність до органів статистики, а також про перехідний період для неподаних звітів за 2022–2025 роки. Важливі зміни: якщо під час воєнного стану не подавали до Держстату фінансову та статистичну звітність, то потрібно подати її д...
15.07.2025
Як оформити розрахунок коригування до зведеної податкової накладної
Розглянемо порядок оформлення розрахунків коригування до зведених компенсуючих і розподільчих податкових накладних. У деяких випадках платники ПДВ зобов’язані складати не звичайні податкові накладні, а зведені. Іноді виникає потреба оформити до них розрахунки коригування. Про певні особливості...
Кращі матеріали