Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як розрахувати частину чистого прибутку (доходу) за I квартал 2018 року

22.03.2018 14018 0 1



Розглянемо, хто та у які строки повинен подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями (далі – Розрахунок), за формою, затвердженою Наказом № 285. Крім того, розповімо про основні правила складання Розрахунку.

Хто та куди подає Розрахунок

Розрахунок до органів ДФС подають підприємства, перелічені в ст. 69 БК і ст. 111 Закону № 185. До них відносяться державні та комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання (за деякими винятками). Зупинимося на них докладніше.

Державні унітарні підприємства та їх об'єднання

Ці підприємства повинні направити до держбюджету ЧЧПД у розмірі 75 % (за загальним правилом – не менше 30 %) відповідно до ст. 111 Закону № 185 і Порядку № 138.

Виняток становлять:

  • держпідприємство обслуговування повітряного руху України «Украерорух»;
  • держпідприємство із забезпечення функціонування дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні;
  • Державне управління справами;
  • державні комерційні підприємства та казенні підприємства, які згідно зі ст. 1 Закону № 848 відносяться до наукових установ;
  • науково-технологічні комплекси, засновані на державній власності;
  • держпідприємства «Міжнародний дитячий центр «Артек» та «Український дитячий центр «Молода гвардія».

Зверніть увагу: згідно з роз'ясненнями ДФС (див., наприклад, Лист ДФС від 07.04.17 р. № 7306/6/99-99-15-02-02-15, ІПК ДФС від 27.09.17 р. № 2061/6/99-99-15-02-02-15/ІПК), наукові установи звільнені від сплати ЧЧПД тільки в разі їх включення до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави (далі – Реєстр), затвердженого Постановою № 380. При цьому наукові установи не звільнені від подання Розрахунку. Просто в Розрахунку вони вказують норматив відрахування ЧЧПД у розмірі 0 % (ЗІР, категорія 102.09).

Комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання

Відразу скажемо, що дія Порядку № 138 на комунальні унітарні підприємства не поширюється (Лист Міндоходів і зборів України від 13.11.13 р. № 24082/7/99-99-19-03-02-17, далі - Лист № 24082). Ці підприємства відраховують ЧЧПД до місцевих бюджетів у порядку та за нормативами, які визначені відповідними місцевими радами (пп. 9 п. 1 ст. 69 БК; пп. 29 ч. 1 ст. 26 Закону № 280).

Це важливо знати! Якщо місцевими радами, до сфери управління яких входить комунальне підприємство, не встановлено порядок і нормативи відрахування ЧЧПД, тоді підприємство не зобов’язане складати та подавати Розрахунок, а також сплачувати ЧЧПД (Лист № 24082). При цьому штрафні санкції до такого підприємства не застосовуються (ЗІР, категорія 102.25).

Коли подавати Розрахунок і сплачувати ЧЧПД

Строки подання Розрахунку і сплати ЧЧПД установлені Порядком № 138, зокрема:

  • Розрахунок подається фіскальному органу разом із фінзвітностю, складеною за правилами П(С)БО, у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств (далі – декларація) за формою, затвердженою Наказом № 897 (п. 3);
  • ЧЧПД сплачується до держбюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, установлений для сплати податку на прибуток (п. 2).

Однак платники податку на прибуток можуть подавати декларації та сплачувати податок як щокварталу, так і один раз за підсумками року – залежно від обсягу свого річного доходу та інших обставин, визначених ст. 137 ПК.

Згідно з останніми роз'ясненнями податківців (ЗІР, категорія 102.09) Розрахунок повинен подаватися:

  • за підсумками I кварталу, півріччя, трьох кварталів звітного року – протягом 40 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного кварталу (пп. 49.18.2 ПК);
  • за підсумками звітного року – протягом 60 к. д. після закінчення такого року (пп. 49.18.6 ПК).

Таким чином, Розрахунок за I квартал 2018 року потрібно подати не пізніше 10 травня (четвер), а сплатити ЧЧПД – не пізніше 18 травня (п'ятниця).

Слід також урахувати, що крім подання Розрахунку до податкового органу державні унітарні підприємства повинні також подавати інформацію про нарахування і сплату ЧЧПД центральним і місцевим органам виконавчої влади, до сфери управління яких вони відносяться (п. 5 Порядку № 138).

Які санкції можуть застосувати за неподання Розрахунку?

Підприємства повинні пам'ятати: згідно з п. 46.1 ПК Розрахунок є податковою декларацією. Тому за його неподання або несвоєчасне подання платника очікують штрафні санкції на підставі ст. 120.1 ПК, а посадових осіб такого платника – адміністративні штрафи, установлені ст. 1666 КУпАП.

Порядкове заповнення Розрахунку

Як уже було зазначено вище, Розрахунок складається щокварталу наростаючим підсумком за I квартал, перше півріччя, три квартали, рік.

Розрахунок заповнюється в гривнях.

Щоб у вас не було проблем при здачі Розрахунку, розповімо, як його треба заповнювати.

Рядок 01

У цьому рядку відображається підсумок суми (п. 1 Порядку № 138):

  • чистого фінансового результату (прибутку) (ряд. 2350 форми № 2, № 2-м);
  • капіталу в дооцінках, сума якого підлягає перенесенню до складу нерозподіленого прибутку. Переносяться суми перевищення попередніх дооцінок над попередніми уцінками переоцінених об'єктів. У бухобліку ця операція відображається записом Дт 41 «Капітал у дооцінках» – Кт 441 «Прибуток нерозподілений». Згідно з п. 21 П(С)БО 7 такий запис може проводитися щомісяця (щокварталу, раз на рік) у сумі, пропорційній нарахованій амортизації. Періодичність списання капіталу в дооцінках на нерозподілений прибуток визначається обліковою політикою підприємства. А залишок суми такого капіталу остаточно списується при вибутті переоцінених об'єктів із балансу підприємства;
  • частини нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, раніше сформованих у результаті розподілу прибутку. Ця складова чистого прибутку (доходу) визначається рішенням органу управління підприємства при наявності фінансових ресурсів.

Рядок 02

Рядок заповнюється тільки держпідприємствами енергетичної галузі. Тут наводяться суми цільового фінансування, що надійшли в складі тарифу.

Рядка 03 і 04

Ці рядки заповнюються тільки держпідприємствами електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється в межах кошторису, затвердженого НКРЕУ. Тут відображаються доходи і витрати, фактично отримані та здійснені за кошторисом.

Рядок 05

У даний рядок переносяться:

  • показник рядка 01 – усіма підприємствами, що складають Розрахунок, крім підприємств енергетичної та електроенергетичної галузей;
  • додатна різниця між показниками рядків 01 і 02 – тільки підприємствами енергетичної галузі (абзац третій п. 1 Порядку № 138);
  • додатна різниця між показниками рядків 03 і 04 – тільки підприємствами електроенергетичної галузі (абзац четвертий п. 1 Порядку № 138).

Рядок 06

Тут відображається відповідний норматив відрахування ЧЧПД у відсотках, а саме (п. 1 Порядку № 138):

  • 0 % – для ДП «Украерорух», Державного управління справами, ДП «Міжнародний державний центр «Артек» та «Український дитячий центр «Молода гвардія», а також для державних комерційних і казенних підприємств, які згідно з п. 16 ст. 1 Закону № 848 відносяться до наукових установ і включені до Реєстру (див. вище). Пільгова ставка 0 % застосовується науковими установами за умови, що не менше 50 % чистого прибутку від своєї діяльності вони направляють на фінансування інновацій, розширення власної матеріально-технічної бази і провадження ініціативної наукової та науково-технічної діяльності (ч. 2 ст. 111 Закону № 185; ч. 2 ст. 12 Закону № 848). При цьому, як роз'ясняє ДФС (ЗІР, категорія 102.09), разом із Розрахунком наукові установи повинні подати в довільній формі пояснення, на якій підставі вони відносять себе до наукових;
  • 30 %, 40 %, 50 % – для окремих державних унітарних підприємств, установ та організацій, визначених п. 1 Порядку № 138;
  • 75 % – для всіх інших унітарних підприємств.

Зазначимо, що якщо норматив відрахування ЧЧПД протягом звітного року змінювався, то в рядку 06 вказується норматив, що діяв в останньому звітному кварталі (див., наприклад, ІПК ДФС від 21.12.17 р. № 3081/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Рядок 07

У даному рядку відображається частина прибутку, який підлягає сплаті до бюджету за звітний період наростаючим підсумком із початку року. Сума платежу розраховується шляхом множення показника рядка 05 на відповідну ставку нормативу відрахування.

При цьому якщо протягом звітного року норматив відрахування ЧЧПД змінювався, то показник рядка 07 треба формувати із сум відрахувань за окремі звітні періоди за ставками, які діяли в ці періоди.

Рядок 08

За загальним правилом тут відображається частина прибутку, який підлягав сплаті до бюджету і був задекларований у Розрахунку за попередній звітний період поточного року. У Розрахунку за I квартал 2018 року даний рядок буде пустим.

Рядок 09

Тут наводиться сума ЧЧПД, що підлягає сплаті до бюджету за звітний період без урахування суми, нарахованої за попередні звітні періоди поточного року (ряд. 07 – ряд. 08). У Розрахунку за I квартал 2018 року показник рядка 09 дорівнюватиме показнику рядка 07.

Відображення суми ЧЧПД у декларації

Сума ЧЧПД, яку підприємства перераховують до державного або місцевого бюджету, уважається дивідендами (пп. 57.11.2 ПК). Тому з неї потрібно розрахувати і сплатити до бюджету авансовий внесок із податку на прибуток за правилами ст. 57 ПК.

Сплата авансового внеску не прив’язана до строків подання Розрахунку. Авансовий внесок повинен бути сплачений до бюджету до або одночасно зі сплатою ЧЧПД (пп. 57.11.2 ПК).

Нагадаємо, щоб розрахувати авансовий внесок, потрібно визначити різницю між сумою виплачуваних дивідендів (ЧЧПД) і значенням об'єкта оподаткування за той звітний період, за який такі дивіденди (ЧЧПД) виплачуються. Якщо дивіденди (ЧЧПД) перевищують об'єкт оподаткування, то суму перевищення помножують на ставку 18 % і в результаті отримують суму авансового внеску (пп. 57.11.2 ПК).

Важливий момент: так можна вчинити, якщо на момент сплати ЧЧПД подано декларацію за період, за який сплачується цей платіж, а також сплачено задекларований податок на прибуток. У противному разі авансовий внесок за ставкою 18 % доведеться розрахувати з усієї суми ЧЧПД.

Якщо дивіденди (ЧЧПД) виплачуються не за повний звітний рік, то для розрахунку суми перевищення значення об'єкта оподаткування береться пропорційно до кількості місяців, за які виплачуються дивіденди (див., наприклад, Лист ДФС від 03.10.16 р. № 21414/6/99-99-15-02-02-15).

Сплачені підприємством суми ЧЧПД та авансових внесків потрібно відобразити в додатку АВ до декларації та рядку 20 декларації (п. 3 Порядку № 138).

Суми перерахованих авансових внесків при сплаті ЧЧПД будуть брати участь у зменшенні податку на прибуток, нарахованого в декларації за звітний період. Таке зменшення буде відображатися в додатку ЗП до декларації.

Візьміть до уваги такі моменти:

  • ЧЧПД розраховується і сплачується щокварталу, але відображається в декларації за той податковий період, який для підприємства є базовим. Тобто якщо підприємство звітує з податку на прибуток один раз на рік, то суми ЧЧПД, виплачені у звітних кварталах цього року, відобразяться в річній декларації загальною сумою;
  • додаток АВ заповнюється, навіть якщо ЧЧПД сплачувався, а авансовий внесок – ні;
  • якщо сума ЧЧПД, що підлягає сплаті у звітному періоді, дорівнює нулю, то додаток АВ потрібно подати з нульовими значеннями. У рядку 20 декларації також буде нуль (прочерк). При цьому разом із декларацією підприємству потрібно подати пояснення в довільній формі, яке буде використане контролюючим органом при аналізі декларації (ЗІР, категорія 102.23.02).

ПРИКЛАД
У I кварталі 2018 року комунальне підприємство, яке звітує з податку на прибуток щокварталу:

  • нарахувало ЧЧПД за підсумками I кварталу 2018 року в сумі 20 000 грн. Показник чистого прибутку за цей період (ряд. 2350 форми № 2) становить 200 000 грн.;
  • 16 лютого подало до податкового органу Розрахунок та декларацію за 2017 рік. При цьому в декларації об'єкт оподаткування (ряд. 04) становить 10 000 грн.; податок на прибуток (рядки 17, 19) – 0 грн.
  • 19 лютого сплатило ЧЧПД за підсумками IV кварталу 2017 року в сумі 17 000 грн. та авансовий внесок при виплаті дивідендів у сумі 2 160 грн.

Покажемо, як розрахувати авансовий внесок при виплаті ЧЧПД за підсумками IV кварталу 2017 року.

У нашому випадку дивіденди (ЧППД) виплачені за частину року (IV квартал), тому визначимо:

1) частину об'єкта оподаткування за 2017 рік, яка припадає на суму виплачених дивідендів:

10 000 грн. : 12 міс. х 3 міс. = 2 500 грн.;

2) суму перевищення:

17 000 грн. – 2 500 грн. = 14 500 грн.

Таким чином, авансовий внесок становитиме 2 610 грн. (14 500 грн. х 18 %).

Виходячи з наявних даних, заповнимо Розрахунок і додаток АВ до декларації за I квартал 2018 року (див. фрагменти 1 і 2).

1 из 2

Висновки

Розрахунок подають до податкового органу державні та комунальні унітарні підприємства, а також їх об'єднання в строки, передбачені ПК для квартальної звітності.

Розрахунок за I квартал 2018 року повинен бути поданий не пізніше 10 травня 2018 року, а сума ЧЧПД разом з авансовим внеском з податку на прибуток повинна бути сплачена не пізніше 18 травня.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали